Trener Iranu grzmi. "To wstyd. Taki jest świat, w którym żyjemy"

Reprezentacja Iranu we wtorek przegrała 0:1 z USA i pożegnała się z mundialem w Katarze. Wcześniej świat obiegały doniesienie o rzekomych groźbach śmierci irańskich władz wobec piłkarzy za nieodśpiewanie hymnu narodowego przed meczem z Anglią. Wszystkiemu zaprzecza jednak selekcjoner Carlos Queiroz.

W Iranie trwają protesty, które rozpoczęły się po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, którą pobito za niedostateczne nakrycie głowy. Ludność buntuje się z powodu archaicznych obyczajów oraz kultury panującej w kraju, a władza tłamsi protestujących siłą. Mówi się, że na ulicach Iranu zginęło już 360 osób. W geście solidarności z rodakami piłkarze postanowili nie śpiewać hymnu narodowego podczas pierwszego meczu mundialu przeciwko Anglii. Dziennikarze CNN informowali, że oficerowie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zagrozili zawodnikom piłkarskiej reprezentacji Iranu więzieniem i torturowaniem ich rodzin w przypadku powtórzenia się tej sytuacji przed meczem z USA. 

Zobacz wideo Michniewicz zażartował z reprezentanta Polski: Ty to jesteś tylko bogaty

Carlos Queiroz zaprzecza doniesieniom CNN. "To wstyd"

Irańscy piłkarze już przed kolejnymi meczami z Walią i USA postanowili odśpiewać hymn narodowy, ale według selekcjonera reprezentacji, nie mało to nic wspólnego z rzekomymi groźbami. - Jeśli ktoś bierze informacje z anonimowego źródła, nie jest to profesjonalne. To smutne. W ciągu dwóch godzin głupota zamienia się w rzekomą prawdę. Taki jest świat, w którym żyjemy. Słyszeliśmy wiele historii o groźbach, które rzekomo otrzymywali gracze. To wstyd - stwierdził po meczu z USA Carlos Queiroz. Oznacza to, że wbrew doniesieniom piłkarze mogą spokojnie wrócić do ojczyzny. 

Reprezentacja Iranu zakończyła katarskie zmagania porażką 0:1 z USA i tym samym zajęła trzecie miejsce w grupie B. Dobra postawa piłkarzy, zdaniem Querioza wynikała przede wszystkim tego, że podczas turnieju tworzyli kolektyw. - Mogę powiedzieć, że dzięki pracy zespołowej mamy graczy, którzy znów się uśmiechają. Świetnie rozumieli zadania na boisku oraz to, że ich misją jest gra dla Iranu - podsumował turniej portugalski szkoleniowiec cytowany przez niemiecki "Sport1". 

Tabela grupy B mistrzostw świata w Katarze: 

  1. Anglia - 7 pkt, bramki 9:2
  2. Stany Zjednoczone - 5 pkt, 2:1
  3. Iran - 3 pkt, 4:7
  4. Walia - 1 pkt, 1:6
Więcej o: