Infantino zaskoczył wszystkich w Katarze. Uratował kibica, który przerwał mecz

Gianni Infantino chroni interesy Kataru i jednocześnie robi dobrą minę do osób dyskryminowanych. Podczas gdy FIFA zakazuje tęczowych koszulek i opasek, on staje w obronie kibica, który wbiegl na murawę z tęczową flagą.

Podczas meczu Portugalii z Urugwajem (2:0) na boisku pojawił się kibic, który miał w rękach tęczową flagę, a na koszulce hasła "Szacunek dla Iranek" i "Ratujcie Ukrainę". Został on jednak zatrzymany przez ochroniarzy i wyprowadzony z Lusail Stadium. W sprawę kibica osobiście zaangażował się Gianni Infantino, który miał wpływ na jego wypuszczenie.

Zobacz wideo Michniewicz i jego sztab wybrali się "na miasto". To wiele obrazuje

Infantino interweniował ws. kibica

Po zatrzymaniu przez ochronę Mario Ferri, bo tak nazywa się ten odważny kibic, został przekazany policji. Przesłuchano go na komisariacie. Przetrzymywano go do późnych godzin nocnych, choć nie zdecydowano się na areszt.

Kibic rozmawiał z hiszpańskim radiem OndaCero o całej sytuacji. Okazało się, że nie postawiono mu żadnych zarzutów, a spore znaczenie miała osobista interwencja Giannego Infantino, który zjawił się na komisariacie i wstawił się za mężczyzną.

- Nie byłem w więzieniu, tylko na komisariacie, z katarską policją. Decydowali, jak mnie ukarać za moje wejście na boisko. Ale o czwartej rano przyszedł Infantino, prezydent FIFA i stanął w mojej obronie. Pomógł mi się wydostać. Zdecydowano, że Katar nie wyciągnie wobec mnie żadnych konsekwencji - opowiadał Ferri. Jedynie dostał zakaz stadionowy.

To nie pierwszy raz, kiedy Ferri wybiegał na murawę podczas meczu. Robił to podczas MŚ w RPA i Brazylii, czy też w Lidze Mistrzów w 2010 r. Podczas meczu Real Madryt - AC Milan wpadł na boisko w koszulce z hasłem wsparcia dla Iranki Sakineh, którą skazano za cudzołóstwo. Łącznie włoski atywista przeprowadzał takie akcje 12 razy.

Tęcza tematem tabu w Katarze

Społeczeństwo LGBT czuje się dyskryminowane w Katarze, tamtejsze prawo zakazuje związków osób homoseksualnych. Ochrona zakazuje kibicom i dziennikarzom wnosić przedmioty z tęczą czy zakładać koszulki ze znakiem tęczy.

Sama FIFA lawiruje w tej kwestii, jednocześnie spełniając prośby i żądania Kataru oraz próbując wspierać środowisko LGBT. Światowa federacja zakazała Anglikom, Holendrom i Niemcom noszenia opasek z hasłem "One Love". Z kolei Infantino na konferencji prasowej tuż przed startem mundialu wykazywał wsparcie i współczucie dla dyskryminowanych, ale jego stanowisko zostało powszechnie skrytykowane. Wskazywano, że poprzez walkę z dyskryminacją tak naprawdę próbuje wybielić Katar. Zrzucał odpowiedzialność za dyskryminację mniejszości na świecie na kraje Zachodu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.