MŚ. Holandia - Hiszpania. Artyści kontra brutale

Choć do półfinałowego meczu z Niemcami Hiszpanię krytykowano za styl i skromne zwycięstwa 1:0, jest zdecydowanie najbardziej ofensywnie grającym zespołem w RPA. W sześciu meczach jej piłkarze strzelali aż 103 razy. Wbrew opiniom, że potrafią w nieskończoność rozgrywać piłkę, bramkę rywali atakowali 97 razy (Holendrzy 60), a 57 razy dogrywali piłkę koledze w pole karne rywali (Holendrzy 31). Rekordowo często Hiszpanie decydują się na indywidualne rajdy, a przoduje w nich... prawy obrońca Sergio Ramos. Do tej pory próbował tej sztuki trzy razy częściej niż obaj boczni obrońcy reprezentacji Holandii. Relacja Z czuba i na żywo z finału w niedzielę od 20.30 na Sport.pl

Zaskakuje więc skuteczność Hiszpanów, którzy zdobyli tylko siedem bramek i tylko dwa razy strzelili w meczu więcej niż jednego gola. Holendrzy trafili aż 12 razy (tylko Niemcy częściej) i tylko w jednym meczu zdobyli mniej niż dwie bramki. 15 proc. strzałów Holendrów wpada do siatki. Hiszpanie są dwa razy gorsi. Po pięć bramek zdobyli David Villa i Wesley Sneijder, ale nowy napastnik Barcelony zdominował hiszpańskie strzelanie. Oprócz Sneijdera do siatki rywali trafiało aż pięciu jego kolegów.

Tym co wyróżnia Holendrów jest... ostra gra. Choć to doskonale wyszkoleni technicznie piłkarze, to oni najczęściej w całym turnieju faulowali. Zebrali też rekordową liczbę żółtych kartek i aż dziesięć razy nieprzepisowo zagrywali piłkę ręką. Jednak to nie uważany za największego brutala wśród Holendrów Mark van Bommel najczęściej łamie przepisy, ale strzelający na mundialu gola za golem Wesley Sneijder. Van Bommel jest za to najczęściej faulowanym Holendrem.

Hiszpanie to ich przeciwieństwo. Są najczęściej faulowani, ale sami bardzo rzadko łamią przepisy. Pierwszą żółtą kartką zostali ukarani dopiero w czwartym meczu na mundialu i do tej pory zebrali ich zaledwie trzy. Fauli mają na koncie tyle (62), co grająca zaledwie trzy mecze na mundialu Australia. W półfinale z Niemcami Sergio Ramos w 27. minucie powalił na murawę Łukasza Podolskiego. To był pierwszy faul w meczu!

liczby

32 - lata temu w 1978 r. po raz ostatni w finale MŚ zagrały drużyny, które jeszcze nie zdobyły tego trofeum. Holandia zmierzyła się z Argentyną. Dla Holendrów był to drugi z rzędu przegrany finał mundialu.

1 - tylko raz zdarzyło się, by mistrz Europy został mistrzem świata W 1974 r. tej sztuki dokonała RFN. Hiszpanie będą czwartym zespołem, który stanie przed taką szansą. Wcześniej nie udało się to Włochom (1970 r.) i Niemcom (1982 r.). W 2000 r. Francja, mistrz świata, została mistrzem Europy.

Więcej o: