4 doliny narciarskie Dolomitów, w których chcesz być tej zimy

Poznaj uroki czterech niesamowitych włoskich dolin: Val di Sole, Val di Fiemme, Val di Fassa oraz Livigno
Val di Sole Val di Sole fot. materiały partnera

Val di Sole - start do 400 km tras narciarskich

Val di Sole w Polsce staje się synonimem narciarstwa turystycznego. Choć nazwa doliny etymologicznie nie wywodzi się od słońca, to osiem na dziesięć dni oferuje promienie, przed którymi należy maskować się bezpieczną warstwą kremu.

Miasteczka regionu są jednymi z najczęściej wybieranych na narciarskie wczasy - Madonna di Campiglio, Marilleva, Folgarida i Passo Tonale należą do czołówki. Co sprawia, że Dolina Słońca jest tak popularna wśród turystów? Jedynym właściwym wyjaśnieniem jest świetna infrastruktura narciarska. Nartostrady Val di Sole należą do Skirama Dolomiti Adamello - Brenta. Ze skipassem Superskirama każdy może po nich  szusować, a wiją się  pośród aż 10 miejscowości w dolinie. W Passo Tonale trasy narciarskie sięgają 3000 m n.p.m, a w bardzo rzadkich przypadkach braku śniegu, system sztucznego dośnieżania dokładnie pokryje 90% tras w ramach Skiramy.

Val di Solefot. materiały partnera

Długość tras narciarskich w samej dolinie Val di Sole to 188 km (około 400 km w ramach całej Skiramy) oraz 73 wyciągi i świetnie zorganizowana sieć skibusów kursujących pomiędzy hotelami i stokami.

Miejsca w dolinie, w których warto się zatrzymać to Hotel Salvadori oraz Hotel Denny.

Val di Fiemme Val di Fiemme fot. materiały partnera

Val di Fiemme - majestatyczny przedsionek Dolomitów

Dla pasjonatów narciarstwa we włoskich Alpach Val di Fiemme to świetny kąsek na profesjonalnie spędzone zimowe wczasy. Dlaczego aż tak profesjonalnie? Otóż trzon kurortów doliny tworzą górskie malownicze miejscowości Cavalese, Obereggen, Predazzo i Pampeago z prawdziwą perłą regionu, największym centrum szkoleniowo-narciarskim w dolinie - Ski Center Latemar.

Eksperci ze Skiarea Test twierdzą, że śnieg w Ski Center Latemar jest jak złoto. Rzeczywiście da się odczuć, że stoku we Fiemme to powierzchnia przygotowana specjalnie dla narciarzy o różnym poziomie zaawansowania. Szczególnie przy Ski Center, wokół którego niemal bez przerwy odbywają się lekcje narciarstwa prowadzone przez wprawionych instruktorów. Fiemme, to także mekka snowboardzistów. Snowpark z 80 metrowym halfpipem bije na głowę wszystkie w okolicy. Do tego  warto dorzucić jedyną w regionie kolejkę górską pędzącą przez zaśnieżone wzgórza o pochyłości ponad 28%. Dzieci nie tylko będą dobrze bawić się na rollercoasterze, ale również w specjalnie zaprojektowanych przedszkolach narciarskich z bogaty programem zajęć dla najmłodszych.

Wszystkie atrakcje są dostępne po zaopatrzeniu się w skipass Dolomiti Superski, z którym w zasięgu naszych nart znajdzie się 140 km tras dostępnych dzięki 47 wyciągom w dolinie.

skimapfot. materiały partnera

Pobyt w Val di Fiemme, to niepowtarzalna możliwość zapomnienia o reszcie świata. Wszystko brzmi jednak dość wyczerpująco dlatego koniec dnia można zwieńczyć w znanym w Obereggen pubie Tipi, który rzeczywiście wygląda jak indiański namiot lub wskoczyć do jacuzzi jednego z profesjonalnie wyposażonych hoteli: Hotel Shandranj, Hotel Touring Predazzo.

Val di Fassa Val di Fassa fot. materiały partnera

Val di Fassa - w cieniu Sellarondy

Fassa jest najbardziej korzystną cenowo stacją narciarską wokół słynnej Sellarondy. Jeżeli za cel najbliższych wczasów na nartach stawiamy sobie zdobycie karuzeli narciarskiej wokół masywu Sella, to koniecznie należy zatrzymać się w tej dolinie. Jest idealną stacją wypadową do wszystkich atrakcji w regionie. Pozostałe trzy: Val Gardena, Alta Badia i Arabba, są równie imponujące jednak wymagają znacznie większych nakładów finansowych. Sprawnie zorganizowana runda wokół Sellarodny wprawionym narciarzom może zająć minimum 2 godziny? Nie wliczając przerw na pizzę.

Sellaronda bije rekordy popularności, aczkolwiek to nie jedyna monumentalna atrakcja regionu. Równie silną moc przyciągania ma Marmolada - lodowiec o pokrywie śnieżnej, która w górnych partiach pozwala szusować okrągły rok. Lodowiec oferuje też większą dawkę adrenaliny - na stok Marmolady można wlecieć helikopterem. Ze względu na fakt, że w południowo-wschodnich Alpach wyróżnia się wysokością (3342 m n.p.m.), Marmolada nazywana jest Królową Dolomitów.

skimapfot. materiały partnera

Zmęczeni noszeniem narciarskiego ekwipunku? Miasteczko Canazei pozwoli poczuć się lekko i upoić zmysły w kawiarenkach, pizzeriach lub w kompleksie basenowym wyposażonym w sauny i hydromasaże.

Hotel Alba i Villa Kofler to miejsca, w których warto spędzić urlop, aby mieć wygodną bazę wypadową na 180 km tras narciarskich w dolinie Val di Fassa.

Livigno Livigno fot. materiały partnera

Livigno - uroki narciarstwa w strefie bezcłowej

Livigno jest stacją narciarską, która dla turystyki niemal dosłownie została odkopana spod śniegu dopiero w latach 50-tych ubiegłego wieku. Pomysł był oczywiście trafiony, gdyż ze względu na  przynależność Livigno do strefy bezcłowej, wszelkie zakupy są tańsze i cieszą bardziej.

Livigno to prawdziwy złoty środek pomiędzy wszystkim czego chcielibyśmy doświadczyć podczas narciarskich wczasów we Włoszech. Szusując po trasach pięknie rozłożonych po obu stronach doliny, możemy rozmarzyć się o okazyjnych cenach perfum Chanel i biżuterii Gucciego i od razu planować wypad do któregoś z dość pokaźnej puli klubów i pubów nieustannie tętniących życiem.

skimapfot. materiały partnera

Dolina potrafi bardzo skutecznie rozplanować każdy dzień narciarskiego urlopu.  Niektórym wystarczy po prostu wejście do jednego z dwóch snowparków: Motollino lub Carosello 3000. Czas upływa w nich szybko, dynamicznie i bezpiecznie. W sumie Livigno oferuje 140 km tras zjazdowych i 40 km przeznaczonych specjalnie dla biegaczy. Poza tym jazda w głębokim śniegu lub po trudnych muldziastych trasach to doskonałe warunki ćwiczebne dla osób w każdym wieku. Wszystko to czeka na turystów na miejscu.

Polecane hotele w Livigno to Residence Baita Belvedere oraz Chalet Mottolino

Artykuł napisany przez eksperta firmy Ski Planet