Eliminacje MŚ 2018. FIFA zmieniła sędziego w związku z blokadą Kataru

FIFA w związku z trudną "geopolityczną sytuacją" zdecydowała się na odsunięcie od prowadzenia meczu Tajlandia - Zjednoczone Emiraty Arabskie sędziego z Kataru w związku z blokadą tego kraju przez państwa z regionu Zatoki Perskiej.

Katar, który ma być gospodarzem mistrzostw świata w 2022 roku, w zeszłym tygodniu został zablokowany przez cztery państwa Zatoki Perskiej, w tym ZEA. Powód? Wspieranie finansowe terrorystów. Katar twierdzi, że te oskarżenie, to celowe działanie na osłabienie wizerunku państwa.

FIFA jest zdecydowanie przeciwna politycznym naciskom, często zawieszała państwa członkowskie za ingerencje rządu w lokalnych federacjach, ale w tym przypadku FIFA zgodziła się z wnioskiem federacji z ZEA o zastąpienie katarskiego sędziego, który miał prowadzić wtorkowy mecz Tajlandia - Zjednoczone Emiraty Arabskie w Bangkoku. Zamiast niego mecz poprowadzi arbiter z Singaupuru.

„Możemy potwierdzić, że doszło do zmiany sędziego. Decyzja została podjęta z powodów sportowych oraz w związku z sytuacją geopolityczną” - czytamy w oświadczeniu FIFA.

Prezes FIFA Giani Infantino ma nadzieję, że kryzys w tej części świata zostanie rozwiązany przed mistrzostwami świata w 2022 roku. - Sytuacja dyplomatyczna jest napięta, ale mam jestem przekonany, że wszystko się unormuje - powiedział.

FIFA w swoich rozgrywkach stara się unikać rywalizacji państw, które są skonfliktowane. W eliminacjach MŚ np. Armenia i Azerbejdżan czy Hiszpania i Gibraltar nie mogły trafić do jednej grupy.

Jacek Magiera w "Wilkowicz Sam na Sam": Ktoś kto mówił, że nie mam charyzmy, nie wie co to charyzma. Ja po prostu nigdy nie udaję. I nie chodzę na skróty