Wepnij narty

 • Rozgrzewka na stoku [WIDEO]

  Rozgrzewka na stoku [WIDEO]

  Gdy jesteśmy już na stoku, ale jeszcze zanim przypniemy narty. Dobra rozgrzewka nie tylko zwiększa przyjemność z jazdy ale też znacząco poprawia nasze bezpieczeństwo na stoku. Jak rozgrzewać się sprawnie i skutecznie demonstruje Kasia Leszczyńska, Mistrzyni Polski Instruktorów w gigancie.

 • Jak wybrać kask na narty?

  Jak wybrać kask na narty?

  Narciarstwo zjazdowe, zarówno uprawiane wyczynowo jak i rekreacyjnie, jest obarczone ryzykiem kontuzji. W ramach przygotowania do sezonu powinniśmy więc zadbać zarówno o kondycje fizyczną, jak i o odpowiednio dobrany sprzęt sportowy. Na co zwracać uwagę wybierając kask narciarski dla siebie i dziecka?

 • Jak odpowiednio odpoczywać i odżywiać się na stoku

  Jak odpowiednio odpoczywać i odżywiać się na stoku

  Jazda na nartach dla niektórych jest zabawą, dla innych formą spędzania wolnego czasu a dla jeszcze innych sportem. Przeważnie zaś jest kompilacją wszystkich tych trzech zmiennych. Jak byśmy jednak nart nie traktowali z pewnością nie zaszkodzi poznać kilku zasad dotyczących właściwego odżywiania się, uzupełniania płynów czy racjonalnego gospodarowania swoimi siłami na stoku. Poniżej wywiad z profesorem Andrzejem Klimkiem z Instytutu Fizjologii Człowieka, z AWF-u w Krakowie.

 • Wepnij narty po raz pierwszy! Nauka z instruktorem czy bez?
 • Skialpinizm - kiedy narty łączą się ze wspinaczką [ZDJĘCIA]

  Skialpinizm - kiedy narty łączą się ze wspinaczką [ZDJĘCIA]

  Narciarstwo wysokogórskie to powrót do pierwotnych form tego sportu. Jeżeli zachowamy zdrowy rozsądek i realnie ocenimy umiejętności, to treningi w podchodzeniu na nartach możemy rozpocząć równolegle z nauką jazdy na nich - mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Relacja zdjęciowa ze szkolenia akialpinistycznego PSF i PZU w ramach akcji ?Z myślą o bezpieczeństwie?.

 • Turystyka zimowa. Przewodnik: Polscy turyści są zupełnie inni

  Turystyka zimowa. Przewodnik: Polscy turyści są zupełnie inni

  Przynajmniej kilka razy w sezonie w Polsce dochodzi do zupełnie niepotrzebnych i łatwych do uniknięcia tragedii w górach. - Jeśli w Alpach widać ludzi brnących w głębokim śniegu na nogach, to z pewnością są to nasi rodacy. Podstawowy sposób poruszania się po górach zimą to używanie nart - są bezpieczniejsze w sensie lawinowym, szybsze i bardziej efektywne - mówi Marcin Kacperek, przewodnik wysokogórski prestiżowej organizacji IVBV i założyciel firmy Freerajdy.

 • Bezpieczeństwo na stoku [WIDEO + TEKST]

  Bezpieczeństwo na stoku [WIDEO + TEKST]

  Wielu z nas popełnia na stoku podstawowe błędy, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W filmie pokazujemy z lekkim przymrużeniem oka na co warto zwrócić uwagę gdy następnym razem przypniemy narty do nóg. Tym, którzy wolą bardziej tradycyjną formę przedstawiamy dekalog FIS. 

 • Narciarska wiosna poza trasą. Freeride z głową [WIDEO]

  Narciarska wiosna poza trasą. Freeride z głową [WIDEO]

  Wiosna w górach to idealny czas na jazdę poza wyznaczonymi trasami. Ten, coraz bardziej popularny typ narciarstwa, wiąże się z pewnymi specyficznymi zagrożeniami. Ponadto, dla własnej przyjemności, warto mieć również sprzęt przeznaczony właśnie do freeride'u. Jak robić to wszystko z głową?

 • Skipass po polsku - 30 lat za światem?

  Skipass po polsku - 30 lat za światem?

  W ramach pracy jeżdżę po wielu alpejskich ośrodkach i spotykam się z ich przedstawicielami. Niemal każda stacja jest częścią jakiegoś większego regionu narciarskiego, w którym obowiązuje jeden wspólny skipass. A w Polsce? 10-przejazdowe karnety na pojedyncze wyciągi mają się dobrze, choć widać już światełko w tunelu. Tunelu, na końcu którego czeka Skipass Tatry, Szczyrk, a może nawet Skipass-Polska.

 • Ferie 2014 na nartach - wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
 • Samochodem na narty do Europy. Ceny winiet i paliwa
 • Majesty - narty 'made in Poland'

  Majesty - narty "made in Poland"

  Czego potrzeba żeby założyć w Polsce firmę produkująca narty znane na całym świecie? Marketingu, zarządzania, przeszłości zawodniczej w windsurfingu i odrobiny historii sztuki. Rozmowa z Januszem Borowcem, twórcą popularnej i nagradzanej marki Majesty, stuprocentowo polskiej firmy, która podbija serca freeskierów z Europy i nie tylko.

 • OC na narty. Jak uniknąć kosztownych problemów na stoku [PORADY]
 • Karolina Riemen. Najlepsza Polska narciarka sezonu 2012/13

  Karolina Riemen. Najlepsza Polska narciarka sezonu 2012/13

  Karolina Riemen jest obecnie jedyną polską narciarką (alpejską), która regularnie startuje i zdobywa punkty w zawodach rangi pucharu świata FIS. 24 - latka z Zakopanego zapewniła już sobie w tym sezonie kwalifikację na przyszłoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Jej dyscyplina to Skicross, czyli twarda rywalizacja na torze.

 • Freerider zabójca Kozic. TPN demonizuje narciarzy

  Freerider zabójca Kozic. TPN demonizuje narciarzy

  W kwietniu 2011 roku w sieci pojawił się film "Kozica". Zawisł na youtube'owym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przez kolejne 23 miesiące obejrzało go 305 osób... Niska szkodliwość społeczna czynu. Widzimy na nim narciarza, który zrzucając lawinę straszy bezbronne kozice i jest z siebie bardzo zadowolony. Z drugiej strony, wg. danych TPN prawie 90% lawin w Tatrach schodzi samoczynnie. Niestety, w grudniu 2012 "Kozica" została wyróżniona na 10 Krakowskim Festiwalu Górskim. Dlaczego TPN płaci za takie produkcje, a KFG je nagradza?