Katar w szoku. Podczas mundialu pojawiło się tornado. Chwile grozy [WIDEO]

Prawdziwe chwile grozy musieli przeżywać mieszkańcy Kataru. Przez północną część kraju przeszło prawdziwe tornado. I to raptem kilkadziesiąt kilometrów od stadionu, na którym rozgrywane są mecze MŚ. Tego typu zjawiska pogodowe są niespotykane w tym regionie.

Szokujące informacje podał angielski dziennik "The Sun". Według tego źródła rankiem 7 grudnia w Katarze miało pojawić się tornado. W kraju, w którym organizowane są obecnie mistrzostwa świata w piłce nożnej, jest to bardzo rzadkie zjawisko. Dramatyczne ujęcia można oglądać z miasta położonego ok. pół godziny drogi od jednego ze stadionów.

Zobacz wideo 30 mln za wyjście z grupy na Mistrzostwach Świata? Tyle chciał dać premier Morawiecki

Tornado w Katarze. Szokujące sceny

Do anomalii pogodowej doszło w mieści Ras Laffan, znajdującego się około 50 mil na północ od stolicy Kataru Dohy. Departament Meteorologii Kataru udostępnił nagrania ulew i potężnych burz gradowych w mieście. Zdaniem mediów tamtejsze drogi są zalane, a wszystko ok. pół godziny drogi od miasta Chaur, gdzie znajduje się najbardziej wysunięty na północ stadion Al Khor, na którym rozgrywane są mistrzostwa świata.

Tornada są w zasadzie niespotykane w Katarze. Według World Risk Index ten kraj ma najniższy poziom zagrożenia klęskami żywiołowymi ze wszystkich państw na ziemi. Jak dotąd od początku turnieju w Katarze świeciło prawie nieprzerwane słońce. Gary Lineker, dziennikarz BBC udostępnił nawet zdjęcie środowego pochmurnego nieba, tweetując: "Pierwszy dzień bez piłki nożnej. Pierwszy dzień z chmurą".

Średnie roczne opady w Katarze wynoszą zaledwie 75 mm rocznie, w porównaniu do 800-1400 mm w Wielkiej Brytanii. Natomiast średnie miesięczne opady wynoszą zaledwie 5,9 mm, a w porze suchej od czerwca do października deszcz jest prawie niespotykany. Grad jest jeszcze bardziej niezwykły, ponieważ temperatury w krajach Bliskiego Wschodu rzadko spadają poniżej 13°C, nawet w nocy podczas najchłodniejszego miesiąca, jakim jest styczeń.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Użytkownicy Twittera dzielą się nagraniami i zdjęciami z niespotykanej w Katarze anomalii pogodowej. Na wielu z nich widać kłębiące się chmury, przypominające sceny z filmów katastroficznych. Na innym, jeden z internautów pokazuje grad, który jest tak wyjątkowy w tej części świata.

Pierwszy mecz ćwierćfinałowy mundialu w Katarze odbędzie się w piątek o godzinie 16:00. Wówczas reprezentacja Brazylii zmierzy się z Chorwacją. Tego samego dnia o 20:00 Holandia zagra z Argentyną.

Więcej o: