Najlepsze akcje mundiali - gole Paolo Rossiego

Brazylię Telę Santany z 1982 r. uznaje się za jeden z najlepszych zespołów w historii, które nie wygrały mistrzostw świata. W ćwierćfinale ?Canarinhos? nie dali rady Włochom, a dokładniej Paolo Rossiemu, który strzelił im trzy gole.

Rossi strzelał, Brazylia płakała

Termin "Joga Bonito" zna każdy. Ale wielu utożsamia z kampanią reklamową i reprezentacją Brazylii, która na mundial w Niemczech jechała po mistrzostwo świata. Nie dojechała, rozbiła się o balangi Ronaldinho i Adriano.

Na mundial w Hiszpanii w 1982 r. także jechała po zwycięstwo. Drużyna napędzana przez Zico, Sócratesa i Falc o miała wygrać w stylu przypominającym fruwający nad boiskiem zespół z 1970 r. - Graliśmy futbol piękny, zależało nam tylko na atakach i golach. Włosi byli naszym przeciwieństwem, skupiali się na defensywie - wspomina Zico.

Italia jechała na mundial w cieniu afery Totonero, przez którą Milan i Lazio wylądowały w Serie B, a ponad 30 piłkarzy i sędziów skazano za branie łapówek. Gwiazdor Włochów Paolo Rossi pojechał do Hiszpanii tylko dlatego, że dyskwalifikację skrócono mu z trzech do dwóch lat.

W pierwszej fazie grupowej Rossi i jego koledzy nie istnieli. W trzech meczach uciułali trzy remisy, strzelili dwa gole, ale dzięki tym bramkom wyprzedzili Kamerun i awansowali do II fazy. Dziennikarze tak bardzo obijali piłkarzy, że sztab reprezentacji Włoch zarządził ciszę prasową. Z mediami rozmawiali tylko trener Enzo Bearzot i kapitan Dino Zoff.

II runda grupowa zwiastowała katastrofę. Oprócz Brazylii Włosi trafili na broniących tytułu Argentyńczyków z Diego Maradoną. Pokonali ich 2:1, ale by awansować do półfinału, musieli także wygrać z Brazylią.

W meczu uważanym za jeden z najlepszych w historii MŚ Rossi zaliczył hat tricka. Pierwszą bramkę strzelił głową, przy drugiej przeciął podanie obrońców i po krótkim rajdzie pokonał Dino Zoffa.

Brazylia zdołała wyrównać, ale na kwadrans przed końcem Rossi zdobył bramkę na 3:2. - To mój najlepszy mecz w karierze. Każdy typował, że wygra Brazylia. Nigdy tego nie zapomnę - mówił Rossi.

- To coś więcej niż instynkt. On potrafił znaleźć dziury w obronie, wiedział, jak wykorzystać nasze braki - mówi trener Telę Santana. Brazylijczycy długo mieli pretensje do swojego szkoleniowca, że nie zdecydował się na bardziej defensywną taktykę.

Włosi w półfinale pokonali Polaków 2:0, w finale wygrali z Niemcami 3:1. Rossi do mistrzostwa świata dołożył nagrodę dla najlepszego piłkarza turnieju i strzelca (6 goli). Oprócz niego tylko Argentyńczyk Mario Kempes dokonał tego na jednym turnieju.

Wejdź na wygrajzronaldo.pl i wygraj wyjątkowe nagrody! Wytypuj najlepsze Twoim zdaniem akcje w historii Mistrzostw Świata FIFA i spotkaj się z najlepszym piłkarzem świata, Cristiano Ronaldo.