El. MŚ 2018. Sytuacja w grupie E. Polska coraz bliżej mundialu!

Polska wygrała w Warszawie z Rumunią 3:1 i umocniła się na pozycji lidera grupy E. Nadal mamy sześć punktów przewagi nad Czarnogórą i Danią, które również wygrały swoje mecze. Do końca eliminacji pozostały cztery kolejki. Na mundial w Rosji bezpośrednio awansują tylko zwycięzcy grup eliminacyjnych. 8 najlepszych drużyn z 2. miejsc 9 eliminacyjnych grup zagra w barażach.

Reprezentacja Polski w sześciu meczach zdobyła 16 punktów i zajmuje 1. miejsce w grupie E. Polacy na początek eliminacji zremisowali 2:2 z Kazachstanem, potem pokonali Danię (3:2), Armenię (2:1), Rumunię (3:0), Czarnogórę (2:1) i teraz ponownie Rumunię (3:1).

Polacy są w idealnej sytuacji. Gdyby przyjąć najtrudniejszy scenariusz, że Czarnogóra lub Dania wygrają wszystkie spotkania do końca eliminacji, nam, do pewnego awansu wystarczy 7 punktów w czterech meczach, czyli dwie wygrane i remis. A połowę pozostałych meczów gramy u siebie.

Podopiecznym Adama Nawałki pozostały cztery spotkania. U siebie zagrają z Kazachstanem i Czarnogórą, a na wyjeździe z Danią i Armenią.

Kolejny mecz Polacy zagrają z Danią, ale nawet jeśli 1 września pokonają Duńczyków i będą mieli nad nimi dziewięć punktów przewagi to wciąż nie będą pewni nawet baraży. Choć zostaną im trzy mecze to według regulaminu najpierw będzie liczyć się różnica bramek, następnie liczba strzelonych goli, a dopiero potem przy równym układzie, bezpośrednie starcia. Czyli w przypadku trzech porażek Polaków i przy trzech wysokich zwycięstwach Duńczyków (z Armenią, Czarnogórą i Rumunią) oraz trzech wygranych Czarnogóry (z Kazachstanem, Polską i Rumunią) to Czarnogóra i Dania wyprzedzą zespół Nawałki pozbawiając go szans na awans na mundial. Ale taki scenariusz, przy takiej grze Polaków, jest tak samo skomplikowany co nieprawdopodobny.

Zresztą najlepszym podsumowaniem jest poniższy komentarz naszego czytelnika:

"Zawsze jak były tego typu obliczenia to liczyło się co musi się stać by Polska jakimś cudem awansowała. Fajnie być po tej drugiej stronie i liczyć co musiałoby się stać byśmy jakimś cudem nie awansowali".

  1.  Polska 6 16 15:7
  2.  Czarnogóra 6  10  14:6
  3.  Dania  6  10  10:6
  4.  Rumunia  6  7:7
  5.  Armenia  6  6 6:14
  6.  Kazachstan 6  4:16

Pozostałe mecze:

1.09 Kazachstan - Czarnogóra

1.09 Rumunia - Armenia

1.09 Dania - Polska

4.09 Armenia - Dania

4.09 Polska - Kazachstan

4.09 Czarnogóra - Rumunia

5.10 Armenia - Polska

5.10 Rumunia - Kazachstan

5.10 Czarnogóra - Dania

8.10 Dania - Rumunia

8.10 Kazachstan - Armenia

8.10 Polska - Czarnogóra