Andora - wielkie narciarstwo w małym kraju

Andora leżąca pomiędzy Francją a Hiszpanią, w samym sercu Pirenejów nie każdemu kojarzy się z nartami. Maleńkie księstwo to raj zakupowy dla mieszkańców północnej Katalonii i pogórza Pirenejskiego po francuskiej stronie granicy. Bezcłowa strefa i niskie podatki przyciągają tysiące klientów. Ceny są naprawdę atrakcyjne - dość powiedzieć, że nawet benzyna kosztuje około 1 euro. Dla nas jednak najważniejszy jest fakt, że Andora to dwie fantastyczne stacje narciarskie i to na dodatek łatwo dostępne z Polski.
Grandvalira-El Tarter Grandvalira-El Tarter materiały SKI Magazyn

Grandvalira

Grandvalira to największa stacja narciarska w Pirenejach, a zarazem największa europejska stacja położona poza Alpami. Ośrodek o rozmiarach dużego regionu narciarskiego w Alpach położony jest we wschodniej części Księstwa. Trudno tu zresztą mówić o "części", bowiem Grandvalira (nazwa pochodzi od rzeki, przepływającej przez księstwo) zajmuje sporą powierzchnię całego kraju. Jest to stacja oddana do użytku niedawno, bo w 2005 roku. Choć tradycja narciarstwa na tym terenie sięga lat 60-tych XX wieku, właśnie w latach 2005-2010 wybudowano nowoczesną stację narciarską praktycznie od zera. Andorczycy przystąpili do budowy stacji z rozmachem. Wyciągi są nowoczesne, a hotele znajdują się w korzystnej odległości od stoków. Warto wiedzieć, że architektura budynków jest ściśle określona przez przepisy, a charakterystyczny wygląd andorskich hoteli - ściany z ciemnego kamienia - należą do niewątpliwych zalet tego kraju. Wszystkie wyciągi i trasy Grandvaliry połączone są w jeden system, który oferuje łącznie 200 kilometrów przygotowanych zjazdów. Do tego dochodzą liczne możliwości pozatrasowe, snowparki, trasy biegowe, jazda psimi zaprzęgami, 80 restauracji, 50 barów i 40 dyskotek, a także kompleks basenów termalnych. Stacja składa się z sześciu sektorów i miejscowości: Encamp, Canillo, El Tarter, Soldeu, Grau Roig i Pas de la Casa. Ta ostatnia miejscowość leży tuż przy granicy z Francją i jest miejscem najbardziej "rozrywkowym". Centralnym punktem ośrodka jest szczyt Tossa de la Llosada o wysokości 2560 m i na nim znajduje się największy wybór tras. Najwyższy punkt osiągalny wyciągiem to Pic Blanc 2640 m. Najlepsze tereny do sportowej jazdy znajdują się w sektorze Grau Roig, która ma wysokogórski charakter.

Wysokość: 1300 - 2640 m

Trasy: 193 km

Wyciągi: 66

www.grandvalira.com

Vallnord Angora Vallnord Angora materiały SKI magazyn

Vallnord

Drugą stacją Andory jest położony na zachodzie Vallnord. Jest mniejszy od Grandvaliry, ale wcale nie gorszy. Stacja, a właściwie jej pierwsza miejscowość - malownicze miasteczko La Massana - leży zaledwie 15 kilometrów od stolicy kraju Andorra La Vella. Wypad na wieczorne czy popołudniowe zakupy nie stanowi żadnego problemu. Dzięki systemowi tuneli podróż jest całkowicie bezproblemowa - wyjeżdża się w samym komercyjnym centrum stolicy. Dolina Północna składa się z trzech sektorów: Arinsal, Pal i Arcalis. Pal i Arinsal połączone są wyciągami, natomiast separacja sektora Arcalis od reszty stanowi jedyną niedogodność ośrodka. Całość liczy łącznie 100 kilometrów zjazdów. O ile Pal i Arinsal oferują widoki i trasy podobne jakością do Grandvaliry, o tyle Arcalis jest prawdziwą perłą całej narciarskiej Andory. Droga do Arcalis liczy około 20 kilometrów, ale jakość miejsca rekompensuje tę niedogodność, tym bardziej, że dojazd skibusem dla posiadaczy karnetu jest oczywiście bezpłatny. Arcalis znajduje się w sercu wysokogórskiego pasma Pirenejów. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć! Stację otaczają postrzępione granie i granitowe turnie, pocięte żlebami. Nic dziwnego, że jest to ulubione miejsce dla miłośników jazdy poza trasami. Gestorzy stacji przeznaczyli dla fanów jazdy w puchu krzesełko La Coma, przy którym nie ma ani jednej trasy przygotowywanej ratrakiem. Inne miejsca specjalnie do jazdy poza trasowej (Area Freeride) obsługuje orczyk Els Feixans. Spotykają się przy nim wyłącznie posiadacze szerokich nart do jazdy w puchu. Obok dolnej stacji La Come znajduje się lądowisko dla helikopterów, bowiem Arcalis oferuje także możliwość heli ski. Cena lotu jest niższa niż w Alpach (dwa loty helikopterem i dwa zjazdy z przewodnikiem kosztują ok. 150 euro od osoby). Najlepsze i najdłuższe zjazdy oferuje dolina Estanys de Tristaina, które nota bene należą do najpiękniejszych jezior w całych Pirenejach (oczywiście latem). Dodatkowe atrakcje Vallnord to kameralne hotele, znakomite restauracje, nurkowanie pod lodem, czy testy na śniegu najnowszych Mercedesów 4x4.

Wysokość: 1300 - 2625 m

Trasy: 100 km

Wyciągi: 44

www.vallnord.com

Grandvalira- Soldeu Grandvalira- Soldeu materiały SKI magazyn

Alternatywnie

Pireneje to nie tylko Andora i także sąsiednie kraje oferują bardzo dobre ośrodki narciarskie. Najnowocześniejsza stacja w Hiszpanii to Baqueira - Beret, gdzie zimowe wakacje tradycyjnie spędza rodzina królewska. Znajduje się ona w nieodległej prowincji Lleida. Obejmuje ona 71 tras o łącznej długości 120 km, które obsługuje 33 wyciągi. Wysokość stacji to 1500 - 2510 m.

www.baqueira.es

Nieco większy jest Formigal położony w prowincji Huesca na wysokości 1500 - 2250 m. Zbudowano tam 22 wyciągi i 91 tras o długości 137 km.

www.formigal.com

La Molina - Mesella to wspólne przedsięwzięcie dwóch wymienionych miejscowości, leżących w prowincji Girona. Wysokość stacji to 1600 - 2537 m. Alp 2500 to 109 tras o łącznej długości 121 km, obsługiwanych przez 31 wyciągów.

www.lamolina.com; www.mesella.com

Po francuskiej stronie znajdują się dwa ośrodki, które oferują równo po 100 kilometrów tras. Pierwszy to Saint-Lary Soulan, położony na wysokości 1600 - 2515 m, który jest obsługiwany przez 34 wyciągi. Stacja znajduje się w departamencie Midi Pyrenees niedaleko słynnego Lourdes.

www.saintlary.com

W sąsiedniej dolinie znajduje się druga ze stacji czyli Grand Tourmalet (La Mongie-Bar?ges) (1250 - 2872 m) obsługiwana przez 38 wyciągów.

www.grand-tourmalet.com

Grandvalira-Canillo Grandvalira-Canillo materiały SKI magazyn

Podróż

Nisko kosztowymi liniami WizzAir do Barcelony, stolicy Katalonii, można dolecieć już z czterech polskich miast: Warszawy, Gdańska, Poznania i Katowic. Lot zajmuje około 2,5 h. Z Barcelony podróż autobusem do Andory zajmuje około 3h, licząc krótki postój w połowie drogi (około 200 km). Można taką podróż zaaranżować samemu, ale prościej skorzystać z usług przedstawiciela andorańskiej turystyki w Polsce infoski.pl. Tym bardziej, że w ofercie znajdziemy liczne pakiety cenowe zawierające podróż, pobyt w hotelu i karnet (czyli skipass), a nawet możliwość wypożyczenia sprzętu.

Jacek Trzemżalski

SKI magazyn

Copyright © Agora SA