M¦ 2010. FIFA odsuwa od siebie winę za zamieszanie pod stadionem Makhulong

FIFA umywa ręce od wydarzeń, które miały miejsce podczas towarzyskiego spotkania Nigerii z Kore± Północn± w Johannesburgu w dzielnicy Tembisa. W olbrzymim zamieszaniu przed stadionem Makhulong ucierpiało kilkunastu ludzi - czternastu fanów, oraz dwóch funkcjonariuszy policji trafiło do szpitala z poważnymi uszkodzeniami ciała.

SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdĽ na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radĽ! ?

Już niespełna tydzień pozostał do rozpoczęcia mistrzostw ¶wiata w piłce nożnej w RPA i wypadek spod obiektu Makhulong może stworzyć dodatkow± presję na włodarzach międzynarodowej federacji piłkarskiej. Szczególnie, że ci postanowili zdystansować się do całej sprawy.

"FIFA oraz Komisja Organizacyjna mistrzostw ¶wiata 2010 została poinformowana przez policję z RPA o wydarzeniach, które miały miejsce przy okazji towarzyskiego spotkania pomiędzy piłkarskimi reprezentacjami Nigerii i Korei Północnej w Johannesburgu.

Przede wszystkim FIFA i KO życz± szybkiego powrotu do zdrowia tym, którzy ucierpieli w tym niefortunnym wypadku. Ponadto FIFA i KO pragn± nadmienić, że ten sparing nie miał nic wspólnego z ogóln± organizacj± mistrzostw przez oba ciała, do której w dalszym ci±gu nie można mieć zastrzeżeń. FIFA nie ma wpływu na dystrybucję biletów na tego typu spotkania" - czytamy w oficjalnym o¶wiadczeniu organizatorów mistrzostw.

Na mecz Nigerii z Kore± Płn. kibice mogli wej¶ć za darmo. Istnieje możliwo¶ć, że liczba sympatyków przybyłych pod stadion zdecydowanie przewyższyła możliwo¶ci przestrzenne obiektu Makhulong (stadion może pomie¶cić 10 tysięcy ludzi).

Według SAPS (służb policyjnych w RPA) przed stadionem rozdano cały komplet biletów, ale okazało się, że na mecz próbowali dostać się również fani bez wej¶ciówek. Olbrzymie zamieszanie wywołała nieudolna dystrybucja biletów, która mocno zniecierpliwiła oczekuj±cych przed wej¶ciem na stadion ludzi.

Policja próbowała uspokoić tłum, lecz reakcja tegoż okazała się odwrotna niż przypuszczano - wielu kibiców ruszyło gwałtownie w stronę bram, chc±c na siłę przedostać się na stadion. Efektem tego było stratowanie kilkunastu ludzi, w tym dzieci i dwóch policjantów.

Dobre wiadomo¶ci dla Holendrów - Robben jedzie na M¦! ?

Więcej o: