MŚ 2010. Powtórka sprzed 20. lat? Anglię i USA może rozdzielić losowanie

Jeżeli dwa zespoły będą miały taką samą ilość punktów, identyczny bilans bramkowy i liczbę zdobytych bramek oraz zremisują mecz pomiędzy sobą o wyjściu z grupy przesądza losowanie - mówią przepisy FIFA. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1990 roku, a teraz może dotyczyć reprezentacji Anglii i Stanów Zjednoczonych.

Podopieczni Fabio Capello znajdują się w grupie C. Drugie miejsce zajmuje USA (2 punkty, bilans bramkowy: 0, ilość strzelonych goli: 3), trzeci są właśnie Anglicy (2 punkty, bilans bramkowy: 0, ilość strzelonych goli: 1). Bezpośrednie spotkanie obu zespołów zakończyło się remisem. W tej chwili Amerykanie są wyżej od wyspiarzy, bo zdobyli więcej bramek.

Aby doszło do losowania, które przesądziłoby o przejściu jednej z tych ekip do fazy pucharowej w trzeciej kolejce muszą paść konkretne wyniki.

Scenariusz 1 (remisy)

USA - Algieria 0:0

Anglia - Słowenia 2:2 (lub 3:3, gdy USA - Algieria 1:1, 4:4, gdy USA - Algieria 2:2 etc.)

Scenariusz 2 (zwycięstwa bez straty bramki)

USA - Algieria 1:0

Anglia - Słowenia 3:0 (lub 4:0, gdy USA - Algieria 2:0, 5:0, gdy USA - Algieria 3:0 etc.)

Scenariusz 3 (zwycięstwa ze stratą bramki)

USA - Algieria 2:1

Anglia - Słowenia 4:3 (Anglia musi strzelić i stracić o dwa gole więcej od Amerykanów)

Jeszcze nigdy w historii mistrzostw świata ani żadnego innego turnieju piłkarskiego o wyjściu z grupy nie decydowało losowanie, ale w 1990 roku Irlandia i Holandia zajmowały to samo miejsce i spełniały wszystkie kryteria w identyczny sposób. FIFA musiała wylosować, która drużyna zajmie drugą, a która trzecią pozycję - nie miało to jednak dużego wpływu, bo w tamtym czasie do fazy pucharowej kwalifikowały się aż trzy reprezentacje. Ostatecznie na drugim miejscu znalazła się Irlandia, co nie okazało się jej pomocne - w ćwierćfinale uległa Włochom, którzy na mistrzostwach zajęli 3. miejsce. Holendrzy odpadli w 1/8 finału po porażce z późniejszymi mistrzami świata, Republiką Federalną Niemiec.

Spotkania USA - Algieria i Anglia - Słowenia odbędą się w środę o 16. Ewentualne losowanie zostanie zorganizowane na stadionie Soccer City w Johannesburgu w dniu meczu o godzinie 18.

Co decyduje o wyjściu z grupy?

1. Liczba punktów

2. Różnica pomiędzy bramkami zdobytymi a straconymi (+/-)

3. Liczba zdobytych bramek (+)

4. Wynik bezpośredniego meczu drużyn

5. Losowanie

Euro 2012. Będzie afera sukienkowa? ?

Więcej o: