MŚ 2010. Adidas Jo'bulani oficjalną piłką finału Mistrzostw Świata w RPA

Dziś w Herzogenaurach, światowej siedzibie koncernu adidas, zaprezentowano oficjalną piłkę finału Mistrzostw Świata w 2010 roku. Jej nazwa - Jo'bulani, jest połączeniem zuluskiego słowa oznaczającego świętowanie oraz Johannesburga, w języku Zulu nazywanego Jo'burgiem, czyli ?Miastem Złota".

Adidas Jo'bulani jest złotą wersją oficjalnej piłki Mistrzostw Świata Jabulani, którą rozgrywane będą wszystkie mecze MŚ. Piłka regularnych rozgrywek zainspirowana została m.in. barwami narodowymi RPA. 11 kolorów znajdujących się na futbolówce reprezentuje jedenastu graczy w każdej z drużyn, jedenaście oficjalnych języków używanych w RPA oraz jedenaście afrykańskich społeczności, zamieszkujących kraj. Połączenie wszystkich barw symbolizować ma zróżnicowanie, które zestawione blisko siebie łączy się w harmonijną całość.

Na finał piłka w kolorze złota:

Specjalna, finałowa wersja Jo'bulani, będzie natomiast biało-złota. Jej barwy nawiązywać mają do gospodarza finałowego spotkania, Johannesburga.

Tym co wyróżnia nową futbolówkę adidas na tegoroczne mistrzostwa świata jest specjalny, nowo opracowany system "Grip'n'Groove", który pozwala zawodnikom jeszcze lepiej panować nad piłką, nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Jabulami i jej złota wersja Jo'bulami to najbardziej zaawansowane technologicznie modele w historii futbolu. Obie wersje składają się z ośmiu, wiązanych ze sobą termicznie paneli 3D, które po raz pierwszy są formowane sferycznie. Dzięki temu udało się osiągnąć idealną krągłość, która znacząco wpływa na precyzję strzałów, przez co stanowi nie lada wyzwanie dla bramkarzy.

- Ta piłka jest tak zaawansowana technologiczne, że można ją porównać z bolidem Formuły 1 - mówi Julian Wade, główny projektant piłki.

Tworzyć piłkę pomagał Milan, Bayern...

W procesie tworzenia piłki brały udział takie zespoły jak AC Milan, FC Bayern Monachium, Orlando Pirates i Ajax Cape Town, które w 2008 roku testowały futbolówkę, przyczyniając się tym samym do poprawy struktury powierzchni i składu materiałowego.

To drugi raz w historii, kiedy adidas projektuje piłkę specjalnie na wielki finał. Pierwszą była "Teamgeist Berlin", którą rozegrany był pojedynek o tytuł najlepszej drużyny świata podczas mundialu w Niemczech w 2006 roku, pomiędzy reprezentacją Włoch a Francją.

Piłka na mundial w Brazylii już tworzona:

Mimo, że Mistrzostwa Świata w RPA rozpoczną się dopiero w czerwcu, adidas już rozpoczął prace nad tworzeniem piłki na mundial w Brazylii w 2014 roku. Już teraz można śmiało założyć, że kolejna piłka będzie jeszcze bardziej doskonała, choć z dzisiejszej perspektywy trudno sobie wyobrazić bardziej zaawansowany technologicznie model.

Piłka Jo'bulani będzie dostępna w polskich sklepach od maja i kosztować będzie 499 zł.

Piłki kolejnych Mistrzostw Świata:

1990 - Włochy - Adidas Etrusco Unico

1994 - USA - Adidas Questra

1998 - Francja - Adidas Tricolore

2002 - Korea i Japonia - Adidas Fevernova

2006 - Niemcy - Adidas Teamgeist

2010 - RPA - Adidas Jabulani (złotą piłką Jo'bulani rozegrany zostanie finał)

Wszystko o mundialu w RPA ?

Więcej o: