Tak jest od 1986 roku. Przeanalizowali szanse Szymona Marciniaka na finał MŚ

Szymon Marciniak jest głównym faworytem do poprowadzenia wielkiego finału mistrzostw świata w Katarze. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez dziennikarza ESPN, Dale'a Johnsona. Ostatnim rywalem Marciniaka pozostaje Amerykanin Ismail Elfath.

W ostatnich dniach pojawiało się coraz więcej informacji, że Szymon Marciniak ma ogromne szanse na poprowadzenie finału mistrzostw świata w Katarze. Jednym z głównych rywali polskiego arbitra był Meksykanin Cesar Ramos, ale ten sędzia dostał do prowadzenia mecz półfinałowy między Francją a Maroko. A z racji tego, że poprowadzi starcie półfinałowe, to są małe szanse, że dostanie któryś z mecz o medale.

Zobacz wideo Jak dziennikarze odbierają swoje bilety w Katarze? Wszystko jest zautomatyzowane

Szymon Marciniak z największymi szansami na sędziowanie finału mistrzostw świata w Katarze

Swoją analizę na temat wyboru sędziego, który poprowadzi finał mundialu, przedstawił na Twitterze dziennikarz ESPN, Dale Johnson. W poniedziałek przedstawił listę ośmiu potencjalnych kandydatów, którzy mogą sędziować niedzielny mecz:

  • Al-Jassim (Katar)
  • Claus (Brazylia)
  • Elfath (Stany Zjednoczone) - z zastrzeżeniem, że nie mógłby sędziować finału, jeśli zagra w nim Maroko, z powodu swoich korzeni
  • Ghorbal (Algieria)
  • Makkelie (Holandia)
  • Marciniak (Polska)
  • Sampaio (Brazylia)
  • Taylor (Anglia)

Dalej Johnson wyklucza dwóch Brazylijczyków, którzy raczej nie będą sędziować finału, w którym zagra reprezentacja Argentyny. Wszystko z powodu na rywalizację między tymi krajami.

Tak więc zostaje szóstka arbitrów. Dziennikarz ESPN wskazuje, że Al-Jassim, Ghorbal, Makkelie i Taylor nie sędziowali meczu w fazie pucharowej. A od 1986 roku żaden arbiter, który nie prowadził meczu w fazie pucharowej, nie sędziował w wielkim finale.

Szymon Marciniak ma na koncie prowadzenie meczu 1/8 finału Argentyny z Australią i z tego powodu jest określany przez Johnsona "gorącym faworytem" do poprowadzenia niedzielnego finału. 

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Dalej jednak podkreśla, że nie można wykluczyć, że FIFA wyznaczy Brazylijczyka do sędziowania w finale. Johnson przypomina, że finał z 1986 roku Argentyna - RFN prowadził Brazylijczyk Romualdo Arppi Filho.

Ostateczną decyzję dotyczącą obsady finału poznamy w ciągu najbliższych kilku dni, ale wszyscy zgodnie podkreślają, że to Szymon Marciniak ma największe szanse na sędziowanie w tym spotkaniu. Gdyby przewidywania się sprawdziły, Marciniak poprowadziłby wielki finał w asyście Pawła Sokolnickiego i Tomasza Listkiewicza. Szefem zespołu VAR byłby z kolei Tomasz Kwiatkowski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.