Ważna decyzja w sprawie Szymona Marciniaka. Wielkie wyróżnienie

Aż 16 sędziów zakończyło prace przy mistrzostwach świata w Katarze po spotkaniach 1/8 finału. Wśród 20, którzy pozostali na mundialu, znajduje się Szymon Marciniak. Polski arbiter zachowuje szansę na poprowadzenie finału. Według medialnych spekulacji, popracuje przy jednym z meczów 1/4 finału.

Na mundial w Katarze FIFA desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów oraz 24 sędziów VAR. Wśród nich znalazła się delegacja z Polski, w której znaleźli się: sędzia główny Szymom Marciniak oraz jego asystenci Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki, a także sędzia VAR Tomasz Kwiatkowski. Wszyscy z nich pozostali w Katarze, co oznacza, że znaleźli się w gronie arbitrów najbardziej cenionych przez światową organizację. Możliwe, że już niedługo poprowadzą następne spotkania. 

Zobacz wideo Dziennikarze z Maroka oszaleli ze szczęścia po wygranej nad Hiszpanią

Szymon Marciniak zostaje na mistrzostwach świata. Kolejny mecz możliwy już w sobotę

Szymon Marciniak do tej pory poprowadził w Katarze dwa spotkania. Do jego sędziowania w meczach 
Dania - Francja oraz Argentyna - Australia nie było żadnych zarzutów, więc pozostaje on na mistrzowskim turnieju do końca. FIFA pożegnała już m.in. Słoweńca Slavko Vincicia i Niemca Daniela Sieberta, z których pracy nie byli zadowoleni obserwatorzy. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na forach sędziowskich trwają spekulacje na temat nadchodzących spotkań 1/4 finału mistrzostw świata. Szymon Marciniak wymieniany jest jako główny kandydat do prowadzenia meczu Maroko - Portugalia, który odbędzie się w sobotę 10 grudnia o godzinie 16:00. Czynnikiem, który może zadecydować o losie Marciniaka, jest fakt, że jeszcze nie sędziował żadnego ze spotkań obu zespołów. Jeśli Polak nie znajdzie się w gronie czterech arbitrów na mecze 1/4, możliwy jest jego występ w półfinale. 

W gronie głównych faworytów do poprowadzenia spotkania finałowego nie wymienia się jednak polskiego składu sędziowskiego. Kandydatami do sędziowania najważniejszego meczu są Włoch Daniele Orsato oraz Hiszpan Mateu Lahoz. Za Lahozem przemawia argument, że Orsato prowadził mecz otwarcia turnieju, a z reguły jeden arbiter nie sędziuje dwóch tak ważnych wydarzeń na jednych mistrzostwach. 

Przypomnijmy, że żaden z arbitrów nie może prowadzić spotkań reprezentacji narodowej kraju, z którego pochodzi. 

Lista sędziów, którzy pozostają na mundialu w Katarze: 

  • Azja: Abdullrahman Al Jassir (Katar), Mohammed Abdulla Mohammed (Zjednoczone Emiraty Arabskie);
  • Europa: Ivan Barton (Słowenia), Stephanie Frappart (Francja), Clement Turpin (Francja), Danny Makkelie (Holandia), Szymon Marciniak (Polska), Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania), Michael Oliver, Anthony Taylor (obaj Anglia), Daniele Orsato (Włochy);
  • Ameryka Południowa: Raphael Claus, Wilton Sampaio (obaj Brazylia), Fernando Rapallini, Facundo Tello (obaj Argentyna), Jesus Valenzuela (Wenezuela);
  • Afryka: Mustapha Ghorbal (Algieria), Victor Gomes (RPA);
  • CONCACAF: Ismail Elfath (USA), Cesar Ramos (Meksyk). 
Więcej o: