MŚ 2010. Mundial bliżej nieba

Sześć z dziesięciu stadionów, na których odbędzie się mundial położonych jest powyżej 1100 m n.p.m. FIFA twierdzi, że dla mistrzostw nie będzie to miało znaczenia, trenerzy od tygodni kombinują jak przystosować piłkarzy do gry w takich warunkach. Problemu takiego nie mają Francuzi, którzy do mistrzostw przygotowywali się w Alpach. Relacja Z czuba i na żywo na Sport.pl z mundialu już od godziny 14. W programie sprawozdanie z ceremonii otwarcia oraz z pierwszego meczu RPA-Meksyk.

Poprowadź swoją drużynę w RPA i Wygraj Mundial! ?

By zorientować się, że mundial w RPA zostanie rozegrany ciut bliżej nieba niż poprzednie, wystarczy wyjrzeć za okno. Droga z Johannesburga do oddalonego o 200 km Rustenburga usłana jest zachwycającymi górskimi widokami. Obiekty w Johannesburgu położone są 1753 m n.p.m, stadion w Rustenburgu 600 m niżej. A im wyżej, tym mniejsze ciśnienie atmosferyczne i gęstsze powietrze. - Na wysokości 1800 m szybciej się męczysz, bo twoje serce pracuje szybciej i trudniej złapać ci oddech. Chyba, że wcześniej twój organizm przystosuje się do nowych warunków - mówi Enrico Castellacci fizjolog Włochów, którzy przedmundialowe zgrupowanie zorganizowali w alpejskim kurorcie Sestriere, 2,035 m n.p.m. Po czterech dniach mistrzowie świata narzekali na bóle głowy, odwodnienie, mdłości i problemy ze snem.

Według ekspertów na wysokości 1600 metrów jest o 16 procent mniej tlenu niż na poziomie morza.

- Wystarczy, że piłkarze przyjadą do RPA kilka dni przed meczem. Prawdziwy problem zaczyna się od 3 tys. metrów - mówi jednak Jan Dvorak, główny lekarz FIFA.

Trenerzy w te zapewnienia nie wierzą. Anglicy, Hiszpanie i Holendrzy zorganizowali zgrupowania w Austrii, warunkach podobnych do tych w RPA. - Sekret polega na tym, by jak najwięcej czasu spędzić na wysokości. Dlatego po sparingach od razu wracamy w góry - mówi Castellacci.

Inaczej przygotowywali się Azjaci. Koreańczycy z Południa zamontowali w pokojach piłkarzy warte 130 tys. dol. maszyny pompujące wysokogórskie powietrze. Japończycy postawili na butle z tlenem i maski. - Chcę żeby używali ich w domach, dwie godziny dziennie. Wystarczy, by oglądali w nich telewizję. Słyszałem, że używali ich rugbyści z Nowej Zelandii, być może piłkarze założą je także w czasie treningu na rowerach - mówi trener Japonii Takeshi Okada.

- Na szczęście nie gramy w La Paz - żartuje trener Amerykanów Bob Bradley. Położony 3637 m n.p.m stadion, na którym mecze rozgrywa reprezentacja Boliwii jest zmorą zespołów Ameryki Południowej. W ostatnich eliminacjach gospodarze rozbili na nim Argentynę 6:1 i pokonali Brazylię 2:1.

Mundial na wysokościach

Wrażenia naszych specjalnych wysłanników do RPA - znajdziesz na blogach Rafała Steca i Michała Pola .

Koncert w Soweto zaingurował mundial ?

Więcej o: