W Katarze ładują piłki niczym smartfony. To zdjęcie krąży po sieci. O co chodzi?

Popularność w sieci zyskało dość dziwaczne zdjęcie oficjalnych piłek mistrzostw świata w Katarze. Na fotografii widzimy, jak futbolówki są... ładowane niczym smartfon. Dlaczego?

Mistrzostwa świata w Katarze są wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że po raz pierwszy najważniejszy turniej piłkarski odbywa się na Półwyspie Arabskim, ale także z uwagi na zastosowanie technologii podczas meczów w jeszcze większym stopniu, niż dotychczas. Podczas imprezy stosowany jest oczywiście VAR, ale i półautomatyczny system wykrywania spalonego. Już kilka razy pomógł on rozstrzygnąć sporne sytuacje w trakcie meczów mundialu. 

Zobacz wideo Głos kibica po meczu z Argentyną. Do studia zadzwoniła kobieta, która była przy porodzie syna Szczęsnego

Na mistrzostwach świata piłki ładowane są niczym smartfon. Wszystko, by sędziowie podejmowali lepsze decyzje

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin w mediach społecznościowych popularność zyskała natomiast dość niecodzienna fotografia, która przedstawia oficjalną piłkę mundialu o nazwie "Al Rihla" (z ang. "The Journey", czyli "Podróż" - przyp. red.). Widzimy na niej, jak owa piłka jest... ładowana. Futbolówka przez kabel jest podłączona do listwy zasilającej. Zupełnie tak, jakbyśmy ładowali smartfona.

Michniewicz ma ulubieńca w kadrze. Michniewicz ma ulubieńca w kadrze. "W tej drużynie jest tylko jeden mercedes"

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Ale o co właściwie chodzi? Właśnie o zastosowanie technologii w trakcie meczów. W ten sposób ładowany jest specjalny czujnik umieszczony w piłce, opracowany przez firmę Adidas. To właśnie ten czujnik zapewnia śledzenie piłki w czasie rzeczywistym w trakcie meczu w połączeniu z kamerami i antenami rozlokowanymi na stadionie. Wspiera VAR, a także wspomniany wcześniej półautomatyczny system wykrywania spalonego. Pozwala na oszacowanie różnych statystyk, jak choćby prędkość lotu piłki, trajektorię, czy posiadania jej przez daną drużynę. 

- Za każdym razem, gdy piłka jest kopnięta, trafiona głową, rzucona, czy uderzona, system wykrywa ją z szybkością 500 klatek na sekundę - tłumaczy Maximillian Schmidt, cytowany przez portal proxima24.com. Schmidt to dyrektor generalny firmy KINEXON, która odpowiada za stworzenie czujnika umieszczonego w piłce. 

Nawet gry piłka wyleci za linię boczną i do gry wprowadzona jest inna, system wykrywa automatycznie zmianę i przełącza się na właściwą futbolówkę. Czujniki umieszczone wewnątrz piłek ważą zaledwie 14 gramów i zasilane są przez specjalne baterie. Baterie, które po naładowaniu są w stanie zasilać czujniki przez sześć godzin, gdy są użytkowane. Jak podaje Adidas, bateria wytrzyma nawet 18 dni, jeśli piłka nie jest używana. 

Kylian Mbappe odpowiada kibicom reprezentacji Tunezji.Kibice nie chcieli, by Mbappe wszedł na boisko. Zareagował [WIDEO]

Więcej o: