Ostatnie przygotowania do nadchodzącego sezonu narciarskiego

Po długiej ciepłej i pięknej tatrzańskiej jesieni przyszła długo oczekiwana przez narciarzy zmiana pogody. W nocy temperatury w Tatrach i na podhalu spadły poniżej zera a delikatnie padający śnieg i zalegające marznące mgły pokryły podhale cienką, warstwa śniegu. W stacjach narciarskich ostatnie przygotowania do nadchodzącego sezonu narciarskiego.

Ruch też panuje w serwisach i sklepach ze sprzętem narciarskim. Nie ma się co dziwić gdyż już za tydzień w pierwszy weekend grudnia jak co roku w Jasnej pod Chopokiem swój kolejny sezon zainauguruje Tatra Mountain Resort nie tylko zabawą na stoku ale największa muzyczną impreza Winter Jasna Opening na której wystapia najlepsze słowackie zespoły. W Polsce o ile warunki pogodowe na to pozwolą jako pierwsi rozpoczną sezon w Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal w Zakopanem juz 8 grudnia. A od15 grudnia bedziemy mogli szusować w Szczyrku, który został wybranym najlepszym polskim osrodkiem narciarskim podczas Snow Expo 2018 w.

Największą nowościa w podhalańskich stacjach narciarskich jest wspólny skipass " Tatry Super Ski " który będzie obowiązywał w 14 stacjach narciarskich gdzie na narciarzy oczekuje 45 kilometrach świetnie przygotowanych tras 90 tras na narciarskich o różnym stopniu trudności w tym kilku z homologacją FIS czyli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Na zakupionym skipassie bedziemy bez tracenia czasu w kolejkach mogli dowolnie wybierać gdzie i kiedy bedziemy jezdzić. Kupujac skipass mozemy wybrac opcję uprawniająca do korzystania z wyciągów przez dwie, cztery i sześć godzin, oraz całodzienne i kilkudniowe. To sa wspólne propozycje jednak każda stacja bedzie mial w sojej ofercie warianty które beda tylko w danej stacji np jazda wieczorna. Zła wiadomością jest zlikwidowanie kart punktowych które cieszyły sie duzym powodzeniem wsród rodzin z dziecmi czy tez podczas szczytu sezonu kiedy w kolejce do wyciagu stalo sie kilkadziesiat minut. Taka karta zapewniała okresloną liczbę przejazdow bez ram czasowych i była najpopularniejszą i najbardziej dopasowana do potrzeb narciarza ofertą. Nowe skipassy będzie można kupić na stronie tatrysuperski.pl. Tak jak narciarzy zelekrtryzowala informacja o zakupie PKL przez Polski Fundusz Rozwoju firmy tak samo duze zainteresowanie wywołała zmiana stanowiska TPN co do przyszłosci Nosala. Stoku na którym w latach 70 XX wieku odbywaly się zawody Pucharu Swiata w slalomie a Andrzej Bachleda–Curuś zajął 6 miejsce. Stok został zamkniety w 2012 roku gdyz nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Obecnie rada naukowa TPN zgodziła się aby mozna bylo przeprowadzic prace które pozwolą na powrót narciarzy na stok. O tym kiedy to nastapi zalezy tez od pororozumienia się z COS który jest właścicielem wyciagu i Firmy Strama który ma tereny ponizej lini lasu. Nowościa dla narciarzy bedzie pierwsza kolej gadolowa która znajduje się w nowo powstałym skipasie " Tatry Super Ski " 10 osobowe wagoniki ktora zastapi wysluzony 3 osobowy wyciag krzeselkowy. Kolej o przepustowosci 1750 osób na godzine pozwoli szybciej i w komfortowych warunkach dotrzec na szczyt Magury Spiskiej na której znjduje sie popularny Chodnik koronach drzew ale i wiekszosc tras narciarskich w kierunku Jeziersko.

Duze zainteresownie wśród narciarzy budzi dalszy dynamiczny rozwój Szczyrku. " Szczyrk Mountain Resort, w dalszym ciągu się rozbudowuje i stara sie poprawić warunki na trasach aby narciarze bezpiecznie mogli się po nich poruszać. W tym roku, obok postawienia nowej kolei krzesełkowej, prowadzącej z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę która połączy SON z infrastruktura COS. Skupilismy się na poprawie sytemu naśnieżania poprzez zamontownie dodatkowych armatek i lanc do nasniezania w niektórych miejscach poszeżyliśmy trasę do 40 metrów. W okresie letnim usunelismy niektóre kamienie oraz przeprowadziliśmy zadarnienie skarp i tras. Noswoscia są zinstalowane na nowej trasie ze Zbójnickiej Kopy na Halę Skrzyczeńską, wydajne armati śnieżne na chowanych w ziemi kolumnach które po zaśnieżeniu trasy zostaną zdemontowane, a kolumny schowane. Narciarze będą mogli więc korzystać z trasy niemalże pozbawionej widoku lanc czy wysięgników z armatami. Od nowego sezonu wprowadzony zostanie system satelitarnego pomiaru grubości śniegu co pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie tras. Nie zapominamy o najmłodszych narciarzach którzy będą mogli nauczyć się jazdy na nartach w nowej szkółce narciarskiej Maxiland. Strefa Maxiland w lokalizacji Czyrna która posiada 2 wyciągi taśmowe dla dzieci a ich szkoleniem zjma się profesjonalni instruktorzy. W tym roku zostanie poszerzona także oferta usług gastronomicznych dzięki nowym restauracjom Grill, Ápres-ski Solisko, Freebox bar Hala Skrzyczeńska oraz Bistro Czyrna. Oficjalne otwarcie sezonu w Szczyrku zaplanowano na sobotę 15 grudnia 2018 r. " mówi Beata Markiewicz  brand manager Tatry Mountain Resorts Poland zarzadzajacy Szczyrkowskim Ośrodkiem Narciarskim.

Przyglądając sie nowościa na sezon narciarski 2018/2019 nie sposób pominac tak chetnie odwiedzanych przez małopolan osrodków narciarskich po poludniowyej stronie Tatr. Wydawalo by sie ze Tatra Moutain Resort wyczerpał juz wszystkie mozliwosci aby zaskoczyc narciarzy a jednak nie. Juz jesienią posiadacze karty Gopass otrzymali możliwość zakupu po preferencyjnych cenach skipasów w ośrodku Mölltaler Gletscher w Karyntii a od tygodnia działa inowacyjny system zkupu skipssów na osrodki w Jasnej i Vysokich Tatrach. " Sezon zimowy 2018/19 wprowadza do ośrodków tatrzańskich istotną i rewolucyjną zmianę w postaci nowoczesnej wyceny skipassów za pomocą nowej funkcjonalności strony GOPASS. Ceny skipassów nie będą stałe, ale dynamicznie wyświetlane online na podstawie realnej ilości sprzedanych biletów i obciążenia ośrodka w danym terminie. Na www.gopass.sk będzie odbywać się żywy proces, w którym ceny przeliczy program, a jego celem jest równomierne rozłożenie narciarzy w ośrodkach przez cały sezon. Dlatego ceny skipassów w popularnych terminach będą wyższe, a spadną w przypadku niższej liczby chętnych. Aktualna cena skipassu będzie zależeć nie tylko od obłożenia ośrodka, ale także od różnych poziomów cenowych, które mogą naliczać wyższe rabaty od ceny maksymalnej w danym momencie w zakresie 0-30%. W związku z tym, że zainteresowanie narciarzy w sezonie zmienia się w zależności od terminu, należy wcześniej zaplanować wypad na narty, żeby otrzymać jak najlepszą cenę, tzn. „Im wcześniej kupujesz, tym taniej szusujesz“. W ten sposób szansę otrzymują klienci, którzy potrafią wcześniej zaplanować swój czas i za to zostaną nagrodzeni niższymi cenami niż standardowe ceny za konkretny 1-dniowy skipass dostępny w tradycyjnej kasie. Ci narciarze, którzy nie boją się kupować skipassów online, mogą upolować bilety na tzw. pierwszy śnieg lub na wiosenne narty już od 9 euro, na Boże Narodzenie od 27 euro, a na Sylwestra od 38 euro. Skipassy online na najbardziej oblegane terminy będzie można kupić o wiele taniej niż w zeszłym roku. Juz teraz widzimy że nasz pomysł spodobał się narciarzom. Przez pierwsze 48 godzin działania nowego systemu sprzedaliśmy około 30% skipassów na okreś Świat i Sylwestara " mówi Juraj Chovaniak marketing director TMR

Nowym coraz popularniejszym kierunkiem wypraw narciarskich polskich narciarzy są osrodki połozone w Kaukazie. " Według statystyk w 2018 roku Gruzję odwiedziło 48 913 Polaków, jesteśmy w czołowej dziesiątce jeśli chodzi o turystów przyjeżdżających do tego kraju. Z tego około 10 700 przyjechało do Gruzji w sezonie zimowym. Trwa on zazwyczaj od grudnia do marca, ale w przypadku, gdy zima jest wystarczająco śnieżna nawet w kwietniu w wybranych ośrodkach można jeździć jeszcze na nartach. Na uwagę zasługuje fakt iż całodniowy skipass w najlepszych ośrodkach kosztuje 40 gel w przeliczeniu około 60 złotych, czy jak kto woli 15 euro.  Jednak największym atutem Gruzji po za warunkami narciarskimi, trasami jest Gruzińska goscinność wspaniałe jedzienie i wino " mówi Jakub Deryng-Dymitrowicz z agencji BrandBridge, która promuje Gruzje w Polsce. Największym i najpopularniejszym ośrodkiem jest Gudauri majacy najlepiej rozwiniętą infrastrukturę spośród wszystkich gruzińskich ośrodków a bliskość Tibilisi wpływa na jego popularność. Najstarszym ośrodkiem narciarskim w Gruzji jest natomiast Bakuriani, oferujący 23 trasy zjazdowe o łącznej długości 29,1 km. Trasy są wyposażone w systemy sztucznego naśnieżania i przeznaczone dla wszystkich narciarzy. " Co ciekawe Bakuriani został jednogłośnie wybrany na gospodarza Mistrzostw Świata FIS Freestyle Ski & Snowboard 2023. Po raz pierwszy w historii FIS-u Gruzja będzie gospodarzem Mistrzostw Świata, a ponad 25 zaplanowanych medalowych wydarzeń to gwarancja niesamowitych wrażeń." dodaje Jakub Deryng-Dymitrowicz z agencji BrandBridge. Dla tych, którzy wybierają się z kolei do Batumi i okolic, najlepszą opcją na szusowanie jest Goderdzi. Jest to świetne miejsce zwłaszcza dla fanów freeridu a jego położenie gwarantuje dużą ilość śniegu w okresie zimy. Warto również wybrać się do Regionu Svaneti. To niesamowite miejsce zachwyca widokami. W kurortach, czyli Hatsvali i Tetnuldi co roku pojawiają się nowe obiekty. Dojazd do Tetnuldi jest nieco bardziej skomplikowany, ale widoki i wysokość ponad 3000 metrów nad poziomem morza zdecydowanie są tego warte!

Copyright © Agora SA