MŚ 2010. Czołowi piłkarze padają jak muchy. Odwołać sparingi?

Mundial został ogołocony z gwiazd. Nie wystąpią na nim m.in. Michael Ballack, Michael Essien i Rio Ferdinand. Nie wiadomo jeszcze co ze zdrowiem Didiera Drogby i Arjena Robbena. Prawie wszyscy faworyci stracili kogoś ważnego. Problem dotknął też słabsze reprezentacje. Na dużych serwisach piłkarskich trwa dyskusja, czy plaga kontuzji to nie wynik zmęczenia zbyt obciążającym sezonem. Blogerzy zastanawiają się nawet, czy nie powinno się zakazać przedmundialowych sparingów.

25 tys. w puli, 11 tys. zł dla najlepszego - wybierz drużynę i Wygraj Mundial! ?

'Czołowi piłkarze padają jak muchy' - zatytułował swój artykuł angielski Times. Niżej opublikował długą listę piłkarzy, którzy na mundialu nie zagrają. Z powodu kontuzji a nie braku powołania. Brak każdego z nich to dla narodowej reprezentacji dziura nie do załatania.

Listę otwiera John Obi Mikel , który cierpi na kontuzję kostki. Mikel, który przeszedł w zeszłym miesiącu operację, został czwartym piłkarzem Chelsea, który nie wystąpi w RPA. Pozostali to Jose Bosingwa, Michael Essien i Michael Ballack.

Pod znakiem zapytania stoi występ Didiera Drogby , który przeszedł operację ręki i czeka na decyzję lekarzy. W składzie pewnie pozostanie, ale jego gra jest wielką niewiadomą.

Podobny problem ma Holandia, która czeka na powrót swojej gwiazdy - Arjena Robbena , który ma kłopot ze ścięgnem udowym.

Do RPA poleciała 24 - osobowa reprezentacja Włoch. Tym ostatnim powołanym jest Andrea Cossu, który zastąpi Andreę Pirlo , jeśli okaże się, że uraz jego łydki jest zbyt poważny. Prawie pewne, że Pirlo nie zagra w meczu otwarcia z Paragwajem.

Z ośmiu teoretycznie najlepszych drużyn tylko Argentyna, Brazylia i Hiszpania miały szczęście nie stracić żadnego ważnego piłkarza. Anglia i Niemcy straciły kapitanów - Rio Ferdinanda i Michaela Ballacka. We Francji nie zagra Lassana Diarra. Po przerwie wraca w Hiszpanii Fernando Torres, który przejdzie we wtorek test w meczu z Polską.

Okres przed mundialem mocno dotknął Afrykę, przed którą najważniejsze wydarzenie sportowe w historii.

Absencja Obi Mikela w Nigerii to cios. Jeszcze większym jest brak w Ghanie kontuzjowanego Michaela Essiena, a prawdziwym koszmarem dla Wybrzeża Kości Słoniowej byłaby utrata Didiera Drogby. Algieria straciła pomocnika Lazio Mourada Meghniego. RPA podjęło decyzję, aby nie powoływać na mundial jednej z największych gwiazd - Benniego McCarthy'ego, który ostatnio jest kompletnie bez formy.

Inne kraje też mają problemy. USA leci bez Charliego Daviesa, który ucierpiał w wypadku samochodowym. W Chile zabraknie Humberto Suazo, a Salvador Cabanas (Paragwaj) jest w trakcie leczenia rany postrzałowej.

Najświeższym doniesieniem o kolejnej kontuzji jest uraz lewej nogi, którego podczas niedzielnego treningu doznał Diego Forlan. Źródła zbliżone do reprezentacji podają, że napastnikowi Atletico Madryt nic nie jest, ale dokładniejszych informacji jeszcze nie ma.

Debata w mediach: Plaga kontuzji to wynik zmęczenia

Prócz angielskiego Times'a problem kontuzji zauważyły również inne wielkie serwisy. Duży serwis piłkarski Goal.com zastanawia się, czy plaga urazów przed MŚ 2010 jest wynikiem pecha, czy może zbytniego obciążenia zawodników ciężkim sezonem. Jako glównego "winowajcę" wskazuje się angielską Premier League, uważaną za najbardziej morderczą dla piłkarzy ligę świata.

Stec o okaleczonych mistrzostwach świata

- Drogba, Essien, Obi Mikel, Ballack, Ferdinand, Pirlo, Diarra, Robbern - wszyscy wymienieni są dla swoich reprezentacji bezcenni, strata każdego mistrzostwa świata okaleczy. Zrozpaczony zaćwierkałem błagalnie na Twitterze, żeby odwołać te wszystkie sparingi, zanim trzeba będzie odwołać mundial - komentuje na swoim blogu Rafał Stec.

Podobnych głosów można komentatorów i blogerów z całego świata można znaleźć w internecie więcej.

Lista kontuzjowanych może się wydłużyć, bowiem przed wieloma reprezentacjami jeszcze ostatnie sparingi. Anglia gra z południowoafrykańskim Platinium Stars - zespołem znanym z ostrej i nieprzepisowej gry. Fabio Capello zamierza wystawić najmocniejszy skład.

Michał Pol: A może zabronić sparingów przed mundialem?

"Nie pamiętam, żeby tuż przed rozpoczęciem któregokolwiek z poprzednich mundiali padło tylu kluczowych zawodników

Ze narastającym strachem czekam na mecz Polaków z Hiszpanią i nie wiem już czy bardziej obawiam się straty któregoś z mistrzów Europy, czy może tego, że któryś z chłopaków Franza Smudy - u którego "się nie odpuszcza i nie ma fuszerki", że któryś z naszych trafi na czołówki światowych mediów jak ten Japończyk, który kolanem złamał łokieć Drogbie. Zastanawiam się, czy finalistom mundialu w ogóle potrzebne są te ryzykowne sparingi przed rozpoczęciem turnieju?" - pisze na blogu Michał Pol

Lista kontuzjowanych wg Times'a

Rene Adler (Niemcy) - kontuzja żeber

Jose Bosingwa (Portugalia) - kontuzja kolana

Rio Ferdinand (Anglia) - kontuzja kolana

Michael Essien (Ghana )- kontuzja kolana

Wayne Bridge (Anglia) - zrezygnował z powodu seksafery w kadrze

Michael Ballack (Niemcy) - kontuzja kostki

Jon Mikel Obi (Nigeria) - kontuzja kolana

David Beckham (Anglia) - kontuzja pięty

Mourad Meghni (Algieria) - kontuzja kolana

Salvador Cabanas (Paragwaj) - został postrzelony podczas włamania do jego domu

Didier Drogba (WKS )- złamał rękę

Hazardzista Capello - ryzykuje zdrowie tuż przed mundialem  ?