Rozpacz po klęsce na MŚ 2022. "Wyśmiani, upokorzeni, dno. Największe fiasko w historii"

"Największe fiasko w historii mundiali", "Zostaliśmy wyśmiani", "To było zawstydzające i upokarzające", "Sięgnęliśmy dna" - to niektóre z krytycznych komentarzy duńskich mediów pod adresem kadry po porażce z Australią 0:1 i odpadnięciu z mistrzostw świata w Katarze.

Piłkarze reprezentacji Danii są jednym z największych rozczarowań tego turnieju. Po zaledwie trzech meczach muszą wracać do domu. Nie wyszli ze stosunkowo łatwej grupy D (nie licząc Francji), bo grali z Tunezją i Australią. Mało tego, zajęli ostatnie miejsce z zaledwie punktem i jednym strzelonym golem.

WCup Spain Germany SoccerNiemcy obawiają się o przekręt na MŚ 2022. Zemsta Hiszpanii

"Największe fiasko w historii mundiali"

Duńskie media nie przebierają w słowach pod adresem piłkarzy i trenera Kaspera Hjulmanda.

"Dania kończy mistrzostwa po wielkiej porażce z Australią" - tak tytułuje relację serwis Sport.tv2.dk. Dania, by myśleć o wyjściu z grupy, musiała wygrać z Australią. "Powiedzmy to wprost: Dania ani przez chwilę nie była bliska pokonania Australii. Zamiast tego bohaterem stał się Mathew Lecke, który po pięknej akcji strzelił gola" - dodaje dziennikarz Jakub Qvirin Petersen.

Cytuje też słowa trenera Danii, który jest wściekły.

- Przepełnia mną ogromna, ogromna frustracja i rozczarowanie. Bulgocze we mnie. To wszystko przez negatywne emocje. Nie wiem, co poszło nie tak. Jestem sfrustrowany i rozczarowany, a analizy przyjdzie czas. Przykro mi, pali się we mnie. To moja stuprocentowa odpowiedzialność. Minie trochę czasu i zastanowię się, co mogłem zrobić lepiej - mówił Kasper Hjulmand tuż po zakończeniu meczu.

- Nie zagraliśmy wystarczająco dobrze, więc to sprawiedliwe, że odpadliśmy. Nie miało prawa to się zdarzyć. Jesteśmy tak dobrym zespołem, że musimy wyjść z takiej grupy, więc to dla nas wielka porażka - dodał Joachim Andersen, obrońca reprezentacji Danii.

"Największe fiasko mundialu w historii. Zostaliśmy wyśmiani w Katarze" - to tytuł relacji na portalu Tipsbladet.dk. "Dania przystępowała do MŚ jak do swojego ulubionego turnieju, ale skończyła go jako pośmiewisko! To niezrozumiałe, że Dania nie wyszła z tak przystępnej grupy. Odpadnięcie jest żenujące. Gdzie była energia, zaciekłość i absolutnie podstawowe umiejętności piłkarskie? Hjulmand, odejdź" - dodaje Allan Olsen, redaktor naczelny portalu.

Olsen zauważa, że drużyna Danii grała zupełnie inaczej niż na ostatnich mistrzostwach Europy. "Jest tysiąc rzeczy do poprawy, ale najbardziej irytujący był brak energii i chęci zmiany. Gdzie podział się ogień, który tak szalenie płonął podczas mistrzostw Europy w 2021 roku? Nie było woli walki, a przecież mecz toczył się tak cholernie słabo" - przyznaje Olsen. Dodaje też, że nie będzie nikogo, kto by powiedział, że odpadnięcie Danii jest przypadkiem, bo Australia i Tunezja zdecydowanie bardziej chciały grać dalej.

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Polska vs Argentyna - piłkarze grają w FIFA! Czy Milik i Szczęsny pokonają Paredesa i Di Marię?

"To było zawstydzające i upokarzające. Sięgnęliśmy dna"

Portal Tipsbladet.dk krytykuje również trenera Hjulmanda. "Mistrzostwa świata kończą się gigantyczną porażką Danii, która po trzech meczach musi wracać do domu. Hjulmand musi oczywiście wziąć porażkę na swoje barki, choć pewnie może być rozczarowany postawą zawodników. Z drugiej strony wybrał zbyt wielu graczy, którzy byli naprawdę pod formą i to dużo kosztowało. Dlaczego z Australią zagraliśmy bez nominalnego napastnika?" - pyta.

Portal ten wystawił również oceny piłkarzom Danii w skali 0-6, gdzie 0 to niedopuszczalny występ, a 6 to klasa światowa. Aż czterech otrzymało notę "1", m.in. Cristian Eriksen, pomocnik Manchesteru United, a aż pięciu - "2". Trener Hjulmand też dostał ocenę - "jedynkę".

"Marzenie o awansie umarło po tym, jak brakowało chęci piłkarzom. To było zawstydzające i upokarzające. Zdecydowanie zbyt wielu piłkarzy Danii nie osiągnęło odpowiedniego poziomu. Odpowiedzialność spada na trenera, ale zawodnicy muszą iść do domu i spojrzeć w lustro" - grzmi portal Ekstrabladet.dk. Dziennikarze dodają, że reprezentacja sięgnęła dna i ten Puchar Świata dla Duńczyków był żenujący. "Dla kilku piłkarzy turniej skończył się upokorzeniem, a kręgosłup drużyny: Schmeichel, Hojbjerg, Eriksen, Maehle, Olsen, Andersen był cieniem samego siebie" - dodaje.

Portal rozmawiał po meczu z Cristianem Eriksenem. - Jest ogromne rozczarowanie w szatni. To bardzo gorzkie uczucie i wszyscy są przygnębieni. Nie osiągnęliśmy najwyższego poziomu i odpadnięcie to tylko i wyłącznie nasza wina. Nikt z nas nic nie potrafił stworzyć - przyznał duński pomocnik.

Kibic skradł show podczas meczu mundialuKibic wbiegł na boisko i skradł show na meczu Francja - Tunezja [WIDEO]

Australia w 1/8 finału zmierzy się ze zwycięzcą "polskiej" grupy. Zakończenie rywalizacji w grupie C w środowy wieczór. O godz. 20 Polska zmierzy się z Argentyną, a Arabia Saudyjska z Meksykiem. Relacja na żywo na Sport.pl oraz w aplikacji Sport.pl LIVE.

Więcej o: