porady

 • Fotografie narciarskie - czyli jak robić zdjęcia w zimie

  Fotografie narciarskie - czyli jak robić zdjęcia w zimie

  Aparat fotograficzny jest nieodzownym elementem każdej mojej wyprawy narciarskiej, kajakowej lub rowerowej. Bezproblemowe posługiwanie się nim w górach, w szczególności w trudnych warunkach zimowych, wymaga stosowania kilku zasad.

 • Jak przeżyć na stoku

  Jak przeżyć na stoku

  Uszkodzone łąkotki, zerwane więzadła i pęknięte kości - to może nas spotkać podczas zimowego wypadu na narty czy snowboard. Jak uchronić się przed groźnym urazem? - Rozmowa z dr Urszulą Zdanowicz

 • Przed nartami

  Góry i śnieżne szaleństwo wzywają. Czy jesteśmy przygotowani, by czuć się na stoku sprawnie i rozkoszować się przyjemnością jazdy? Dwie trzecie wypadków i urazów na nartach, to wynik słabej kondycji fizycznej, braku odpowiedniej zaprawy i często nieodpowiednio dopasowanego sprzętu (najczęściej źle ustawione wiązania). Można temu zapobiec, dzięki wcześniejszemu przygotowaniu kondycyjnemu i siłowemu organizmu.

 • Zimowa sztuka pakowania

  Zimowa sztuka pakowania

  Jeśli wierzyć synoptykom, w tym roku czeka nas zima stulecia. Nie ma chyba lepszej informacji dla miłośników białego szaleństwa. Zanim jednak zaczniemy szusować na nartach, trzeba jakoś dostać się na stok. I dowieźć tam nasz sprzęt. Jak to zrobić?

 • Ćwiczenia przed wyjazdem na narty

  Ćwiczenia przed wyjazdem na narty

  Jeśli przez większą część roku siedzisz za biurkiem, jeździsz samochodem, windą, schodami ruchomymi, a do tego wszystkiego nie uprawiasz żadnego sportu - koniecznie zadbaj o przygotowanie do sezonu narciarskiego.

 • Tysiąc pytań o narty
 • Skóra kontra zima

  Skóra kontra zima

  Stok może być bardziej niebezpieczny niż gorąca plaża. Nie daj się więc zwieść i stosuj zimowe kosmetyki z filtrem. Ochronią nie tylko przed niebezpiecznym promieniowaniem, ale także przed wiatrem i zimnem.

 • Gogle - niezbędny element wyposażenia narciarskiego

  Gogle - niezbędny element wyposażenia narciarskiego

  Na ich kupnie nie można oszczędzać. Profesjonalne gogle narciarskie chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, pomagają uniknąć niebezpiecznych wypadków i urazów spowodowanych złą widocznością.

 • Energia w płynie

  Bez paliwa daleko nie zajedziesz. Napoje izotoniczne zapewniają stałe uzupełnianie energii traconej podczas wysiłku, a energetyczne pobudzają.

 • Ćwiczenia poprawiające koordynację i czucie nart podczas jazdy

  Ćwiczenia poprawiające koordynację i czucie nart podczas jazdy

  Koordynacja ruchowa polega na współdziałaniu mechanizmów fizjologicznych, głównie nerwowo - mięśniowych, zapewniających wykonanie ruchu zgodnie z jego założeniami. Jest to zatem baza, na której opiera się cały proces nauczania i doskonalenia techniki.

 • Sport i relaks w słowackich Tatrach

  Sport i relaks w słowackich Tatrach

  Słowacy inwestują setki milionów koron w infrastrukturę turystyczną w regionie Wysokich i Niskich Tatr. Dla narciarzy powstają nowe kolejki i wyciągi, a stare są modernizowane. W przeciągu kilku ostatnich lat pojawiły się tu dwa aqua parki, które zaliczane są do największych w Europie Środkowej i ciągle się rozrastają. Południowy sąsiad walczy o zagranicznych turystów, korzystając ze marketingowych wzorców krajów alpejskich

 • Co zrobić by poczuć krawędź?

  Co zrobić by poczuć krawędź?

  Jesteś doświadczonym narciarzem, nie straszne są Tobie i czarne trasy i zalodzony śnieg a przez muldy przedzierasz się niczym pług wirnikowy przez przełęcz Krowiarki. Masz nowoczesne, taliowane narty o niedużym promieniu skrętu i czujesz, że te narty potrafią coś więcej niż jesteś w stanie z nich wyciągnąć.

 • Dziecko jedzie na narty

  Dziecko jedzie na narty

  Już z trzyletnim dzieckiem można pojechać na narty. Jeśli wybierzemy odpowiedni stok i zaczniemy naukę od zabawy, szybko polubi ten sport

 • Porady dla kobiet. Sport po trzydziestce

  Porady dla kobiet. Sport po trzydziestce

  Jako kobieta po trzydziestce, która w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości miała bardzo silnie rozbudzone ambicje sportowe, przeglądam czasami prasę kobiecą i szukam informacji, nowinek o sporcie dla kobiet. I co?....

 • Odpowiedzialność instruktorów i trenerów