El. MŚ 2010. Monolog Dariusza Szpakowskiego

Końcówka meczu Słowenia-Polska w eliminacjach do mundialu. Biało-czerwoni przegrywają 0:3 i grają fatalnie... Płomienne przemówienie oceniające Leo Beenhakkera i piłkarzy jeszcze przed ostatnim gwizdkiem rozpoczął wygłaszać komentator TVP Dariusz Szpakowski.

Zobacz pożegnanie z mundialem - Zczuba.tv  ?

Zapis całej wypowiedzi w serwisie Zczuba.pl.

Polacy grali w kiepskim stylu. Pierwszym celnym strzałem na bramkę rywali popisał się dopiero w 67. minucie meczu Ebi Smolarek. Reprezentacja nie tylko przegrała eliminacje w teoretycznie łatwej grupie, ale rozegrała serie bardzo kiepskich spotkań.

Szpakowski rozpoczął swoją analizę na pięć minut przed zakończeniem spotkania. Mówił jak natchniony, krytykował piłkarzy, trenera. Drugi komentator, Andrzej Juskowiak próbował dojść do głosu, ale był niemal bez szans.

- Leo B kontynuował związek, który już chyba się wypalił.. Gdzieś to małżeństwo trwało nie z rozsądku, a z musu! - mówił dziennikarz. - Pragnienie, marzenie uszczęśliwienia gdzieś tych kibiców... I taki marazm, marazm, marazm, który nic nie wnosi, nic nie daje, tylko wciąż jesteśmy rozczarowani, zdegustowani... - komentował dalej.

Można było odnieść wrażenie, że Szpakowski czyta swoje podsumowanie z kartki. Komentator robił częste pauzy i były to przerwy charakterystyczne dla sytuacji, w której człowiek nie potrafi czegoś przeczytać, bo jest to na przykład niewyraźnie napisane.

Szpakowski porównywał też sytuację w polskiej piłce do legendarnego filmu "Pożegnanie z Afryką". Mundial odbędzie się bowiem w RPA. - Akurat ten bon mot się Szpakowskiemu udał, nie tylko dlatego że RPA pa pa, ale i dlatego że "Pożegnanie" było filmem sakramencko nudnym. Krajobrazy piękne, ale film - kompletna strata czasu - piszą blogerzy Supergiganta.

Lato zwolnił Beenhakkera w TV

- To koniec Beenhakkera! Holender przestaje być selekcjonerem kadry Polski - mówił po meczu mocno rozzłoszczony prezes Lato. - Jeśli pan Lato podjął taką decyzję to po pierwsze najpierw powinien powiedzieć to mnie - ripostuje Holender. Panowie porozumiewali się za pomocą kamer TV.

Ale w nowym dniu prezes przeprasza

- Żałuję słów, które wypowiedziałem po meczu. We wtorek będę chciał się spotkać z trenerem Beenhakkerem i przeprosić go za to w jaki sposób powiadomiłem o jego zwolnieniu. Swojej decyzji jednak nie zmienię - powiedział w czwartkowy poranek na antenie TVN 24 prezes PZPN Grzegorz Lato.

Na 99 proc. nowym trenerem będzie...

Kto poprowadzi zespół w kolejnych dwóch spotkaniach eliminacyjnych? Prezes Lato nie wyklucza zatrudnić nowego trenera jedynie na dwa pojedynki. - Moja decyzja jest nieodwołalna. Na ostatnie spotkania eliminacji zatrudnimy tymczasowego trenera.

Matematyka ciągle daje nadzieje

Polacy wciąż jeszcze mają szanse na grę w przyszłorocznym mundialu. Ale sami nie damy już rady, muszą nam pomóc dzielni piłkarze z San Marino. A Słowacja już na pewno nie spadnie poniżej drugiego miejsca. Awans to kwestia matematyki wyższego poziomu.

Reprezentacja skończona - po porażce ze Słowenią ?

Więcej o: