M¦ 2010. Grupa A: RPA, Meksyk, Urugwaj, Francja

Graj± tutaj dwaj byli mistrzowie ¶wiata, aktualni wicemistrzowie, gospodarze turnieju - kiedy¶ najlepszy zespół Afryki, zwycięzca Gold Cup, czyli mistrzostw Ameryki Północnej i ¦rodkowej. Dzi¶ s± to wszystko atuty historyczne. Relacja Z czuba i na żywo na Sport.pl z mundialu już od godziny 14. W programie sprawozdanie z ceremonii otwarcia oraz z pierwszego meczu RPA-Meksyk.

PoprowadĽ swoj± drużynę w RPA i Wygraj Mundial! ?

Najbardziej w przypadku RPA. Dawno minęły już czasy sukcesów drużyny zwanej Bafana Bafana. To kraj będ±cy w piłkarskiej agonii. Dziewiczy entuzjazm, jaki żywiono dla tej dyscypliny tuż po upadku apartheidu na pocz±tku lat 90., dawno wymarł.

Mistrzowie Afryki z 1996 i wicemistrzowie z 1998 roku nie zakwalifikowali się nawet do ostatniego Pucharu Narodów Afryki. Po¶ród uczestników mundialu w rankingu FIFA z uczestników mistrzostw gorsz± pozycję niż RPA (83.) zajmuje jedynie Korea Północna (105.). Gdy piłkarze Bafana Bafana po raz pierwszy grali na mistrzostwach - w 1998 roku byli w klasyfikacji ¶wiatowej federacji na równi z ówczesnymi gospodarzami - Francuzami. Zajmowali 21. pozycję, a trójkolorowi - 25.

- Mieli¶my wtedy dobr± drużynę, grali¶my jednak przede wszystkim sercem - wspomina jej ówczesny kapitan Lucas Radebe. Kryzys piłkarski w Południowej Afryce wi±że się z przemianami politycznymi. Nie gra już w piłkę pokolenie zawodników wychowanych w latach 1960-90. Wtedy dla czarnych chłopców piłka była jedynym dostępnym sportem. Wraz z końcem apartheidu mogli pój¶ć do białych szkół i grać w rugby, krykieta, trenować lekk± atletykę. Wystarczy przyjrzeć się kadrze RPA, by zgłębić słabo¶ć tej drużyny. Jedynym piłkarzem graj±cym regularnie w pierwszym składzie wielkiego europejskiego klubu jest dzi¶ Steven Pienaar - gracz Evertonu. W Europie występuje jeszcze tylko pięciu zawodników z kadry Bafana Bafana.

Meksyk jest drużyn± po przej¶ciach. Do M¦ weszła dopiero z trzeciego miejsca, za USA i Hondurasem. Mundial uratował im Javier Aguirre, który w ostatniej chwili naprawił to, co zepsuli wcze¶niej wspaniały przed laty napastnik, ale dzi¶ kiepski trener Hugo Sanchez oraz obieży¶wiat Sven Goran Eriksson.

Zespół tworz± zawodnicy legendarni, jak 37-letni Cuauhtemoc Blanco graj±cy w drugoligowym Veracruz, czaruj±cy swym oryginalnym dryblingiem; obyci w wielkim współczesnym piłkarskim ¶wiecie, jak: Rafael Marquez z Barcelony, Carlos Salcido i Francisco Rodriguez z PSV Eindhoven, czy Ricardo Osorio z VfB Stuttgart; młodzi gniewni, mistrzowie ¶wiata do lat 17 z 2005 roku: Giovani Dos Santos, Carlos Vela i kupiony niedawno do Manchesteru Utd. Javier Hernandez. Meksyk grał najwięcej meczów towarzyskich ze wszystkich uczestników mundialu - aż 12 w tym roku. Reguła była do ostatnich dni jasna: wygrywał ze słabymi (m.in. Korea Płn., Angola, Gambia), przegrywał z mocnymi (Anglia, Holandia), aż na sam koniec nie pokonał mistrzów ¶wiata - Włochów.

Urugwajczycy dwa tytuły zdobyli w innej epoce - w 1930 i 1950 roku. Z 20 ostatnich meczów na mundialu wygrali zaledwie trzy, w tym dwa w 1970 roku! Do RPA jad± po zwycięskich barażach z Kostaryk±. Nie maj± dobrych referencji,

ale maj± Diego Forlana i Luisa Suareza, duet napastników, którego nie powstydziłyby się wielkie futbolowe nacje. Pierwszy wygrał z Atletico Madryt Ligę Europejsk±, drugi jest gwiazd± Ajaksu Amsterdam, w trzech ostatnich sezonach strzelił 92 gole (!). Ten atak może znokautować każdego. A w rezerwie s± przecież Edison Cavani z Palermo i Sebastian Abreu. Pierwsi rywale Urugwaju - Francuzi - boj± się nie tylko napastników, ale ¶wietnie zorganizowanej obrony. - Przypominaj± mi pod tym względem dobre europejskie drużyny. Nie graj± jak zespół z Ameryki Południowej - mówi dla "L'Equipe" były mistrz ¶wiata i Europy Emmanuel Petit.

Francuzi s± faworytem grupy. Nienawidz± jednak pierwszej fazy mistrzowskich turniejów. Męcz± się, czuj± jeszcze w nogach efekty wysokogórskich alpejskich zgrupowań. W sze¶ciu ostatnich meczach grupowych na mistrzostwach trójkolorowi wygrali tylko raz - z Togo w 2006 roku. Tyle że cztery lata temu byli w stanie wygrać potem z Hiszpani± i Brazyli±.

Trudno tę drużynę rozszyfrować. W roli faworyta kompletnie zawodzi - jak w 2002 roku i na Euro 2004. W 1998 roku i na ostatnim mundialu nie dawali jej szans nawet rodacy, ale zdobywała medale. Aimé Jacquet - trener, który doprowadził do mistrzostwa 12 lat temu - był przed turniejem wrogiem publicznym, poniewieranym przez media jak dzi¶ Raymond Domenech. Dziwaczny szkoleniowiec, słabe wyniki w eliminacjach, kłótnie wewn±trz drużyny, afera obyczajowa osłabiły reprezentację Francji, ale może tylko zewnętrzny wizerunek, a nie jej ukryt± siłę i wewnętrznego ducha.

RPA, Meksyk, Urugwaj, Francja - każdy jest zadowolony ze składu grupy, każdy liczy na awans. Co dalej? Meksyk od 1994 roku nie wyszedł poza 1/8 finału, Urugwaj ma jeszcze gorsze wspomnienia z ostatnich lat, a Francuzi s± nieprzewidywalni.

Wszystko o mundialu - czytaj na Sport.pl ?

Więcej o: