Najciekawsze ośrodki narciarskie w sezonie 2013/14 [ZDJĘCIA]

Za chwilę start nowego sezonu narciarskiego. Ośrodki narciarskie się zmieniają i jak zwykle powstaje pytanie, który wybrać na zimowy wypoczynek? Ekspert z biura podróży Top Travel podpowiada, na jakie kurorty warto zwrócić uwagę w sezonie 2013/14. W naszym zestawieniu znajdziecie zarówno najlepszy ośrodek narciarski na świecie, jak i bliską nam, najbardziej "alpejską" stację w Tatrach, czyli słowacką Jasna-Chopok.
Val Thorens nocą Val Thorens nocą źródło: www.valthorens.com

Val Thorens - najlepszy ośrodek narciarski na świecie

2300 m. n.p.m. Na takiej wysokości mieszka się w Val Thorens i tym samym jest to najwyżej położona stacja narciarska w Europie. Duża, międzynarodwa i malownicza. Czynna od połowy listopada do połowy maja. Ponad 90% tras narciarskich znajduje się na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m. Dodatkowo, prawie 60% tras można sztucznie naśnieżyć. Nawet przy bezśnieżnych zimach, położenie Val Thorens, a co za tym idzie minusowe temperatury w nocy dają absolutną gwarancję śniegu. Poza Val Thorens podobną pewność w Europie można mieć tylko wyjeżdżając na lodowce.

Długość tras: Val Thorens + Orelle 150 km. Cały region czyli słynne 3 Doliny: 600 km. Wszystko dostepne na jednym skipassie

Apres ski: liczne dyskoteki (w tym słynna Malaysia), restauracje i bary. Bogate życie nocne w kosmopolitycznej atmosferze. W listopadzie 2013 Val Thorens zdobyło tytuł Najlepszego Ośrodka Narciarskiego na świecie w konkursie World Ski Awards.

Kiedy i za ile?

Do Val Thorens najlepiej wybrać się jeszcze przed gwiazdką lub dopiero w marcu. W tym czasie ceny są przystępne, a warunki narciarskie bardzo dobre. Tygodniowy wyjazd w grudniu kosztuje około 1600 PLN wliczając wszystko (transport autokarem), oprócz wyżywienia. Za przelot samolotem i transfer z lotniska (i z powrotem) dopłacimy około 1000 PLN.

Czytaj więcej o Val Thorens w artykule redakcyjnym

Marzysz żeby tam pojechać? Polub Na narty.sport.pl na FB. Spełniamy takie marzenia

Val Thorens, narty Francjaźródło: www.valthorens.com

Jasna Tatry Niskie Jasna Tatry Niskie źródło: Jasna.sk

Jasna-Chopok czyli alpejski klimat tuż za rogiem

Największy ośrodek narciarski w naszej części Europy leży tuż za południową granicą. Słowacki ośrodek Jasna-Chopok oferuje 45 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 30 kolejek gondolowych, krzesełkowych i innych wyciągów. Od kilku lat obserwujemy tam imponujące inwestycje, których nie da się porównać do niczego na stokach w Polsce. Podobnie jest i w tym sezonie. Kolejne wyciągi są modernizowane, trasy lepiej przygotowane, a ośrodek gotów na przyjęcie coraz większej liczby narciarzy i snowboardzistów. Jeśli ktoś źle wspomina Chopok sprzed dekady, powinien wiedzieć, że pod względem infrastruktury jest to teraz zupełnie inne miejsce. Dzięki nowym połączeniom, obie strony góry działają teraz jak jedna całość, także terenów do jazdy jest naprawdę bez liku, niezależnie gdzie zaparkujemy samochód.

Kiedy i za ile?

Żeby uniknąć kolejek i mieć gwarancję doskonałych warunków śniegowych na Chopok warto pojechać w pierwszym tygodniu stycznia (4-11). W tym czasie stacja jest zazwyczaj nieco mniej oblegana a stoki świetnie przygotowane. Zakwaterowanie w apartamentach lub hotelu trzygwiazdkowym z wyżywieniem i skipass na 6 dni to w tym terminie wydatek rzędu €400/osobę Jeśli chodzi o krótsze wypady, najlepiej jest unikać weekendów.

Więcej o nowościach w ośrodku Jasna-Chopok | Chopok- redakcyjna instrukcja obsługi

chopok, funitelźródło: TMR

Zermatt Zermatt źródło: www.zermatt.ch

Zermatt, Szwajcaria

Położenie u stóp Matterhornu, pośrodku rozległego terenu sportów zimowych oraz licznych szlaków sprzyjających pieszym wędrówkom sprawia, że Zermatt jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych. Teren narciarski obejmuje 63 wyciągi narciarskie oraz ponad 300 km tras. "Matterhorn glacier paradise" jest też największym i najwyżej położonym letnim terenem narciarskim w Europie. Kadry narodowe z wielu krajów trenują tutaj latem.

Region jest też legendą wśród zdobywców szczytów. W Zermatt kończy się Haute Route, międzynarodowy, kilkudniowy i wymagający szlak wysokogórski rozpoczynający się na Mont-Blanc. Ponad 400 km szlaków wędrownych prowadzi przez Dolinę Matter oraz w kierunku gór, jak pochodzący z XIII w. i częściowo wyłożony kamiennymi płytami szlak handlarzy.

Teren narciarski z gwarancją śniegu rozlokowany jest pomiędzy: Sunnegga-Rothorn paradise, Gornergrat-Stockhorn i Schwarzsee-Matterhorn glacier paradise. Miłośnicy snowboardu mogą ćwiczyć swoje sztuczki we Freestyle-Funpark "Gravity Park", gdzie również trenują olimpijczycy. Z Matterhorn glacier paradise / Theodulpass można zjechać bezpośrednio do włoskiego terenu narciarskiego Breuil-Cervinia.

Kiedy i za ile?

Ceny skipassów w Zermatt są takie same przez cały sezon. Za 6 dni jazdy zapłacimy równowartość 1260 PLN. Siedmiodniowy nocleg w apartamencie w lutym to wydatek nie mniejszy niż 1600 PLN na dwie osoby.

Zermatt, narty Szwajcariaźródło: www.zermatt.ch

Więcej na www.zermatt.ch/en/

Vars po świeżym, marcowym opadzie śniegu Vars po świeżym, marcowym opadzie śniegu źródło: www.facebook.com/vars.laforetblanche

Vars-Risoul, Francja

Obszar narciarski Vars - Risoul to jeden z największych i najpiękniejszych regionów narciarskich we Francji. Kultowe miejsce dla wszystkich uprawiających nowoczesne formy narciarstwa (skicross, funcarve, freeride...). Stacja oferuje 117 tras o różnym stopniu trudności i o łącznej długości 190 km oraz 51 wyciągów. Vars-Risoul znane jest z doskonale przygotowanych stoków, funparków torów do boardercrossa i, przede wszystkim, znakomitej atmosfery, którą tworzą przyjeżdżający tu narciarze. Corocznie w Vars odbywa się wiele imprez narciarskich, edycje pucharu świata, zawody Madmasters, Big Air, Red Bull Snow Thrill, itp... Vars-Risoul posiada specyficzny mikroklimat gwarantujący śnieg nawet podczas bardzo ciepłych zim, a snowpark w Vars należy do najlepszych w Europie!

Kiedy i za ile?

Vars to jedna z tańszych stacji narciarskich we Francji. Zorganizowany wyjazd w sylwestra kosztuje około 1900 PLN ze wszystkim oprócz wyżywienia (transport autokarem). W marcu za podobną ofertę zapłacimy około 1500 PLN. W praktyce oznacza to, że tydzień jazdy na nartach od rana do wieczora może okazać się tańszy niż w Polsce. Stacja nie leży specjalnie wysoko, dlatego bezpieczniej jest unikać wyjazdów przed drugą połową grudnia i po pierwszej połowie marca.

vars, narty Francjaźródło: vars.com

Więcej na www.vars.com

Whistler Whistler źródło: www.whistlerblackcomb.com

Whistler / Blackcomb, Kanada

Whistler i Blackcomb to olbrzymi ośrodek narciarski w Ameryce Północnej. Zaledwie 2 godziny jazdy z lotniska Vancouver oferuje jedne z najlepszych warunków do freeride'u na świecie. Pokrywa śniegu często przekracza tutaj 4 metry!

Whistler pierwotnie nazywano górą London. Nowa nazwa pojawiła się latach 60. Pochodzi od odgłosu świstaków żyjących w tym regionie i w wolnym tłumaczeniu znaczy Świszcząca góra.

Każdego roku kurort odwiedza ponad milion turystów. Kurort posiada ponad 200 sklepów, 90 restauracji i barów oraz wiele innych atrakcji. Bungee , spływy kajakowe, wycieczki samolotem, parki linowe, możliwość uprawiania wspinaczki wysokogórskiej, wakeboarding, spływ pontonem, zjazdy linowe liczące blisko kilometr czy 4 duże pola golfowe to najwazniejsze z nich.

W okolicach Whistler znajduje się park rowerowy Whistler Mountain Bike Park który oferuje ponad 200 km górskich tras rowerowych. Otwarty w lecie, daje rowerzystom możliwość korzystania z wyciągów narciarskich.

Kiedy i za ile?

Optymalnym czasem na odwiedzenie Whistler jest pierwszą połowa stycznia. Ceny są niższe niż na Gwiazdkę i Sylwestra, a warunki śniegowe bardzo dobre. Stacja ma reputację wielu pochmurnych dni w sezonie. Temu zawdzięcza rewelacyjne warunki do jazdy poza przygotowanymi trasami, ale potrafi drastycznie ograniczyć wakacyjną opaleniznę. 6-cio dniowy skipass w tym okresie (ale kupowany z wyprzedzeniem) kosztuje około 1500 PLN. Sześciodniowy pakiet skipass + zakwaterowanie w dwuosobowym apartamencie to wydatek rzędu 2500 PLN/osobę.

whistlerźródło: www.whistlerblackcomb.com

więcej na www.whistlerblackcomb.com

Saas Fee Saas Fee źródło: shutterstock

Saas Fee, Szwajcaria

Trzynaście czterotysięczników otacza walijską wioskę lodowcową Saas-Fee i sąsiednie wioski Saas-Balen, Saas-Grund i Saas-Almagell.

Sam przejazd przez dolinę Saastal z głęboko schodzącymi wąwozami i skalnymi nawisami robi ogromne wrażenie. W wolnej od ruchu samochodowego wiosce Saas-Fee prywatne pojazdy należy pozostawić na parkingu przy wjeździe do wioski. Kurort położony jest na wysokości 1800 m u stóp najwyższego szwajcarskiego szczytu, Dom (4545 m n.p.m.). Dawna wioska górskich gospodarzy stała się jednym z najbardziej popularnych miejsc spotkań snowboardzistów w Europie. Podziemna kolejka liniowo-szynowa Metro Alpin zawiezie nas na Mittelallalin na wysokości 3500 m. Ze znajdującej się u celu najwyżej położonej w Alpach obrotowej restauracji przy dobrej widoczności można zobaczyć światła włoskiego Mediolanu. Teren narciarski Mittelallalin otwarty jest od początku lipca do końca sierpnia. Latem czeka 20 km tras na lodowcu, z których w ramach treningów korzystają ekipy sportowe z całego świata.

Teren sportów zimowych Saas-Fee jest sercem całego regionu. Posiada 22 nowoczesne wyciągi i 100 km przygotowanych tras. Obok Saas-Fee, powyżej sąsiedniej wioski Saas-Grund znajduje się kolejny teren narciarski Kreuzboden-Hochsaas. Dla osób nie jeżdżących na nartach do dyspozycji jest 20 km zimowych szlaków wędrownych i pętla dla biegów narciarskich o długości 8 km. Co ciekawe, jest tu też kilka tras saneczkowych, z których najdłuższa ma 11 km.

Kiedy i za ile?

W Saas Fee można skorzystać z promocji na skipass w terminie 4-25.01.2014. W tym czasie za zakwaterowanie w dwuosobowym apartamencie w hotelu na stoku ze skipassem na 6 dni zapłacimy od 2500 PLN/osobę

Więcej na www.saas-fee.ch

Tignes Tignes źródło: shutterstock.com

Tignes, Francja

Tignes to jedna z dwóch stacji słynnego regionu Espace Killy. Są tutaj dwa duże lodowce, a sama stacja położona jest na wysokości blisko 2000 m n.p.m. Poza świetnie przygotowanymi trasami istnieje wiele możliwości jazdy hors piste czyli poza wyznaczonymi szlakami. Nie bez powodu to właśnie tutaj zorganizowano zjazd, supergigant i gigant mężczyzn podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. W Tignes znajdziemy 25 wyciągów, a cały region oferuje aż 300 km tras narciarskich. Graniczy z malowniczym Parkiem Narodowym Vanois.

Kiedy i za ile?

Tignes jest położone bardzo wysoko, więc śmiało można jeździć tutaj na wiosnę, kiedy tłok jest mniejszy a warunki śniegowe i pogoda bardzo dobre. Za apartament dla dwóch do czterech osób na tydzień zapłacimy od 2000 PLN. Skipass na 6 dni kosztuje 950 PLN, o ile zamówimy go przez internet.

Tignesźródło: shutterstock.com

http://www.tignes.net/en

Hemsedal Hemsedal źródło: Hemsedal.com/Frank Tolpinrud

Hemsedal, Norwegia

Hemsedal to jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich w północnej Europie. Klimat jest tu stabilny. Położone na płaskowyżu, mniej więcej w połowie drogi między Oslo a Bergen, oferuje dobre warunki narciarskie od listopada do maja. W ośrodku znajdują się 24 wyciągi i 52 stoki o zróżnicowanym stopniu trudności.

Jest też kilka parków z torami do freestyle przygotowanych dla narciarzy i snowboardzistów. Snowparki Hemsedal są znane wśród entuzjastów snowboardu i narciarstwa na całym świecie.

Kiedy i za ile?

W norweskich ośrodkach narciarskich nie spotkamy się z kolejkami do wyciągów. Wciąż mało popularne jest aby na narty z Polski ruszać na Północ Europy. W Hemsedal Skipass na 5 dni kosztuje 800 PLN, natomiast na 6 do 8 dni 950 PLN. Pamiętając o zdecydowanie krótszym dniu niż w Polsce, zdecydowanie jaśniejsze są wyjazdy bliżej końca sezonu, w lutym i marcu. Za pięcioosobowy apartament na tydzień zapłacimy 2600 PLN, aczkolwiek trzeba się wtedy liczyć z koniecznością dojazdu skibussem (darmowy, około 5-10 minut).

Hemsedalźródło: Hemsedal.com/Frank Tolpinrud

Więcej na www.hemsedal.com oraz www.skistar.com/en/Hemsedal/

Livigno w Kwietniu Livigno w Kwietniu fot. Franek Przeradzki

Livigno, Włochy

Livigno leży na wysokości 1816 m n.p.m., w regionie Lombardi, dokładnie w Alta Valteline. Jest miejscem tętniącym życiem, z licznymi pubami, barami i dyskotekami. Słynie również z rewelacyjnej kuchni i... niskich cen. Choć miasteczko Livigno należy do Włoch to dolina Livigno znajduje się w strefie międzygranicznej, oddzielając Włochy od Szwajcarii. Dzięki temu, od czasów napoleońskich znajduje się tu strefa wolnocłowa. Niewiele jest miejsc w Europie, w których na stacji benzynowej zapłacimy za paliwo równie mało co tutaj.

Na miłośników zimowego szaleństwa czekają rewelacyjnie przygotowane trasy, na których śnieg leży od grudnia do połowy maja. 115 km tras, 31 wyciągów i 40 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Kiedy i za ile?

Livigno słynie wśród Polaków z oferty freeski, aktualnej w pierwszej połowie grudnia i dwa tygodnie w kwietniu. Ceny są wtedy bardzo przystępne, a warunki śniegowe znośne. Jest również bardzo dużo słońca. Stosunkowo tanio jest również w styczniu, jednak boleśnie niskie temperatury potrafią odstraszyć wielu narciarzy. Zorganizowany wyjazd na początek lub koniec sezonu kosztuje około 1600 PLN ze wszystkim oprócz wyżywienia (transport autokarem).

Livignoźródło: Mottolino Fun Mountain FB

Czytaj więcej o Livigno

Mapa tras w Białce Mapa tras w Białce źródł: www.bialkatatrzanska.pl

Białka Tatrzańska

Ten region tworzą trzy stacje narciarskie: Kotelnica, Kaniówka i Bania. Jako nieliczne w Polsce ośrodki te współpracują ze sobą tworząc w tej chwili jeden z największych regionów narciarskich w naszym kraju. Jeden karnet pozwala na poruszanie się we wszystkich trzech ośrodkach i nie tylko (szczegóły poniżej). Miejscem idealnym dla rodzin z dziećmi są stoki Bani. Bardziej zaawansowani i spragnieni szybszej jazdy swoją uwagę skierują na stoki w Kotlenicy i Kaniówce. Oczywiście Białka nie może równać się ze stacjami na poprzednich slajdach, jednak z roku na rok staje się niekwestionowanym liderem polskich ośrodków narciarskich, oferując 17 km tras zjazdowych.

Białka Tatzrańskaźródło: www.bialkatatrzanska.pl/

Kiedy i za ile?

Nie da się ukryć, że Białka jest bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim w kraju, co wiąże się z kolejkami do wyciągów. Ich przepustowość rośnie, więc nie ma co demonizować sprawy, ale kilka wskazówek na pewno się przyda. Warto wstawać rano i jeździć od otwarcia wyciągów (9 rano) , a kiedy na stoku zrobi się bardziej tłoczno pójść na przerwę w środku dnia. Jeśli mamy wybór, lepsze są terminy ferii "mniej narciarskich" województw. W tym sezonie mniejszego tłoku możemy spodziewać się w styczniu. Jeśli zima dopisze, pierwsza połowa marca to również doskonała pora na wyjazd na Podhale.
Karnet TatrySki obowiązuje na Kotelnicy, Bani i Kaniówce, a także na Jurgów-Ski (w Jurgowie rzecz jasna) oraz na Czorsztyn Ski w Kluszkowcach. Dzięki temu na jednym karnecie może pozwiedzać okolicę. Za sześć dni jazdy zapłacimy 390 PLN, karnet 14 dni jazdy do wykorzystania przez cały sezon to wydatek w wysokości 770 PLN
więcej na www.bialkatatrzanska.pl

tekst: Witek Karczewski | Top Travel

Polub nas na FB - Na narty.sport.pl . Zdjęcia, konkursy, wydarzenia