Cztery cuda włoskich gór, które musisz poznać

Jeżeli majestatyczne Dolomity wydają ci się jednobarwne i w każdym turystycznym kurorcie identyczny, a doliny narciarskie rozróżniasz jedynie po dobrych i gorszych pubach, to nie wiesz ile górskiego uroku pozostawiasz innym.
sellaronda sellaronda fot. Skiplanet

Sellaronda - Jeśli lubisz niezły wycisk i częste posiłki

Zobacz gdzie możesz zamieszkać we Włoszech

Nie tylko nartami i snowboardem może cieszyć się turysta wśród włoskich szczytów. Zapach świeżej pizzy kusi na każdym zakręcie, śnieg i stoki przyciągają zawsze od samego rana; również hotele stoją gęsto oferując wellness & spa. Nie można zatem narzekać na podstawy.  Niektórzy nudzą się takim zestawem atrakcji już drugiego dnia wczasów. Wszystkie najpiękniejsze górskie zakątki z infrastrukturą narciarską posiadają szeroki repertuar możliwości wychodzący poza najbardziej popularne szusowanie po stokach.

Najbardziej znana, najczęściej odwiedzana, niezwykle rozpoznawalna, obowiązkowa dla każdego narciarza kochającego ciągły ruchu i wciąż zmieniający się krajobraz. Sellaronda, to mekka narciarzy z całej Europy. Ściągają tu rodziny, sportowcy i narciarze zakochani w trasach wokół masywu.

Karuzela narciarska wokół wzgórza Sella wymaga dobrych umiejętności narciarskich. Trasy długie na 42 km mogą na kilku odcinkach stanowić małe wyzwanie. Nic tak jednak nie motywuje jak kolejna oaza narciarska na kolejnym zakrętem. Pętla wokół Sellarondy łączy 4 popularne doliny: Val do Fassa, Val Gardena, Arabbę i Alta Badia. Każda kusząca zapachami włoskich potraw i energetyzującymi drinkami.

Masyw można objechać w obu kierunkach ze skipassem Dolomitisuperski. Orientacyjny czas przejazdu - zależnie od umiejętności i "uzupełniania zapasów" po drodze zakładamy, że rundka na karuzeli powinna zająć od 2 do 7 godzin. Na przygodę z Sellarondą należy zatem zarezerwować jeden cały dzień.

Skąd blisko na Sellarondę?
1. Hotel La Madonnina
2. Garni Royal
3. Hotel Conturines Posta

Zdjęcie Dynastar Narty Outland 72 + wiązania NX 10 Fluid+ Zdjęcie KIMET MINI NARTY Zdjęcie Narty Majesty Dirty Bear
Dynastar Narty Outland
KIMET MINI NARTY Narty Majesty Dirty Bear
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
corones corones fot. Skiplanet

Kronplatz - jeśli biegasz w nartach, a czarne trasy pokonujesz bez trzymanki

Zobacz gdzie możesz zamieszkać we Włoszech

Stacja narciarska Kronplatz jest pod wieloma względami "naj". Jest wyposażona w najnowocześniejsze wyciągi, najtrudniejsze trasy narciarskie, największe możliwości dla biegaczy, a w sezonie jest prawdopodobniej najbardziej oblegana spośród wszystkich stacji w Dolomitach. Słowem mekka dla spragnionych mocnych przeżyć w bardzo profesjonalnych warunkach.

Ekscytacja na pochyłościach i skrętach trach Herrnegg i Erta nie opada przynajmniej przez następnych kilka godzin. Na górze Plan de Corones (2275 m n.p.m) podobne przeżycia należy przemnożyć przez 114 km tras zjazdowych. Dodatkowo na szczycie Corones jest niemal zupełnie "łyso" - trasy są niezwykle szerokie, nieustannie nasłonecznione i oferują panoramiczny, niczym nieosłonięty widok na Dolomity.

Równie emocjonujące aczkolwiek zdecydowanie bardziej malownicze i mniej ekstremalne są trasy biegowe, między innymi wzdłuż doliny Val Pusteria. W sumie biegacze na Kronplatzu mogą się rozpędzić na 220 km świetnych tras.

Trochę kultury? W aż trzynastu miejscowościach leżącej u stóp Kronplatzu doliny Val Pusteria skrywa się średniowieczna estetyka architektury z miasteczkiem Brunico na czele.

Hotele na Kronplatz:

1. Hotel Kronplatz
2. Ferien & Wellness Hotel Windschar
3. Casa Residence Corn

Zdjęcie Buty Dalbello Panterra 90 Zdjęcie HEAD BUTY NARCIARSKIE DREAM 100 MYA Zdjęcie ROSSIGNOL BUTY NARCIARSKIE RADICAL J3
Buty Dalbello Panterra 90 męskie zjazdowe HEAD BUTY DREAM damskie zjazdowe ROSSIGNOL Buty narciarskie dziecięce
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
seiseralm seiseralm fot. Skiplanet

Alpe di Siusi - jeśli jedziesz z dziećmi lub dopiero je planujesz

Zobacz gdzie możesz zamieszkać we Włoszech

Słoneczna stacja narciarska Val di Siusi, to dosłownie zaczarowany zakątek Dolomitów. Płaskowyż w regionie jest najwyższy w Europie i zajmuje aż 56 km kwadratowych. Legendy głoszą, że dawno dawno temu czarownice regularnie urządzały na nim sabat. Dzisiaj zlotów wiedźm już nie ma, a naturalnie utworzone warunki powodują, że trasy krajobrazowe uderzają romantyzmem i łagodnością. Alpe di Siusi może być niezłym wyborem na zapadające w pamięci oświadczyny.

Nachylenie terenu jest mniejsze niż w innych rejonach Dolomitów dlatego trasy należą do łatwych, a zbocza są tym samym naturalnym udogodnieniem do tworzenia infrastruktury przyjaznej dzieciom. Siusi to idealny start do rozbudzenia fascynacji nartami i pięknem włoskich szczytów. Dzieciaki mogą odbyć wycieczkę śladami czarownic. Ponadto 5 grudnia tego roku przyjazna Wiedźma Nix otworzy pierwszy zimowy festiwal dla dzieci w Alpe di Siusi.

Pobyt ze skipassem Dolomitisuperski otwiera drogę do pobliskiej Val Gardeny, a majestatyczna magia naturalnego piękna połączona z legendarnym urokiem historii o wiedźmach tworzy nastrój, które nie sposób odtworzyć  żadnym innym miejscy w Dolomitach

Zdjęcie 4F Kurtka Narciarska Brilliant Zdjęcie Husky Kurtka narciarska Gasen Zdjęcie Spyder PREVAIL Kurtka narciarska (SY041F003-J11)
4F Kurtka Narciarska Brilliant Husky Kurtka narciarska Gasen Spyder PREVAIL Kurtka narciarska
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
fiemme fiemme fot. Skiplanet

Ski Center Latemar - jeśli chcesz jeździć na nartach tak dobrze jak inni

Zobacz gdzie możesz zamieszkać we Włoszech

Największy ośrodek szkoleniowo-narciarski w Val di Fiemme góruje nad miejscowościami Obereggen, Predazzo i Pampeago, przyciągając turystów i nagrody. Ski Center wielokrotnie dostało laur za  najlepiej przygotowane stoki. Zasługi te zawdzięczają między innymi profesjonalnie przygotowanemu systemowi sztucznego naśnieżania wyposażonego w 169 armatek śnieżnych. Najprawdopodobniej mogliby zrobić zimę w środku lata.

Infrastruktura wokół szczytu Latemar to swoisty mikroklimat oferujący wygodne i bezpieczne trasy narciarskie, profesjonalną kadrę instruktorów narciarstwa, znane w całej okolicy snowparki i pyszne jedzenie, między innymi w dobrze znanej restauracji Tipi.

Karda instruktorów ? mobilna i dostępna w okolicy przez cały sezon ? i stoki otwarte od listopada do kwietnia budują rangę tego miejsca. Na naukę jazdy na nartach można się zapisać w terminach, w których nikt nie patrzy, tak aby w przypływie wysokiego sezonu szusować za dwóch. Po profesjonalnych treningach otworem stoi świetnie i tym samym dość niebezpiecznie wyposażony snowpark z 80 metrowym halfpipem, rampami itd., przed rundką zalecamy dobrze się z nim zapoznać i ocenić swoje możliwości.

Poziom adrenaliny można podnieść przejażdżką na jedynym w Trentino górskim coasterze, który niemal kilometrową trasę pokonuje  z prędkością 40 km/h i po maksymalnym pochyleniu 28%. Co jeszcze? W Obereggen jest stok oświetlony do godziny 22:00 (otwarty we wtorki, czwartki i piątki), a także bezpieczne przedszkola narciarskie na dla najmłodszych. Trudno szukać tak rozbudowanej infrastruktury narciarskiej w którymkolwiek innym miejscu w Dolomitach.

Hotele w okolicy Ski Center Latemar:

1. Hotel Scoiattolo
2. Sporthotel Pampeago
3. Hotel Touring Predazzo

Zdjęcie 4F Spodnie narciarskie męskie Soczi SPMN900R Zdjęcie Komperdell Ochraniacz kurtka na kręgosłup i ramiona KOMPERDELL Jacket Cross Protector Zdjęcie Roxy rękawice Snows Up Printed Mitt
4F Spodnie narciarskie męskie Komperdell Ochraniacz narciarski na kręgosłup Roxy rękawice Snows Up
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info