Arabia Saudyjska dała awans Polakom! Meksyk wygrał zbyt nisko

Przez ponad 20 minut środowego wieczoru o awansie Polski do 1/8 finału mistrzostw świata decydowały żółte kartki - Biało-Czerwoni mieli tylko taką przewagę nad Meksykiem. Ale w końcówce Arabia Saudyjska strzeliła Meksykowi gola na 1:2 i ostatecznie wyliczenia klasyfikacji fair play nie były konieczne. Polska awansowała dzięki lepszemu bilansowi bramek.

I Meksyk, i Arabia Saudyjska przed ostatnią kolejką miały szansę na wyjście z grupy. W zdecydowanie lepszej sytuacji byli Saudyjczycy, którzy nie musieli oglądać się na wynik Polski z Argentyną, wystarczyło im zwycięstwo. Awansować mogli też w przypadku remisu, ale też jednoczesnej porażki Argentyny. W trudniejszej sytuacji była drużyna Meksyku - nie dość, że musiała zdobyć trzy punkty, to jeszcze liczyć, że Polska wygra z Argentyną. Jeśli w spotkaniu drużyny Czesława Michniewicza padłby remis, to Meksykanie musieliby wygrać minimum trzema bramkami. W przypadku wygranej Argentyny i wygranej Meksyku, sytuacja była najbardziej skomplikowana i o awansie mogły decydować nawet mniejsza liczba żółtych kartek.

Meksyk gonił Polaków

Sytuacja dla Meksyku mogła zmienić się w 39. minucie. Wtedy jednak Leo Messi zmarnował rzut karny i wciąż był bezbramkowy remis w meczu Argentyna - Polska. Meksyk w pierwszej połowie był drużyną lepszą od Arabii Saudyjskiej. Oddał 11 strzałów (trzy celne), prowadził grę, dłużej był przy piłce (61-39 proc.). Najlepszą okazję zmarnował Orbelin Pineda, nie trafiając z bliska do bramki.

Zawodnicy z Arabii Saudyjskiej próbowali swoich szans z kontrataków. Niewiele jednak z nich wynikało. Najlepszą szansę mieli dopiero w szóstej minucie doliczonego czasu gry. Wtedy Suilta Al Ghannam dośrodkował z prawej strony, a Ali Al Hassan uderzył głową obok słupka.

Po zaledwie 120 sekundach drugiej połowy Meksyk objął prowadzenie. Po rzucie rożnym Henry Martin z dwóch metrów wepchnął piłkę do siatki. Chwilę wcześniej Argentyna prowadziła z Polską 1:0. To oznaczało, że przy takich wynikach Meksyk awansował, ale tylko na trzecie miejsce. Miał bowiem słabszy bilans bramkowy niż druga w tabeli "na żywo" Polska (1:2 przy 2:1 Biało-Czerwonych). Na trybunach widać było kibiców, którzy oglądali na telefonach drugie spotkanie tej grupy i się mocno emocjonowali.

W 52. minucie Meksyk wykonał jednak kolejny krok, by dogonić Polaków. Z rzutu wolnego z blisko 30 metrów kapitalnie strzelił Luis Chavez i podwyższył prowadzenie. To oznaczało, że gdyby Meksyk strzelił jeszcze jednego gola, a Polska żadnego, to awansowałby do 1/8 finału.

W 68. minucie Julian Alvarez strzelił drugiego gola dla Argentyny. W tym momencie przy prowadzeniu Meksyku 2:0 i Argentyny 2:0 o awansie do 1/8 finału decydowała klasyfikacja fair play, czyli mniejsza liczba żółtych i czerwonych kartek. Żółtych kartek więcej miał w tym momencie Meksyk, bo aż siedem (Polacy tylko cztery).

W 73. minucie znów kapitalnie z rzutu wolnego strzelił Chavez. Piłka leciała w okienko, ale świetnie obronił Al Owais. Pięć minut później Grzegorz Krychowiak otrzymał żółtą kartkę, ale wciąż to Polacy mieli mniej (5-7).

Gdy sędzia skończył mecz Biało-Czerwonych (przegrali 0:2), Meksykanie mieli jeszcze cztery minuty doliczonego czasu gry. Gdyby zdobyli bramkę, awansowaliby do kolejnej fazy. Ale mało tego, że jej nie zdobyli, to jeszcze stracili. W piątej minucie doliczonego czasu gry, po pięknej akcji, bramkarza Meksyku pokonał Al Dawsari. To był dopiero drugi celny strzał Arabii Sadyjskiej w meczu.

I koniec końców, po wielkich emocjach, do 1/8 finału awansowała Polska!

Arabia Saudyjska - Meksyk 1:2 (0:0)

Bramki: Al Dawsari (95.) - Martin (48.), Chavez (52.)

Arabia: Al Owais - Al Ghannam, Al Amri, Tambakti Ż, Al Boleahi - Al Buraikan, Al Hassan (46. Madu), Abdulhamid, Al Dawsari - Kanno - Al Shehri.

Meksyk: Ochoa - Sanchez, Montes, Moreno, Gallardo - Alvarez Ż, Chavez - Lozano, Pineda, Vega (46. Antuna) - Martin.