Hintertux - jazda na lodowcu przez okrągły rok

Lodowiec Hintertuxer to jedyny całoroczny ośrodek narciarski w Austrii i jedno z niewielu takich miejsc w Europie. Niezależnie, czy w Polsce doskwiera nam brak słońca i ziąb, czy nieznośne letnie upały, 3250 metrów nad poziomem morza na Hinter zawsze można przypiąć narty i "puścić się" w dół. W lecie i wczesną jesienią na zjeżdżających czeka 20 do 30 km tras. Zimą Hinter oferuje 60 kilometrów przygotowanych stoków, a cały region Zillertal ponad osiem razy więcej.

Do Hintertux przyjeżdżają w lecie drużyny z całej Europy. Nie tylko narciarze alpejscy, ale też freestyle'owcy i zawodnicy crossa. Oprócz stoków treningowych i rekreacyjnych, znajduje się tutaj duży snowpark o dość zawadiackiej nazwie "Better park" . Gdy tylko jest to możliwe, funkcjonują również tory treningowe do ski i boarder crossa. W sezonie 2016/17 otwarto również Funpark Hintertux. Latem ten lodowiec konkuruje  z miejscami takimi jak Les2Alpes oraz ośrodkami na drugiej półkuli. Tereny narciarskie zaczynają się tu na wysokości 1500 i sięgają aż do 3250 m. n.p.m. Zimą, jako część Zillertal Superskipass jest jednym z najlepszych i największych ośrodków narciarskich na świecie.

Na narty.sport.pl na FB - polub nas, tam znajdziesz więcej najświeższych informacji ze stoków

Dolina i noclegi

Tuxertal jest odnogą doliny Ziller ("tal" oznacza po niemiecku "dolina"). Znajduje się w niej pięć miejscowości czekających na turystów. Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns, Madseit oraz Hintertux . Właściwym sercem doliny jest Lanersbach położone na wysokości 1300 m n.p.m. O wieku osady przypomina kościół z XVII wieku. Znajdziemy tu sklepy, restauracje, hotele. Przy głównej ulicy znajduje się też dolna stacja ośrodka Eggalm (max 2300 m. n.p.m.) Dolna stacja wyciągów obszaru lodowcowego znajduje się 4 kilometry dalej i 200 metrów wyżej od Lanersbach, w miejscowości Hintertux.

Tutaj znajdziemy, oprócz parkingów na- i podziemnych bary, sklepy, hotele i restauracja, choć zazwyczaj nieco droższe niż w niżej położonych miejscowościach

Tereny narciarskie

Mapa tras Hintertux

Jedną z największych wad jesiennej jazdy na lodowcu Hintertuxer jest dość długa droga, jaką trzeba przebyć kolejkami by się do niego dostać. Od dolnej stacji wyciągów do najwyższych terenów narciarskich musimy użyć po kolei trzech gondolek. Ma to jednak i swoje zalety. Jadąc Gletscherbus 3 warto wypatrywać wałęsających się poniżej świstaków. Są grube, najedzone przed zimą, a co za tym idzie ruszają się dość komicznie. Dla porównania, gdy budzą się na wiosnę wyglądają już znacznie mniej okazale. Zarówno długie dojazdy, jak i świstaki znikają na zimę, a w ich miejsce pojawiają się ośnieżone trasy narciarskie Zillertal.

Ośrodek Hintertuxer Gletscher został w 2011 roku wybrany przez Skiresort.de jako najlepszy lodowcowy teren narciarski na świecie. Sam lodowiec to w sumie około 60 km tras, jednak jeśli połączymy go z otaczającymi terenami ta liczba drastycznie wzrasta. Od początku grudnia do połowy kwietnia narciarską całość stanowią cztery obszary:

Hochzillertal - Hochfügen - Spieljoch

Zillertal Arena

Mayrhofner Bergbahnen

Ski- & Gletscherwelt Zillertal 3000

W sumie, na jednym karnecie możemy wtedy jeździć po ponad 500 kilometrach tras obsługiwanych przez 179 wyciągów.

Snowpark na lodowcu

Betterpark Hintertux należy do ścisłej europejskiej czołówki. Po pierwsze, funkcjonuje przez większą część roku (3200 m.n.p.m.). Po drugie jest bardzo przyzwoitych rozmiarów. Znajdziemy tutaj trzy linie o różnych stopniach trudności - "pro", "medium" i "easy", oraz dwie "jibbowe". Jest też stumetrowy, dopieszczony super pipe. Jesienią trenują tu najsłynniejsi zawodnicy z całej Europy, o czym przypomina na przykład samochód Jona Olsona jesienią dość często widoczny na parkingu przy dolnej stacji kolejki.

Lodowiec dla niepełnosprawnych

Lodowiec Hintertuxer jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Począwszy od parkingu podziemnego w Hintertux przy dolnej stacji kolejki, skończywszy na tarasie widokowym na 3250 m n.p.m. całą drogę można wygodnie przebyć na wózku. Z tego powodu na lodowcu trenuje wiele drużyn zawodników z niepełnosprawnościami, a także odbywają się tutaj różne dedykowane zawody i imprezy sportowe.

źródło: www.hintertuxergletscher.at

Informacje praktyczne

Skipassy

Hintertux z pewnością nie należy do najtańszych ośrodków w Alpach, choć w ostatnich latach widać wyraźny trend wyrównywania się cen w różnych regionach. W sezonie 2016/17 za sześciodniowy Zillertal Superskipass dorośli zapłacą ?242, młodzież (1998-2001)  ?193,50, a dzieci (2002-10) ?109. Dzieci urodzone w 2011 i później jeżdżą za darmo.

Cennik Zillertal Superskipass

Dojazd

Z centralnej i północnej Polski najlepiej jechać do Niemiec, a tam na Norymbergę, Monachium, Rosenheim, Kufstein i autostradą A12 w stronę Innsbrucka. Zjeżdżamy na Zillertal, a stamtąd w głąb doliny około 50 km do Hintertux. . Z południa przez Czechy lub Słowację na Wiedeń, a dalej na Salzburg i Innsbruck. Najbliższe lotnisko znajduje się w Innsbrucku (80 km), pod uwagę można też brać Monachium (180km) i Salzburg (190km). Najbliższa duża stacja kolejowa znajduje się w Jenbach. Stamtąd do Mayrhofen zabierze nas urokliwa Zillertalbahn, a dalej lokalne autobusy.

Więcej informacji: www.hintertuxergletscher.at/

Na narty.sport.pl na FB - dajemy się lubić!

Copyright © Agora SA