Michniewicz nawet nie jest w "dwudziestce" MŚ. Ile zarabia polski selekcjoner?

- Na pewno będę zarabiał godnie - powiedział w lutym Czesław Michniewicz na pytanie o pensje od PZPN. Dziś może liczyć nie tylko na podstawę, ale też premie związane z awansem na MŚ w Katarze i 1/8 finału. Mimo to w zestawieniu z zagranicznymi selekcjonerami wciąż znajduje się raczej w tyle. Hansi Flick zarabia dziesięć razy więcej.

Reprezentacja Polski zakończyła zmagania w Katarze. Nasi piłkarze przeszli przez fazę grupową remisując 0:0 z Meksykiem, wygrywając 2:0 z Arabią Saudyjską, a na koniec przegrywając 0:2 z Argentyną. Do fazy pucharowej zakwalifikowali się z 2. miejsca w grupie. I trafili na bardzo trudnego rywala, bo obrońcę tytułu sprzed czterech lat. W niedzielę odbyło się spotkanie Polska - Francja w 1/8 finału. Piłkarze Czesława Michniewicza przegrali 1:3. 

Zobacz wideo Czy Michniewicz powinien dalej prowadzić kadrę?

PZPN dostanie miliony. A ile zarobi Czesław Michniewicz?

Awans do fazy pucharowej mundialu to wyczyn historyczny dla polskiej kadry. Czekała na to od 1986 roku. Wiąże się to również z nagrodami finansowymi. Za sam udział w turnieju finałowym PZPN otrzyma od FIFA 9 milionów dolarów. Kolejne cztery miliony za fazę pucharową. Razem daje to kwotę około 58 milionów złotych. Według medialnych doniesień kolejne 30 mln zł ma sztabowi i piłkarzom przekazać polski rząd. To premia za dobre wyniki, o czym pisaliśmy TUTAJ>>>.

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Część tej sumy trafi z pewnością do Czesława MIchniewicza, który prowadził kadrę w Katarze. Będzie to dodatek do jego pensji, która jak się okazuje, jest jedną z najniższych wśród trenerów na mundialu. Jak podaje Total Sportal, nasz selekcjoner otrzyma 500 tys. funtów za kontrakt do końca 2022 roku. W przeliczeniu do złotówki daje to ponad 2,7 mln złotych. 

Michniewicz znajduje się w dolnej części zestawienia pod względem zarobków selekcjonerów, którzy poprowadzili drużyny narodowe na mistrzostwach świata w Katarze. Portal sklasyfikował go na 26. miejscu. W mundialu wystartowały 32 drużyny. Mniej od Michniewicza zarabiają:

  • 27. Dragan Stojković (Serbia) - 475 tys. funtów
  • 28. Luis Fernando Suarez (Kostaryka) - 475 tys. funtów
  • 29. Rigobert Song (Kamerun) - 350 tys. funtów
  • 30. Otto Addo (Ghana) - 300 tys. funtów
  • 31. Jalel Kadri (Tunezja) - 300 tys. funtów
  • 32. Aliou Cisse (Senegal) - 275 tys. funtów

Zdecydowana większość selekcjonerów może więc liczyć na wyższe zarobki od Michniewicza, a wśród nich znajdują się m.in. Rob Page z Walii (1,2 mln funtów), Herve Renard z Arabii Saudyjskiej (2 mln funtów) czy Felix Sanchez z Kataru (2,5 mln funtów). Żadna z tych drużyn nie awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata.

Najwięcej ze wszystkich szkoleniowców zarabia Hansi Flick, bo aż 5 mln funtów na kontrakcie do 2024 roku. Jednakże reprezentacja Niemiec całkowicie zawiodła na mundialu w Katarze. Zaczęła turniej od porażki 1:2 z Japonią, następnie zremisowała 1:1 z Hiszpanią i wygrała 4:2 z Kostaryką. Drugie miejsce w klasyfikacji najlepiej zarabiających selekcjonerów na MŚ jest Tite z Brazylii (4 mn), a za nim Didier Deschamps z Francji (3,5 mln). Poniżej przedstawiamy TOP 10 zarabiających selekcjonerów:

  1. Hansi Flick (Niemcy) - 5 mln funtów
  2. Tite (Brazylia) - 4 mln funtów
  3. Didier Deschamps (Francja) - 3,5 mln funtów
  4. Gareth Southgate (Anglia) - 3,3 mln funtów
  5. Luis Enrique (Hiszpania) - 3 mln funtów
  6. Roberto Martinez [rozstał się z kadrą po odpadnięciu z fazy grupowej MŚ] (Belgia) - 3 mln funtów
  7. Louis Van Gaal (Holandia) - 2,7 mln funtów
  8. Murat Yakin (Szwajcaria) - 2,5 mln funtów
  9. Felix Sanchez (Katar) - 2,5 mln funtów
  10. Gregg Berhalter (Stany Zjednoczone) - 2,2 mln funtów
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.