MŚ 2010. Związki zawodowe sektora publicznego RPA grożą strajkiem

Związki zawodowe sektora publicznego RPA grożą strajkiem w czasie mundialu. Może to oznaczać paraliż lotnisk w czasie wzmożonego ruchu turystów. Szefowie związków w czwartek potwierdzili możliwość strajku, ale zaznaczyli, że takie rozwiązanie to ostateczność. Groźba protestów to jednak niejedyny problem organizatorów.

Wygraj mundial! 11 tysięcy dla najlepszego menedżera - zagraj! ?

Związki zrzeszają 1,2 miliona pielęgniarek, policjantów nauczycieli i pracowników administracji państwowej. W środę odrzuciły one propozycje 6,2- procentowej podwyżki płac. Domagają się co najmniej 8,5-procentowego wzrostu wynagrodzenia.

- Jeśli negocjacje zaplanowane na przyszły piątek nie przyniosą rezultatu, nie będziemy mieli innego wyboru jak strajk w środku mistrzostw świata - powiedział Manie de Clerq, sekretarz generalny Stowarzyszenia Pracowników Publicznych.

De Clerq zapowiedział, że strajk może objąć urzędników imigracyjnych, co zaowocowałoby chaosem w czasie gdy tysiące turystów będzie przybywało do RPA na mecze decydującej fazy turnieju.

- Przykro nam, nie chcemy psuć rozgrywek, ale nie można dawać dużej podwyżki pracownikom kolei, a ignorować sektor publiczny - powiedział de Clerq nawiązując do wzrostu płac dla pracowników grupy logistycznej Transnet.

Inni związkowcy deklarują, że strajk rozpocznie się tylko wtedy, kiedy wszelkie próby porozumienia zawiodą. - Strajk jest naszą ostatecznością. Poszukujemy innych rozwiązań - powiedziała Sizwe Pamla ze Związku Pracowników Edukacji Narodowej i Zdrowia.

To nie pierwsze poważne zagrożenie dla prawidłowego przebiegu mundialu. Oto krótki przegląd dotychczasowych zajść w RPA.

Dziennikarze napadnięci z bronią i obrabowani

Dwaj dziennikarze i fotoreporter w środę wczesnym ranem zostali okradzeni w swoich hotelowych pokojach w RPA. Kiedy jeden z nich się obudził, do głowy przystawiono mu pistolet. 

Ranni kibice w zamieszaniu przed sparingiem

Przynajmniej 15 kibiców zostało rannych, a jeden policjant jest w stanie ciężkim. Zostali zdeptani przez pędzący tłum tysięcy kibiców pod stadionem Makhulong na przedmieściach Johannesburga w trakcie przedmundialowego meczu  sparingowego Nigeria - Korea Północna.

Problem z fałszywymi biletami

Rzecznik rządu RPA Themba Maseko wezwał kibiców, aby ci nie wchodzili na stadiony, do specjalnych stref dla fanów i publicznych aren widokowych na podstawie podrabianych biletów. 

"Gazeta Sport.pl - Skarb na Mundial"

Już w czwartek z "Gazetą Wyborczą" dodatek "Gazeta Sport.pl - Skarb na Mundial". Szukaj w kiosku!

Przygotuj się na mundial, śledź newsy o MŚ 2010 na Facebooku ?

Więcej o: