Szok. Komentator został zwolniony w trakcie meczu MŚ. Użył zakazanego słowa

Do niecodziennej sytuacji doszło w Turcji. Komentujący spotkanie Maroka z Kanadą Alper Bakircigil został zwolniony jeszcze w trakcie meczu. Powodem takiej decyzji było wspomnienie o byłym piłkarzu Hakanie Sukurze, którego nazwisko jest zakazane w tym kraju.

W czwartek odbyły się decydujące o awansie do 1/8 finału mecze grupy F. W jednym z nich Maroko zmierzyło się z Kanadą. Drużyna z Ameryki Północnej rozpoczęła to spotkanie w najgorszy możliwy sposób. Już w czwartej minucie straciła gola po fatalnym błędzie bramkarza Milana Borjana. 

Zobacz wideo Co musi zrobić Michniewicz, żeby poprawić swój wizerunek? „Demony wrócą"

Turecki komentator zwolniony w przerwie

W Turcji ten mecz był transmitowany w telewizji TRT. Po wspomnianej wyżej bramce komentujący to spotkanie Alper Bakircigil wspomniał, że najszybszego gola w historii mistrzostw świata strzelił były turecki piłkarz Hakan Sukur. Dokonał tego w 11. sekundzie starcia z Koreą Południową podczas mundialu w 2002 roku. Wydawać się mogło, że wspomnienie niesamowitego wyczynu rodaka nie było niczym szczególnym i co najwyżej wywołałoby uśmiech na twarzach wśród widzów. Cała sytuacja przybrała jednak zupełnie nieoczekiwany obrót. 

Wspomnienie o Sukurze wyraźnie nie spodobało się pracodawcom Bakircigila, którzy postanowili zwolnić komentatora jeszcze w przerwie meczu. "Po wydarzeniu, które miało miejsce dzisiaj, zostałem zwolniony z TRT, w której z dumą pracowałem przez wiele lat. Mam nadzieję, że ponownie się zobaczymy." - napisał na Twitterze, a jego konto zostało niedługo później usunięte. 

Dlaczego Bakircigil został zwolniony za wspomnienie o Sukurze? Nie popełnił żadnego błędu, ale nazwisko byłego tureckiego piłkarza jest zakazane w tym kraju, ponieważ uznaje się go za wielkiego wroga prezydenta Recepa Erdogana. Sukur po zakończeniu kariery zajął się polityką i wspierał opozycję. Wdał się w konflikt z Erdoganem, który w 2016 roku oskarżył go o próbę zamachu stanu, wydał nakaz jego aresztowania i skonfiskował mu cały majątek. Były piłkarz przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie żyje do dziś i pracuje jako kierowca Ubera. Nie ma możliwości powrotu do ojczyzny.

- Erdogan zabrał mi wszystko. Moje prawo do wolności, prawo do wyrażania siebie. Butik mojej żony obrzucono kamieniami. Dzieci były nękane na ulicy, a ja dostawałem pogróżki po każdym publicznym wystąpieniu - wyznał w rozmowie z Welt Am Sonntag.

Sukur jest legendą tureckiej piłki. W reprezentacji rozegrał 112 meczów, w których strzelił 51 goli. Z kadrą narodową zagrał na dwóch edycjach mistrzostw Europy (w 1996 i 2000 roku) oraz zajął trzecie miejsce na mundialu z 2002 roku. W trakcie kariery grał między innymi w Interze Mediolan, Blackburn i Galatasaray, z którym w 2000 roku wygrał Puchar UEFA. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Spotkanie Maroka z Kanadą zakończyło się zwycięstwem ekipy z Afryki 2:1. Dzięki temu wyszła z grupy z pierwszego miejsca i w 1/8 finału zmierzy się z Hiszpanią. Mecz zaplanowany jest na 6 grudnia o 16:00. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.