M¦ 2010. Howard Webb sędzi± finału

Angielski arbiter Howard Webb poprowadzi niedzielny finał Mistrzostw ¦wiata, w którym zmierz± się Hiszpania i Holandia. Będzie on pierwszym Anglikiem od 1974 roku, który poprowadzi finałowy mecz mundialu.

Dzięki tej decyzji FIFA były policjant poprowadzi dwa najważniejsze spotkania w ¶wiatowym futbolu podczas jednego roku. W maju Webb sędziował w trakcie madryckiego finału Ligi Mistrzów, w którym Inter Mediolan pokonał Bayern Monachium.

Webb trzy dni po finale skończy 39 lat. Obecnie jest zawodowym sędzi±, a wcze¶niej pracował jako policjant w Sheffield. Do 2003 roku prowadzi mecze angielskiej ekstraklasy, a dwa lata póĽniej debiutował na szczeblu międzynarodowym.

Anglikowi pomagać na liniach będ± jego rodacy - Darren Cann and Michael Mullarkey. Ta trójka sędziowała już na mundialu podczas trzech meczów, w tym inauguracyjnego występu Hiszpanów, kiedy przegrali ze Szwajcari± 0:1, by następnie wygrać pięć kolejnych spotkań i awansować do finału. PóĽniej był rozjemc± w rywalizacji Słowaków z Włochami (3:2) i Brazylijczyków z Chilijczykami (1:0).

Ostatnim Anglikiem, który sędziował finał Mistrzostw ¦wiata był Jack Taylor. W 1974 poprowadził on spotkanie pomiędzy RFN, a Holandi±.

Polscy kibice doskonale pamiętaj± Webba z meczu Mistrzostw Europy w 2008 roku, w którym Polska grała z Austri±. Anglik podyktował wówczas w±tpliwy rzut karny dla gospodarzy w ostatniej minucie meczu, przez co nasza reprezentacja straciła trzy punkty i ostatecznie nie wyszła z grupy.

Sobotnie spotkanie w Port Elizabeth Niemcy - Urugwaj, którego stawk± będzie trzecie miejsce w mundialu, poprowadzi Meksykanin Benito Archundia.

Howard Webb dla Sport.pl: Powtórki wideo? Powitam z rado¶ci±

Polscy europosłowie apeluj± do FIFA o powtórki wideo ?

Więcej o: