MŚ 2010. Prezes angielskiej federacji: Hiszpanie przekupią sędziów

Prezes angielskiej federacji piłki nożnej oraz komitetu starającego się o organizację mistrzostw świata w 2018 r. David Triesman zrezygnował po ujawnieniu oskarżeń łapówkarskich skierowanych w stronę Hiszpanii i Rosji - rywali w wyścigu o przygotowanie mundialu

Triesman został potajemnie nagrany przez "The Mail on Sunday". Prezes sugeruje, że Hiszpania zamierza przekupywać sędziów na mistrzostwach świata w RPA przy pomocy Rosji, która na mundial się nie zakwalifikowała.

Angielski komitet wysłał już faksy z przeprosinami do hiszpańskiej i rosyjskiej federacji, odcinając się od oskarżeń prezesa. Podobny list dostała również FIFA.

W piątek Triesman i były kapitan reprezentacji Anglii David Beckham wybrali się do kwatery FIFA w Zurychu, aby przekazać prezesowi Seppowi Blatterowi ponad liczącą ponad 1,5 tys. stron księgę, zawierającą plan organizacji mundialu w Anglii. W sobotę lord Triesman siedział obok księcia Harry'ego podczas finału Pucharu Anglii (Chelsea pokonała Portsmouth 1:0).

Gazeta nagrała Triesmana ok. dwa tygodni temu, podczas spotkania z Melissą Jacobs, która była jego sekretarką w czasach, gdy był on ministrem. Później przez jakiś czas była jego kochanką.

Prezes mówił też, jak radzi sobie z przekonywaniem innych do kandydatury Anglików.

- Sądzę, że z Afrykańczykami radzimy sobie bardzo dobrze. Nieźle chyba też z Azjatami. Pewnie nienajgorzej z Ameryką Północną i Środkową. Obawiam się tylko, że Ameryka Łacińska, chociaż wcale tego nie mówią, zagłosują na Hiszpanów.

- Ale Hiszpania może się wycofać - kontynuuje. - Hiszpanie bowiem potrzebują pomocy Rosjan przy przekupywaniu sędziów na tegorocznych mistrzostwach świata. W zamian za to mogą się wycofać i ich głosy przejdą na Rosjan.

- Uważam, że Rosja dobije targu. Oni nie mają nic do stracenia - powiedział, odnosząc się do faktu, że Rosjan w RPA zabraknie.

Angielska federacja próbowała zablokować publikację artykułu, ale Sąd Najwyższy odrzucił jej prośbę.

Hiszpania zgłosiła do organizacji MŚ w roku 2018 lub 2022 wspólną kandydaturę z Portugalią. Podobnie zrobili Belgowie i Holendrzy. Anglia i Rosja próbują swych sił samotnie.

O którykolwiek z tych dwóch terminów biją się też Australia i USA, a Japonia, Katar i Korea Południowa sądzą, że Europa będzie faworyzowana w 2018 r. i skupiają się na roku 2022.

24-osobowy komitet FIFA wybierze gospodarzy w głosowaniu w grudniu.

Laurent Blanc trenerem Francji ?

Więcej o: