Tak kibice w Iranie zareagowali na porażkę z USA. Pokaz odwagi [WIDEO]

We wtorek Iran przegrał 0:1 ze Stanami Zjednoczonymi i odpadł z mistrzostw świata. Okazuje się, że wynik ucieszył część irańskich kibiców, którzy wyszli na ulice i celebrowali porażkę. Jest to związane z trwającymi w tym kraju protestami.

We wtorek Iran oraz Stany Zjednoczone zmierzyły się w meczu, który decydował o awansie do 1/8 finału mistrzostw świata. Lepiej zaprezentowali się Amerykanie i wygrali 1:0 po trafieniu Christiana Pulisica. Tym samym zakończyli rozgrywki grupowe na drugim miejscu z dorobkiem pięciu punktów i wyprzedzili Iran (trzy punkty). 

Zobacz wideo Michniewicz zażartował z reprezentanta Polski: Ty to jesteś tylko bogaty

Kibice Iranu świętują porażkę ze Stanami Zjednoczonymi

Wydawać się mogło, że wszyscy Irańczycy będą rozczarowani porażką ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ oba kraje, delikatnie mówiąc, nie mają najlepszych stosunków. Okazuje się, że część kibiców świętowała przegraną swojej reprezentacji. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele filmów, na których widać, jak Irańczycy wyszli na ulicę i cieszyli się z porażki drużyny Carlosa Queiroza, trąbiąc klaksonami i skandując hasła. Jeden z kibiców pokazał nawet koszulkę kadry Stanów Zjednoczonych. 

Jaki jest powód radości kibiców? Wszystko jest związane z protestami, które wybuchły po 16 września po śmierci Mahsy Amini. Kobieta została aresztowana i pobita za strój niezgodny z narzuconymi przez władzę normami. W związku z tym kibice domagali się wykluczenia reprezentacji Iranu z mundialu. "Wierzymy, że ta drużyna narodowa nie reprezentuje już nas ani naszych wartości jako Irańczyków. Wzywamy do działania i sankcji za lata ucisku irańskich kobiet i kibiców. Władze Islamskiej Republiki i jej federacja piłkarska nie może mieć zaszczytu uczestniczenia w największym turnieju piłkarskim" - napisali w oświadczeniu. Podczas spotkania z Anglią (2:6) część fanów wygwizdała również hymn narodowy. 

Gianni Infantino został wygwizdany przez kibicówKibice pokazali, co myślą o Infantino. Błyskawiczna reakcja [WIDEO]

Warto zaznaczyć, że piłkarze wspierają protesty i przed wspomnianym meczem z Anglią na znak solidarności nie odśpiewali hymnu. Reżim znalazł jednak sposób, aby uporać się z zawodnikami. "Rodzinom irańskiej drużyny piłkarskiej grożono więzieniem i torturami, jeśli zawodnicy nie będą 'zachowywać się' przed wtorkowym meczem z USA" - poinformowała dziennikarka CNN, Natasha Bertrand.

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Stany Zjednoczone awansowały do 1/8 finału, gdzie zmierzą się z Holandią. Drużyna prowadzona przez Louisa van Gaala w ostatniej kolejce pokonała Katar 2:0 i zajęła pierwsze miejsce w grupie. 

Cristiano Ronaldo na mistrzostwach świata w Katarze.Gary Lineker zadrwiła z Cristiano Ronaldo. Króciutko

Więcej o: