Najlepsze akcje mundiali - zwód Cruyffa

?Zwód Cruyffa? to nazwa kapeli z północnej Japonii, fragment baletu i najpiękniejszy moment kariery Jana Olssona. Szweda, który zostałby zapomniany, gdyby wielki Johan Cruyff go nie ograł.

Na historię futbolu składają się wybitni piłkarze, emocjonujące spotkania, spektakularne gole, wielkie triumfy i porażki oraz kilkusekundowe momenty geniuszu, które zapadają w pamięć kibicom.

 

Do końca świata fani zapamiętają obracającego się na piłce Zinedine'a Zidane'a, młynek Denilsona czy Cuahteminhę Cuauhtemoca Blanco, który brał piłkę między nogi i przeskakiwał z nią nad nogami rywali.

W erze YouTube'a przestało mieć znaczenie, czy efektowny drybling wykonuje piłkarz wybitny i jakich mija rywali. Kilka lat temu cały świat zachwycał się foquinhą nastoletniego Kerlona.

 

Pomocnik Cruzeiro żonglował piłkę głową i mijał kolejnych obrońców. Dziś Brazylijczyk jest rezerwowym Ajaksu, kariery w Europie na razie nie zrobił.

Zwód Cruyffa jest inny. Wykonał go trzykrotny zdobywca Złotej Piłki "France Football" - dla najlepszego piłkarza Europy, uznawany za jednego z najlepszych w historii, obok Pelego i Diego Maradony.

 

W dodatku Holender zaprezentował swój drybling na mundialu w Niemczech w 1974 r., gdzie jego Holandia zdobyła wicemistrzostwo świata.

Najsłynniejszy zwód w historii mistrzostw świata, czyli jak Cruyff ograł Olssona

W meczu fazy grupowej ze Szwecją Cruyff zamarkował dośrodkowanie z lewego skrzydła prawą nogą, ale w ostatniej chwili tak zawinął piłką i błyskawicznie odwrócił się o180 stopni, że zdezorientowany Jan Olsson stał jak wryty, a Holender przebiegł kilka metrów i dośrodkował.

Z podania nic nie wyszło, mecz skończył się bezbramkowym remisem, ale kilka sekund geniuszu Cruyffa zostało zapamiętanych na lata. Gdyby nie Olsson, zwód Cruyffa mógłby zostać zapomniany.

 

W ten sam sposób Holender ograł też Urugwajczyka Baudilio Jaureguiego w pierwszym spotkaniu niemieckiego mundialu. Drybling przeszedł bez echa. Ale wtedy kamery nie uchwyciły miny bezradnego rywala. A Olsson zdawał się nie wiedzieć, co się wydarzyło.

 

Andrzej Strejlau: czy Cruyff zasługuje na miano najlepszego obok Pele i Maradony?

 

Później przyznał, że dopiero w telewizji zobaczył, w jaki sposób Cruyff go minął. - Ludzie zawsze pytają mnie o ten moment. Odpowiadam, że grałem 18 lat w piłkę na najwyższym poziomie, siedem razy wystąpiłem w reprezentacji, ale najbardziej dumny jestem z tego fragmentu meczu z Holandią. Byłem przekonany, że wywalczyłem piłkę, ale on mnie ograł. Nie czułem się jednak upokorzony. Cruyff był geniuszem - opowiada Olsson w książce o niderlandzkim futbolu "Brilliant Orange".

 

Janusz Zaorski: nie każdy wielki piłkarz potrafił tak doskonale odnaleźć się po zakończeniu kariery jak Cruyff

Kibice do dziś uważają zwód Cruyffa za jeden z najbardziej spektakularnych dryblingów w historii futbolu. English National Ballet włączył go do przedstawienia składającego się z dziesięciu najpiękniejszych piłkarskich akcji. W japońskiej Yamagacie założono kapelę, która nazywa się The Cruyff Turn. Zwodu można się nauczyć dzięki instrukcjom na kilkuset stronach internetowych. Piłkarze na każdym poziomie próbują ogrywać przeciwników w ten sam sposób co prawie 40 lat temu Holender.

 

Wejdź na wygrajzronaldo.pl i wygraj wyjątkowe nagrody! Wytypuj najlepsze Twoim zdaniem akcje w historii Mistrzostw Świata FIFA i spotkaj się z najlepszym piłkarzem świata, Cristiano Ronaldo.