Moda disco na stoku - szalone lata 80-te

Czy pamiętacie szalone lata 80-te? Z czym Wam się kojarzą? Z kwintesencją złego smaku? Z szaloną zabawą? Z wolnością? Młoda Madonna, Micheal Jackson na początku kariery. A jak to wyglądało na stoku? Spróbujmy sobie przypomnieć.
kombinezon narciarski kombinezon narciarski żrodł. internet

Kolorowo

Co by nie mówić o latach 80-tych, czy były bez gustu czy rządziły się swoimi prawami to jedno jest pewne. Było kolorowo! Czasem wręcz odblaskowo. Słowo fluorescencyjny bywało synonimem gustowny.

kombinezon narciarski kombinezon narciarski żródł. internet

Czasami biednie

W Polsce lata 80-te to schyłek PRL-u. Początek radosny (Solidarność), następnie noc (stan wojenny) a potem szarówka dogorywającego systemu. Na stokach też bywało nieciekawie.

kombinezon narciarski kombinezon narciarski żródł. internet

Kombinezony ponad wszystko

Czy kolorowe czy szare kombinezony były niekwestionowanym szałem lat 80-tych. To one królowały na stokach i "podkreślały sylwetkę" ówczesnego narciarza.

kombinezon narciarski kombinezon narciarski żródł. internet

Oczywiście kolano w kolano

A jeżeli już mowa o technice jazdy z tamtych lat to dwa hasła. NWN czyli nisko-wysoko-nisko. To była wtedy podstawa, żelazna zasada rządząca szkoleniem. A do najwyższego szyku należała jazda kolano w kolano. Czyli trzeba było tak jechać, żeby w skręcie nogi były razem. Teraz wydaje się to czystym idiotyzmem ale w tamtych czasach w ten sposób zadawało się szyku na stoku.

sweter sweter żródł. internet

Nie tylko kombinezony

Nie tylko kombinezony jednak były sercem i duszą lat 80-tych. Takie na przykład się nosiło swetry. Nie wzrusza Was to?

narty narty żródł. internet

Narty

A tak na przykład wyglądały narty. Zasada doboru była prosta. Miały być takiej długości jak Ty plus 10-20 cm. Niektórzy mówili też: do wysokości wyciągniętych w górę rąk.

Generalnie im kto miał dłuższe tym był większym kozakiem.

wiązania Marker wiązania Marker żródł. internet

Wiązania

Wiązania narciarskie mogły z kolei wyglądać na przykład tak. Najbardziej popularne marki wtedy to Marker i Tyrolia. Markery miały taki kultowy model ze sprężynkami z tyłu. Boże jak ja chciałam takie mieć!

buty Dachstein buty Dachstein żródł. internet

Szczyt marzeń

To były, przynajmniej w moim przypadku, buty firmy Dachstein. Oczywiście z jedną klamrą! W Polsce mieliśmy Kasprowe albo Fabosy.

Podyskutuj o tym na www.facebook.com/kochamnarty