7 najciekawszych ośrodków apresski w Europie

Wyjazd na narty to nie tylko śnieg, wyciągi i kolejne skręty. Ważne jest też tzw. "apres-ski? - czyli zabawa na stoku (i nie tylko) po zakończeniu udanego dnia jazdy! Przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze ośrodki oferujące apres-ski w Europie.
Livigno Alegra Livigno Alegra źródło: alpinehotelslivigno.it

Livigno - miejsce narodzin Bombardino

Tej miejscowości nie trzeba nikomu przedstawiać! Miejsce znane doskonale Polakom, ale nie tylko. Livigno słynie z bezcłowej strefy, co przekłada się na niższe ceny alkoholu, ale też dań w restauracjach. Dodatkowo, jeżeli wybierzemy się na freeski w grudniu lub kwietniu otrzymamy karnet w cenie noclegu.

W Livigno możemy przebierać wśród barów i klubów. Najsłynniejsze to Tea del Vidal i Stalet, położone na stokach. To tutaj stworzono słynne włoskie Bombardino już ponad 40 lat temu!

 

Bombardinozabovmoccia.it

 

Dodatkowo na głównej ulicy miasteczka czekają na nas kluby, gdzie pobalujemy do rana, albo jeszcze dłużej.

Zdjęcie Dynastar Narty Distorter Zdjęcie Fischer Narty Ranger Ti Zdjęcie K2 Narty Shreditor
Dynastar Narty Distorter Fischer Narty Ranger Ti K2 Narty Shreditor
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Mooserwirt Mooserwirt źródło: mooserwirt.at

St Anton am Arlberg i najsłynniejszy bar w Austrii

To małe (2680 mieszkańców) austriackie miasteczko położone na wysokości 1304 m n.p.m. okazuje się być czołowym ośrodkiem dla miłośników dobrej zabawy po nartach. W St Anton znajdziemy absolutnie wszystko, o czym możemy zamarzyć na zimowym wyjeździe: doskonale przygotowane stoki (350 km tras, 200 km terenu do freeride'u, 97 wyciągów), tory do nart biegowych, zjazdów saneczkami, wyznaczone trasy wycieczek pieszych, baseny, spa, a nawet korty do tenisa. Do tego szeroka oferta bazy noclegowej i barów!

Najbardziej znane z nich to Krazy Kanguruh i Mooserwirt, położone na stokach, ok. 500 metrów nad miasteczkiem. Mooserwirt to najbardziej znany bar w całej Austrii, jego właściciele chwalą się, że sprzedają 5000 litrów piwa dziennie...

W miasteczku znajdziemy kolejne lokale, gdzie zabawimy się do białego rana - np. Anton Bar czy Underground Bar&Restaurant.

Zdjęcie Bolle Kask narciarski Powder Soft Zdjęcie Mivida Kask narciarski GALAXY Zdjęcie MIVIDA Kask narciarski IGLOO
Bolle Kask narciarski Powde... Mivida Kask narciarski GALAXY MIVIDA Kask narciarski IGLOO
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Ischgl Festival Ischgl Festival źródło: tourismconsultancy.com

Ischgl, miejsce w którym przejedziesz się Ferrari

Miejscowość nieco droższa niż St Anton, ale większa (baza noclegowa to 10600 miejsc!) i bardziej światowa. Spotkamy tu mnóstwo Anglików i Francuzów. Dla wielbicieli muzyki organizowany jest tutaj wielki Ischgl Festival. Po nartach (227 km stoków obsługiwanych przez 45 wyciągów, w tym podgrzewaną, skórzaną kanapę Ferrari) wybierzmy się do Trofana Alm - drewnianego, prawdziwie austriackiego baru na parę schnapsów.

Klubów i barów jest tutaj całe mnóstwo, na dowód tego załączamy pełną listę: www.ischgl.com/en/enjoy/nightlife-apres-ski

Zdjęcie Salomon Kijki Narciarskie Zdjęcie SALOMON KIJKI NARCIARSKIE KALOO JUNIOR Zdjęcie Woosh Kijki Narciarskie Junior
Salomon Kijki Narciarskie SALOMON KIJKI NARCIARSKIE K... Woosh Kijki Narciarskie Junior
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Peno Bar Peno Bar źródło: snowzone.net

Les 2 Alpes - jazda przy pełni księżyca

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć Francji! Les 2 Alpes to młodzieżowa miejscowość, z której możemy wjechać na lodowiec położony na wysokości 3600 m n.p.m.

Świetną atrakcją są organizowane co miesiąc, podczas pełni księżyca, kolacje w restauracji na szczycie, połączone z nocnym zjazdem na nartach. Cena za taką przyjemność to około 50 Euro od osoby.

Najbardziej znane apres-ski na stoku znajdziemy w Pano Bar, później warto przenieść się kilkaset metrów niżej na główną ulicę przy kolejce do Smokey Joe, Secret Bar (gdzie gra muzyka na żywo) lub popularnego, piętrowego Smithy's.

Folie VT Folie VT źródło: snowbeds.com

Val Thorens - to tu mieści się największy klub w całych Alpach

To najwyżej położony europejski ośrodek, który wygrywa we wszystkich możliwych narciarskich rankingach. Zatem jego włodarze musieli też zadbać o porządne apres-ski! Tuż po dniu na stoku warto wybrać się do Cafe Snesko lub Le Saloon. Na imprezę zapraszamy do największego klubu w Alpach - Malaysia Club. Jeżeli wolimy mniejsze lokale idealnie sprawdzi się np. La Grotte du Yéti.

Bar 1936 Bar 1936 źródło: verbierbooking.ch

Verbier - raj dla freerider'ów i nie tylko

Miejscowość w Szwajcarii, znana głównie z tras freeride'owych. Kiedyś kurort wybierany przez elitę, dziś miejscówka popularna zwłaszcza wśród młodych Anglików.

Najpopularniejszy bar na stoku to 1936. W miasteczku wybierzmy si ę do Farinet Apres Ski lub Fer a Cheval. Znane kluby to Coco Club czy Casbah. Wśród lokalnych riderów najbardziej popularny jest Pub Mont Fort.

W kwietniu ośrodek organizuje Verbier Impulse - Music & Ski Festival, idealną imprezę dla fanów śniegu i muzyki klubowej.

Zermatt Iglo Zermatt Iglo źródło: zermatt.ch

Zermatt i wioska iglo

Nasze zestawienie zamyka szwajcarska stacja umiejscowiona na wysokości 3883 m n.p.m. Znajdziemy tu 360 km tras oraz 365 dni śniegu w roku. Dodatkową zachętą by wybrać się do Zermatt - Cervinii jest atrakcja nie tylko barowa - Iglu-Dorf - w dosłownym tłumaczeniu Wioska iglo, leżąca na wysokości 2727 m n.p.m. Knajpki znajdują się i w iglo i na zewnątrz. Spróbujemy tam znanego szwajcarskiego fondue i białego grzanego wina.

Kolejnym ciekawym lokalem jest Snowboat & The Zermatt Yacht Club - klub w kształcie łodzi, który znajduje się nad rzeką. Inne znane bary to Hotel Post (znajduje się w nim także kasyno), Cervo Bar Lounge i Blatten.