Bitwa o "polski stadion". Dwa kraje chcą przejąć obiekt po MŚ w Katarze

Mecz Brazylia - Korea Południowa był ostatnim w historii rozegranym na Stadionie 974 w Dosze. Obiekt, częściowo zbudowany z kontenerów transportowych, zostanie rozebrany po zakończeniu mistrzostw świata, a jego części trafią do krajów, które potrzebują infrastruktury. Spór o przejęcie areny toczy Urugwaj i Kosowo.

Mistrzostwa świata w Katarze są wyjątkowe z wielu względów. Jednym z nich jest dbałość o środowisko oraz liczne podkreślanie jak ważna jest ekologia w codziennym życiu. Można było to zaobserwować, chociażby przez hasła, w które ozdobione były autokary reprezentacji biorących udział w turnieju. Pewna kwestia jednak wywołała konflikt pomiędzy dwoma krajami.

Zobacz wideo 30 mln za wyjście z grupy na Mistrzostwach Świata? Tyle chciał dać premier Morawiecki

Stadion 974, kością niezgody pomiędzy Kosowem a Urugwajem?

Jak informuje chorwacki portal Klix.ba, spór pomiędzy Kosowem a Urugwajem wywołała kwestia stadionu. 974 Stadium, to obiekt zbudowany z dużej mierze z kontenerów i po mundialu ma zostać w całości rozebrany. Dwa państwa rozpoczęły rywalizację o przejęcie elementów tej areny, by odtworzyć ją we własnym kraju.

Na prowadzeniu w tej rywalizacji jest Urugwaj, który planuje za osiem lat zorganizować mundial wraz z Argentyną, Chile i Paragwajem. Zrekonstruowany stadion 974 miałby być jedną z aren mistrzostw świata w 2030 roku. Mówi się, że tuż po rozebraniu części będą przetransportowane do kraju z Ameryki Południowej prawdopodobnie statkiem.

Z drugiej strony Kosowski Związek Piłki Nożnej liczy, że po mundialu w Katarze otrzyma ten stadion w prezencie, po złożeniu oficjalnej prośby do FIFA. Szef kosowskiej piłki Agim Ademi powiedział, że są duże szanse, że nowoczesny obiekt o pojemności 44 000 miejsc zostanie podarowany jego państwu dzięki dobrym stosunkom z Katarem, ale wygląda na to, że Urugwaj ich wyprzedził i to oni przejmą arenę.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na inaugurację nietypowej konstrukcji reprezentacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich wygrała 2:1 z Syrią, 30 listopada 2021 roku. Obiekt od początku wydawał się problematyczny, ponieważ jako jedyny ze wszystkich mundialowych stadionów nie posiadał klimatyzacji. - Projektowanie z myślą o demontażu jest jedną z głównych zasad zrównoważonego budownictwa - twierdził jednak Karima Elgendy pracujący jako konsultant ds. klimatu mistrzostw świata w Katarze. Budynki produkują około 40 procent światowej emisji dwutlenku węgla, a już przed mundialem było jasne, że "974" nie będzie potrzebny po jego zakończeniu.

Zmagania na Stadionie 974 podczas mundialu rozpoczęła reprezentacja Polski, która w pierwszej kolejce zremisowała na nim 0:0 z Meksykiem. Polacy zagrali na "kontenerowym" obiekcie jeszcze raz, kiedy to ulegli 0:2 Argentynie. Ponadto na stadionie odbyły się również mecze Portugalia - Ghana, Francja - Dania, Brazylia - Szwajcaria, Serbia - Szwajcaria oraz Brazylia - Korea Południowa. Ostatnie z wymienionych starć było jednocześnie ostatnim w historii stadionu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.