Wysokość ma znaczenie! Najwyżej położone ośrodki narciarskie w Europie

Jeżeli jeszcze nie mieliście czasu by wyjechać na narty lub czekacie na wiosenne słońce na stokach to zestawienie jest dla was. Planujecie narciarski wyjazd na kwiecień? Warto wybrać miejsce, gdzie nie zaskoczą was wysokie temperatury. Powyżej 3000 m n.p.m. śnieg leży co najmniej do maja!
Zermatt Zermatt fot. zermatt.ch

Zermatt - Szwajcaria

Górna stacja kolejki: 3883 m n.p.m.

Miejscowość: 1620 m n.p.m.

Położenie u stóp Matterhornu, pośrodku rozległego terenu sportów zimowych oraz licznych szlaków sprzyjających pieszym wędrówkom sprawia, że Zermatt jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych. Teren narciarski obejmuje 63 wyciągi narciarskie oraz ponad 300 km tras.

Zermattfot. M.Portmann

Na zboczach Małego Matterhornu (3883 m) znajduje się letni region narciarski Matterhorn glacier paradise. Jest to największy i najwyżej położony letni teren narciarski w Europie. Kadry narodowe z wielu krajów trenują tutaj latem. 36 km kw., w sumie 21 km tras dla narciarzy, najdłuższa liczy 7 km! Wśród sześciu orczyków mamy najwyższy wyciąg narciarski Europy - dociera na sam szczyt! Zimą na ten sam ski-pass można jeździć także po stronie włoskiej, latem jednak nie jest to możliwe - Włosi nie mają lodowcowych nartostrad. Można za to dojechać na nartach do granicznego schroniska Rifugio Guide del Cervino (3480 m).

Zermattfot. zermatt.ch

Region jest też legendą wśród zdobywców szczytów. W Zermatt kończy się Haute Route, międzynarodowy, kilkudniowy i wymagający szlak wysokogórski rozpoczynający się na Mont-Blanc. Ponad 400 km szlaków wędrownych prowadzi przez Dolinę Matter oraz w kierunku gór, jak pochodzący z XIII w. i częściowo wyłożony kamiennymi płytami szlak handlarzy.

Teren narciarski z gwarancją śniegu rozlokowany jest pomiędzy: Sunnegga-Rothorn paradise, Gornergrat-Stockhorn i Schwarzsee-Matterhorn glacier paradise. Miłośnicy snowboardu mogą ćwiczyć swoje sztuczki we Freestyle-Funpark "Gravity Park", gdzie również trenują olimpijczycy. Z Matterhorn glacier paradise / Theodulpass można zjechać bezpośrednio do włoskiego terenu narciarskiego Breuil-Cervinia.

Chamonix Chamonix fot. chamonix.com

Chamonix - Francja

Górna stacja kolejki: 3843 m n.p.m.

Miejscowość: 1035 m n.p.m.

Chamonix otoczone jest wyciągami narciarskimi - z jednej strony kolejka na Aiguille du Midi, z drugiej pasmo Brévent-Flégére. Z centrum narciarzy rozwożą też busy do stacji w pobliskich Argentiere, Le Tour i Les Houches. Dlatego od wczesnego rana do wieczora uliczkami miasta przechadzają się narciarze i snowboardziści ze sprzętem pod pachą (nawet po północy można jeszcze spotkać kogoś w butach narciarskich). Nierzadko w tłumie można wypatrzeć światowej sławy alpinistów.

Chamonixfot. chamonix.com

Le Brévent to 57 kilometrów tras, które obsługuje 15 wyciągów. Jednak tak naprawdę dane z mapy nijak mają się do rzeczywistości. Podobnie jak w innych tutejszych ośrodkach, trasy są wyznaczone dla picu. Większość z nich to wąskie nartostrady, które w zasadzie tylko przeszkadzają w jeździe po wielkich połaciach świeżego śniegu dookoła. W Chamonix poza trasami jeżdżą prawie wszyscy, bez względu na wiek i umiejętności. Gdy rozejrzymy się w kolejce do kas czy wyciągu, na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy w ręku trzymają zjazdówki. Zdecydowana większość wyjeżdża na górę z szerokimi łopatami do zabawy w puchu.

To, między innymi, efekt podejścia Francuzów do jazdy poza trasą. Tu, w kolebce freeridingu i narciarstwa wysokogórskiego, nie ma mowy zabranianiu, karaniu czy odradzaniu. Przeciwnie, w niektórych miejscach zamocowane są liny, by móc wdrapać się jeszcze wyżej. Tam, gdzie kończą się przygotowane nartostrady, stoją jedynie znaki: Uwaga! Jazda na własną odpowiedzialność. I faktycznie rozsądek jest tu wskazany, bo w niektórych miejscach połacie wymarzonego białego puchu kończą się lodową szczeliną czy kilkudziesięciometrową przepaścią.

Hitem w Chamonix stał się niedawno speedriding, czyli połączenie narciarstwa i paralotniarstwa. Jego również można tu spróbować pod okiem instruktora. Wystarczy dobra umiejętność jazdy na nartach i stalowe nerwy. Podobno to jeden z najniebezpieczniejszych sportów na świecie.

Saas Fee allalin Saas Fee allalin żródło: Saas Fee

Saas Fee - Szwajcaria

Górna stacja kolejki: 3600 m n.p.m.

Miejscowość: 1800 m n.p.m.

Trzynaście czterotysięczników otacza wioskę lodowcową Saas-Fee i sąsiednie wioski Saas-Balen, Saas-Grund i Saas-Almagell.

Sam przejazd przez dolinę Saastal z głęboko schodzącymi wąwozami i skalnymi nawisami robi ogromne wrażenie. W wolnej od ruchu samochodowego wiosce Saas-Fee prywatne pojazdy należy pozostawić na parkingu przy wjeździe do wioski. Kurort położony jest na wysokości 1800 m u stóp najwyższego szwajcarskiego szczytu, Dom (4545 m n.p.m.).

Saas Fee to wioska jak z obrazka. Domy, choć nowe, utrzymane są w stylu tradycyjnych szwajcarskich szaletów (chalet) i doskonale harmonizują z zabytkami. Do prawdziwych perełek należą XVII-wieczne spichlerze z łączonych na węgieł bali, o dachach z kamiennych łupków. Stoją na palach nakrytych wielkimi, płaskimi kamieniami. Idylliczna atmosfera bierze się również z braku samochodów, nawet miejscowi muszą zostawiać je na parkingu na obrzeżach wioski. Można za to korzystać z elektrycznych taksówek. Co ciekawe, ulice nie mają nazw, mają je za to domy.

Saas Fee kolejka podziemnaźródło: myswitzerland.com

Podziemna kolejka liniowo-szynowa (funicular) Metro Alpin zawiezie nas na Mittelallalin na wysokości 3456 m. Ze znajdującej się u celu najwyżej położonej w Alpach obrotowej restauracji przy dobrej widoczności można zobaczyć światła włoskiego Mediolanu, oddalonego o 240 km!

Teren narciarski Mittelallalin otwarty jest od początku lipca do końca sierpnia. Latem czeka 20 km tras na lodowcu, z których w ramach treningów korzystają ekipy sportowe z całego świata.

Teren sportów zimowych Saas-Fee jest sercem całego regionu. Posiada 22 nowoczesne wyciągi i 100 km przygotowanych tras. Obok Saas-Fee, powyżej sąsiedniej wioski Saas-Grund znajduje się kolejny teren narciarski Kreuzboden-Hochsaas. Dla osób nie jeżdżących na nartach do dyspozycji jest 20 km zimowych szlaków wędrownych i pętla dla biegów narciarskich o długości 8 km. Co ciekawe, jest tu też kilka tras saneczkowych, z których najdłuższa ma 11 km.

Les Deux Alpes snowpark Les Deux Alpes snowpark źródło: les deux alpes

Les Deux Alpes - Francja

Górna stacja kolejki: 3570 m n.p.m.

Miejscowość: 1650 m n.p.m.

Miejscowość znana głównie ze studenckich wyjazdów, a oferuje nie tylko szeroki wybór barów i klubów, ale też doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, nawet w maju i czerwcu.

W Les Deux Alpes znajdziemy 102 trasy zjazdowe o łącznej długości 227 km oraz jeden z największych snowparków w Europie. Trasy są obsługiwane przez 51 wyciągów oraz 214 armatek śnieżnych

Region jest malowniczy, po nartach w miesiącach wiosennych można wybrać się na spacer po zielonych już stokach w pobliżu miejscowości.

Atrakcją w Les Deux Alpes są organizowane co miesiąc kolacje na szczycie i nocny zjazd przy świetle księżyca.

Tignes Tignes fot. A. Parant

Tignes (Val Claret) - Francja

Górna stacja kolejki: 3456 m n.p.m

Miejscowość: 2100 m n.p.m.

Tignes to jedna z dwóch stacji słynnego regionu Espace Killy. Są tutaj dwa duże lodowce, a sama stacja położona jest na wysokości 2100 m n.p.m. Poza świetnie przygotowanymi trasami istnieje wiele możliwości jazdy hors piste czyli poza wyznaczonymi szlakami. Nie bez powodu to właśnie tutaj zorganizowano zjazd, supergigant i gigant mężczyzn podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. W Tignes znajdziemy 25 wyciągów, a cały region oferuje aż 300 km tras narciarskich. Graniczy on z malowniczym Parkiem Narodowym Vanois.

Najnowszą atrakcją w Tignes jest Bunjride  - warto przynajmniej to zobaczyć:

Val d'Isere Val d'Isere fot. alpineworld.com.au

Val d'Isere - Francja

Górna stacja kolejki: 3456 m n.p.m

Miejscowość: 1850 m n.p.m.

Druga stacja regionu Espace Killy. Malownicze miasteczko, którego wschodnią część zajmują tradycyjne chalet, a zachodnią nowsze budownictwo.

Region (wraz z Tignes) oferuje 300 km tras. W Val d'Isere różnica poziomów wynosi blisko 2 km - daje nam to mnóstwo długich i stromych tras do szybkich zjazdów.

Najbardziej charakterystyczny szczyt, wysoki na 3656 metrów, to Grande Motte, właśnie na jego lodowcowych zboczach położone są najwyższe stoki tego narciarskiego terenu.

Strome zbocza otaczające region oferują doskonałe warunki do freeride'u.

W Val d'Isere również pojeździmy cały rok - w sezonie letnim czynny jest lodowiec (Pissaillas Glacier).

Alpes d'Huez Alpes d'Huez fot. prestige-gestion.fr

Alpes d'Huez - Francja

Górna stacja kolejki: 3330 m n.p.m.

Miejscowość: 1860 m n.p.m.

Miejscowość założona w 1936 roku jako stacja klimatyczna, obecnie jest bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim. Region oferuje 120 różnych tras o łącznej długości prawie 240 km. W Alpes d'Huez znajdziemy kilka snowparków o różnym stopniu trudności oraz trasy do zjazdów nocnych. Dla zapalonych narciarzy i snowboardzistów przygotowano tutaj aż cztery trasy zjazdowe, na których różnica wysokości przekracza 2 km. Najbardziej znaną z nich jest Sarenne - najdłuższa na świecie trasa zjazdowa o długości aż 16 km!

Veriber Veriber fot. veriber.com

Verbier - Szwajcaria

Górna stacja kolejki: 3330 m n.p.m.

Miejscowość: 1500 m n.p.m.

Verbier to ośrodek uwielbiany przez freeride'erów - oferuje wiele tras, które nie są ratrakowane, ale obejmuje je kontrola stoków. Ośrodek 4 Vallees (4 Doliny) obejmuje, oprócz Verbier także Nendaz, Veysonnaz i Thyonerbier. Razem to ponad 400 km tras zjazdowych i 92 wyciągi!

W Verbier znajdziemy też 22 km tras biegowych - większość z nich jest otwarta dla wszystkich, na niektóre obowiązuje wstęp z karnetem.

Freeride Val Thorens Freeride Val Thorens źródło: valthorens.com

Val Thorens - Francja

W naszym zestawieniu nie sposób pominąć jednego z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie - Val Thorens. Jest to najwyżej położony kurort (2300 m n.p.m.), jednak najwyższy szczyt, na który zawiezie nas funicular leży na wysokości jedynie 3230 metrów - stąd ostatnie miejsce.

Region Val Thorens + Orelle oferuje 150 km tras. Cały region, czyli słynne 3 Doliny: 600 km. Wszystko dostępne na jednym skipassie.

Freeride Val Thorensźródło: valthorens.com

Ośrodek jest czynny od połowy listopada do połowy maja. Ponad 90% tras narciarskich znajduje się na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Dodatkowo, prawie 60% tras można sztucznie naśnieżać. Nawet przy bezśnieżnych zimach, położenie Val Thorens, a co za tym idzie minusowe temperatury w nocy, dają absolutną gwarancję śniegu. Poza Val Thorens podobną pewność w Europie można mieć tylko wyjeżdżając na lodowce.

Val Thorens to jedna z najbardziej międzynarodowych stacji, mimo że znajduje się we Francji, pracują i przyjeżdżają tu ludzie z całej Europy. Atmosfera w miasteczku, na stokach i w klubach jest przyjazna i kosmopolityczna. Pod tym względem przypomina takie stacje jak Les Deux Alpes czy Laax.

Fenomenalne warunki do jazdy w Trzech Dolinach nie są żadną tajemnicą, jednak pod względem atmosfery zdecydowanie wygrywa VT. Stacja jest na tyle duża, że sformowały się tu swego rodzaju dzielnice - centrum sportu, plac z pubami i klubami, rodzinne restauracje i sklepy.