Dwaj byli reprezentacji Iranu zwolnieni z aresztu tuż przed meczem z USA

Dwóch byłych reprezentantów Iranu - Voria Ghafouri i Parviz Boroumand - zostało zwolnionych z aresztu. Obaj zostali zatrzymani za to, że wspierali antyrządowe protesty, które rozpoczęły się po śmierci Mahsy Amini.

Według AFP, Vorii Ghafouriemu, który został zatrzymany kilka dni temu, postawiono zarzut "szerzenia propagandy przeciwko państwu". Oskarżono go też o zszarganie reputacji reprezentacji Iranu za otwarte wsparcie protestujących Irańczyków. Jak podaje agencja Fars, piłkarz podpadł władzom państwowym zdjęciem w tradycyjnym kurdyjskim stroju, które zamieścił w mediach społecznościowych. Z kolei Parviz Boroumand, emerytowany bramkarz, został aresztowany prawie dwa tygodnie temu pod zarzutem udziału w protestach w stolicy Teheranie i został oskarżony o niszczenie mienia.

Zobacz wideo Michniewicz i jego sztab wybrali się "na miasto". To wiele obrazuje

APTOPIX WCup Portugal Uruguay SoccerWiadomo, kim jest kibic, który przerwał mecz na MŚ. Działał na polskiej granicy

We wtorek, na kilka godzin przed meczem Iranu z USA na mistrzostwach świata w Katarze media poinformowały, że obaj zostali zwolnieni z aresztu. Irański sąd poza poinformowaniem o wypuszczeniu ich na wolność nie podał żadnych konkretów.

Fala manifestacji w Iranie. Piłkarze solidaryzują się z protestującymi

Od połowy września w Iranie trwają protesty antyrządowe. Rozpoczęły się one na skutek śmierci Mahsy Amini. 22-letnia dziewczyna została zamęczona na śmierć przez funkcjonariuszy tamtejszej policy ds. obyczaju za nieodpowiedni strój. Do protestów kobiet dołączyli też mężczyźni, wśród nich również piłkarze. Solidarność z protestującymi pokazali też reprezentanci Iranu na mistrzostwach świata w Katarze. Podczas pierwszego meczu z Anglią nie śpiewali hymnu swojego kraju. Przed drugim meczem zaśpiewali, ale jakby ktoś im kazał.

Niewykluczone, że tak było, bo CNN twierdzi, że irańskie służby miały zagrozić rodzinom piłkarzy więzieniem i torturami, jeśli zawodnicy nie będą się "zachowywać" przed meczem z USA. Podczas meczu Iranu z Walią jedna z Iranek została wyrzucona ze stadionu. Wszystko za sprawą koszulki, z jaką kobieta weszła na Ahmed bin Ali Stadium w Ar-Rajjan. Było na niej nazwisko Mahsy Amini. Pod nazwiskiem znalazła się symboliczna cyfra "22", która oznacza wiek zmarłej dziewczyny. Kobietę, która oprócz koszulki miała wymalowane na twarzy narodowe barwy i czarne łzy, wyprosiła ochrona stadionu.

Media: Władze Iranu znalazły sposób na piłkarzy. Grożą ich rodzinom torturamiMedia: Władze Iranu znalazły sposób na piłkarzy. Grożą ich rodzinom torturami

Protesty są krwawo tłumione przez władze Iranu. Według danych agencji HRANA w protestach życie straciło już 410 osób, w tym 58 niepełnoletnich, aresztowano ponad 17 tys. osób.

Więcej o: