Niemcy obawiają się o przekręt na MŚ 2022. Zemsta Hiszpanii

Przed ostatnią kolejką fazy grupowej mistrzostw świata Niemcy nie są pewni awansu do 1/8 finału. Potrzebują zwycięstwa nad Kostaryką i muszą też liczyć na korzystny wynik w meczu Hiszpanów z Japończykami. A to przypomina im sytuację sprzed 40 lat i legendarną "hańbę w Gijon".

Przed ostatnią kolejką Niemcy mają jeden punkt i są na czwartym miejscu tabeli grupy E. Ewentualne trzy punkty z Kostaryką nie zapewnią im awansu, korzystnie musi ułożyć się jeszcze wynik meczu Hiszpanii z  Japonią, w którym najlepsze dla Niemców byłoby zwycięstwo ekipy trenera Luisa Enrique.

"Hańba w Gijon" powtórzy się po 40 latach? Wtedy Austria i RFN, dziś Hiszpania i Japonia?

Niepewni swego Niemcy roztrząsają różne warianty, wśród których pojawiają się także rozważania z pogranicza teorii spiskowych. Dziennikarze cofają się o 40 lat, do mundialu z 1982 r. w Hiszpanii, w którym doszło do "hańby w Gijon". Wówczas w grupie B rywalizowała Algieria, Austria, Chile i RFN.

Przyznawano wówczas dwa punkty za wygraną i przed ostatnią kolejką w grupie prowadziła Austria, która miała cztery punkty, Algieria i Niemcy zdobyły do tego czasu po dwa. Algierczycy w trzecim meczu pokonali Chile i czekali jedynie na to, jakim wynikiem skończy się spotkanie Austriaków z RFN.

Obie drużyny zyskiwały awans na niewysokim zwycięstwie Niemców i spotkanie zakończyło się wynikiem 1:0 dla RFN po golu Horsta Hrubescha z 10. minuty. Resztę spotkania stanowiło bezpieczne wymienianie się piłką. Austria i RFN zagrały tak, by wyrzucić Algierię z turnieju, mecz określono "hańbą w Gijon".

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Polska vs Argentyna - piłkarze grają w FIFA! Czy Milik i Szczęsny pokonają Paredesa i Di Marię?

Niemcy muszą myśleć o Kostaryce. Przekręt możliwy, choć jest mało prawdopodobny

Czy teraz jest możliwa jego nowa wersja, ale przeciw Niemcom? Dziennikarze Sport1.de zastanawiają się, czy w Katarze Hiszpanie mogą się zemścić za jeden z największych przekrętów w historii mundiali, który na dodatek wydarzył się na ich ziemi. Wystarczy, że dopilnują, żeby Japończycy wygrali niewielką różnicą, a z grupy wyjdą Japonia na pierwszym miejscu i Hiszpania na drugim.

Ta pozycja może być dla Hiszpanów korzystna - stwarzałaby okazję, by uniknąć gry przeciwko Brazylii w ćwierćfinale. Niemieccy dziennikarze nie wierzą w spisek. Szanse na taki spiskowy scenariusz istnieją, ale zawodnicy trenera Hansiego Flicka powinni skupić się pokonaniu Kostarykanów. W innym przypadku drugi raz z rzędu nie wyjdą z grupy na mundialu.

Sytuacja przed meczami trzeciej kolejki grupy E:

  1. Hiszpania - 4 punkty - 1 zwycięstwo, 1 remis - 8:1 bramki
  2. Japonia - 3 punkty - 1 zwycięstwo, 1 porażka - 2:2
  3. Kostaryka - 3 punkty - 1 zwycięstwo, 1 porażka - 1:7
  4. Niemcy - 1 punkt - 1 remis, 1 porażka - 2:3

Początek meczów grupy E na mundialu w Katarze w czwartek, 1 grudnia o godzinie 20:00 czasu polskiego. To wtedy swoje spotkania rozegrają Hiszpanie z Japończykami i Niemcy z Kostarykanami. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Więcej o: