Co nowego w Dolomitach? Region Dolomitti Superski gotów na otwarcie sezonu 2012/13

Doskonałe stoki w dwunastu ośrodkach narciarskich na czele z takimi perełkami jak Cortina d'Ampezzo, Marmolada czy Val di Fiemme. Co nowego czeka na narciarzy odwiedzających Dolomity w tym sezonie? Nowe wyciągi i trasy, promocje na skipassy, powiększenie strefy freeride'owej i inne wydarzenia, które wpłyną na komfort gości Dolomiti Superski.

Pierwszego grudnia oficjalne otwarcie jednego z najpopularniejszych regionów narciarskich w Europie - Dolomiti Superski.1200 km tras zjazdowych w regionie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowoczesny region narciarski nie przestaje się rozwijać. Poniżej wybraliśmy najistotniejsze nowości w tym sezonie.

źródło: materiały promocyjne

Trasy i Wyciągi

Trwa niekończąca się rozbudowa i modernizacja infrastruktury narciarskiej, zasilanej obecnie całkowicie z elektrowni wodnej. W Plan de Corones powstał nowy stok "Lorenzi". Deniwelacja 353 metry, długość, 1,3 km i klasyfikacja jako trasa łatwa - niebieska. Na końcu stoku Ried dodano nartostradę o długości 600 metrów, poszerzono również stok Pre de Peres. W Alta Badia nowy, ośmioosobowy wyciąg "Boe" o przepustowości 3000 osób na godzinę, zastąpił starszą konstrukcję. W Val Gardenie poszerzono stok Falk na górze Seteur. W Marmoladzie oddano do użytku sześcioosobowe "krzesło" w Porta Vescovo, ponadto ulepszono stoki 2 Baite, Del Sole i Bec de Roces. Alta Pusteria może pochwaliś się nowym, łatwym stokiem "Campo" długim na cztery i pół kilometra, a Val di Fiemme oddano do użytku "Carlo donei" - 400 m długości, 40 metrów szerokości i wyższy, czerwony poziom trudności. Ponadto podświetlono stok Olympia II.

Val GardenaVal Gardena źródło: materiały promocyjne źródło: materiały promocyjne

Dzieci na stoku i nowości skipassowe

Nie jest żadną nowością, obowiązek jeżdżenia w kaskach dla dzieci poniżej 14 roku życia. W Dolomiti Superski to element kampanii "Szacunek - bezpieczeństwo to nie gra" podwyższającej poziom bezpieczeństwa na stokach. Oprócz tego dzieci urodzone po pierwszym grudnia 2004 roku mogą jeździć za darmo (o ile "kupują" skipass razem z rodzicami). Dzieci do szesnastego roku życia obejmuje 30% zniżka na podobnych warunkach. Większe zniżki obejmują rodziny z większą liczbą dzieci, o ile kupują skipassy razem i pokażą dokument potwierdzający odpowiednie pokrewieństwo. Dobrym pomysłem wydaje się zatem wyrobienie paszportu na taką okazję. Innym sposobem oszczędzania dla rodziny jest wspólne kupno skipassów na cały sezon, co może mieć sens przy dłuższym pobycie, lub kilku wizytach w sezonie.

Alta BadiaAlta Badia źródło: materiały promocyjne źródło: materiały promocyjne

Wprowadzony w tym roku system "Hotel Skipass Service" umożliwia kupno skipassu przez internet i odebranie go w hotelu w którym chcemy się zatrzymać. Roziwązanie takie jest oczywiście możliwe w miejscach współpracujących z programem, dlatego warto sprawdzić stan rzeczy przed kupnem karnetu.

Oprócz tego ułatwienie w ofercie regionu jest kilka interesujących promocji. W ramach programu Premiere w pierwszych trzech tygodniach grudnia kupując skipass na cztery lub więcej dni, jeden dostaniemy gratis. Specjalnymi cenami objęte są karnety (oraz ceny instruktorów i wypożyczalni) w okresie wiosennym - od 16 marca do 14 kwietnia. Z ostatnim tygodniem warto jednak uważać, ponieważ niektóre ośrodki zamykają się już siódmego kwietnia.

Freeride i Snowparki Dolomiti superski od kilku lat współpracuje z firmą QParks, specjalista od narciarskiego freestyle'u. Efektami tej kooperacji są 22 snowparki w 12 ośrodkach narciarskich. Począwszy do połowy stycznia, co środę i sobotę będą organizowane dni Freestyle'u "Drop In" przeznaczone dla narciarzy i snowboardzistów. Miłośnicy jazdy poza trasami również nie będą zawiedzeni, w wybranych ośrodkach powiększono specjalnie wydzielone obszary Freeride'owe. Najsłynniejsze z nich znajdują się w Val Mezd?, Gullies de Pordoi, il Cristallo i Val Chedul.

Snowpark KronplatzSnowpark Kronplatz źródło: materiały promocyjne źródło: materiały promocyjne

Naśnieżanie

Zimy w ostatnich latach bywały kapryśne, nie tyle w sensie wysokich temperatur, ile raczej braku opadów. Nowoczesna technologia naśnieżania jest w całości zorientowana ekologicznie. Sztuczny (ale bardzo przypominający prawdziwy) śnieg uzyskuje się przez łączenie wody i sprężonego powietrza, a zamarzanie gwarantuje różnica ciśnień i temperatura na zewnątrz. Zbędne stają się wszelkie chemiczne dodatki, używane już w zasadzie tylko do utwardzania tras zjazdowych dla zawodników. W związku z tym w wielu miejscach rozbudowano infrastrukturę naśnieżającą. Chodzi tu o Cortinę, Val di Fassa, Val Gardenę, Marmoladę, Alta Pusteria, Passo rolę i inne miejscowości regionu Dolomiti Superski. Część z nich ma szansę być zasilana odnawialnymi źródłami energii. W Val di Fassa otwarto elektrownię używające energii słonecznej i kinetycznej w ramach programu "Alpine climatic ski areas" dotowanego przez Unię Europejską. Naturalny śnieg oczywiście również nie powinien zaskoczyć obsługi regionu - trasy wyrównuje tutaj 320 ratraków.

wieczór w Arabbiewieczór w Arabbie źródło: materiały promocyjne źródło: materiały promocyjne

Kalendarium zawodów i wydarzeń

Dolomity to miejsce rozgrywek wielu zawodów oraz innych wydarzeń na śniegu. Oto kalendarium wybranych z nich:

12. grudnia, Alpe di Susi - zawody na otwarcie sezonu

14-16.12, Val Gardena i Alta Badia - konkurencje szybkościowe mężczyzn Pucharu Świata FIS

19-20.12, Cortina d'Ampezzo - Super G i Bieg Zjazdowy kobiet Pucharu Świata FIS

20-23.12, San Candido, Baranci - Puchar świata FIS w Skicrossie mężczyzn

27. grudnia, Selva Gardena - Show na łyżwach

12-13 stycznia, Cerazza - dni telemarku

14-16 stycznia, San Vigilio di Marebbe - festiwal rzeźb z lodu

styczeń (data niesprecyzowana), Alta Badia - zawody w Skialpiniźmie

20. stycznia - zimowe zawody golfowe

20-25 stycznia, Alta Badia - tydzień z szefami kuchni

7-10 marca, Moena (Trevalli) - dni Telemarku i Freeride'u

marzec (data niesprecyzowana), Giau-Pass - zawody w SnowKite

24 marca - zawody MTB na śniegu

Ober RegenOber Regen źródło: materiały promocyjne źródło: materiały promocyjne

Nowe Technologie na stoku

Ciekawym rozwiązaniem obecnym w Dolomiti superski wydaje się być zainicjowany w zeszłym roku system BEEP. Oparty o aplikację na smartfony z GPS-em, ma pomóc odnaleźć się na stoku ze znajomymi. Szukanie restauracji w której czekają na nas znajomi zawsze było pewnym wyzwaniem, BEEP ma okazać się pomocny w takich przypadkach. Jego działanie ułatwia darmowy bezprzewodowy internet dostępny w 100 hot spotach rozłożonych w stacjach kolejek, restauracjach itp. Oprócz tej funkcji aplikacja daje również dostęp do bieżącej prognozy pogody czy map ośrodków. Na ile "Social skiing" (narciarstwo społecznościowe) działa, trzeba przekonać się samemu.

BEEP w działaniuBEEP w działaniu źródło: materiały promocyjne źródło: materiały promocyjne