Holandia i Senegal w 1/8 finału MŚ. Tak wygląda ostateczna tabela grupy A [TABELA]

Znamy pierwsze rozstrzygnięcia w fazie grupowej mistrzostw świata w Katarze. Najlepsi w grupie A okazali się Holendrzy, którzy w poniedziałek pokonali 2:0 Katar. Drugą przepustkę do 1/8 finału wywalczyli Senegalczycy, którzy po wygranej 2:1 wyszarpali awans rywalom z Ekwadoru.

Przed decydującą, 3. kolejką spotkań w grupie A na prowadzeniu w tabeli znajdowali się Holendrzy z dorobkiem 4 punktów. Drugie miejsce zajmował Ekwador (4 pkt) i po dwóch spotkaniach te drużyny były najbliżej przepustki do 1/8 finału. Broni nie zamierzał składać Senegal, który miał na koncie 3 punkty. Mecz o honor czekał z kolei zawodników gospodarzy, którzy zamykali tabelę z zerowym dorobkiem punktowym.

Holendrzy przypieczętowali awans do 1/8 finału, wyszarpany awans reprezentacji Senegalu

Na koniec fazy grupowej Holandia mierzyła się z Katarem. Drużyna z Europy od początku narzuciła swoje tempo gry, co w 26. minucie zaowocowało objęciem prowadzenia. Pierwszego gola strzelił Cody Gakpo, który wykorzystał asystę Davy'ego Klaassena. Do końca pierwszej połowy gospodarze starali się zdobyć bramkę na wyrównanie, jednak nieskutecznie. Cztery minuty po przerwie drugiego gola strzelili z kolei faworyci, a prowadzenie zespołu Louisa van Gaala podwyższył Frenkie de Jong. Po 68. minutach walki mogło być 3:0 dla Holandii, jednak po weryfikacji VAR bramka Stevena Berghuisa nie została uznana. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie, co oznaczało zwycięstwo Holandii 2:0 i zwycięstwo w grupie A.

Bezpośrednią walkę o awans stoczyły z kolei reprezentacje Ekwadoru i Senegalu. Senegalczycy od pierwszych minut byli bardziej aktywni na boisku i nie dawali rywalom zbyt dużo szans na grę. Pierwsza bramka padła jednak dopiero w 44. minucie, kiedy "jedenastkę" na gola zamienił Ismail Sarr. Od początku drugiej połowy Ekwadorczycy ruszyli w pogoń, która zaowocowała bramką Moisesa Caicedo w 68. minucie. Odpowiedź rywali była natychmiastowa, bo dwie minuty później Senegal na prowadzenie 2:1 wyprowadził Kalidou Koulibaly. Reprezentanci Ekwadoru do samego końca starali się wywalczyć remis, który da im awans. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Senegalu 2:1, co pozwoliło zawodnikom Aliou Cisse cieszyć się z awansu do 1/8 finału.

Tym samym poznaliśmy kolejne dwie drużyny, które zakwalifikowały się do 1/8 finału. Do Francji, Brazylii i Portugalii dołączyli Holendrzy, którzy po zwycięstwie nad Katarem wygrali grupę A z siedmioma punktami. Drugie miejsce wywalczyli Senegalczycy (6 pkt), co dało im drugą przepustkę do kolejnej fazy. Szansy na awans do fazy pucharowej nie wykorzystali Ekwadorczycy (4 pkt), a z turniejem już wcześniej pożegnali się Katarczycy (0 pkt).

Drużyny w 1/8 finału zmierzą się z zespołami, które wywalczą awans w grupie B. Holendrzy zmierzą się z zespołem z drugiego miejsca, a Senegalczycy ze zwycięzcą. Na ten moment dwa premiowane miejsca zajmują Anglicy i Irańczycy, ale w grze o awans wciąż są USA i Walia. Pierwsze pary kolejnej fazy poznamy pod koniec dnia, bo ostatnie spotkania w grupie B zostaną rozegrane we wtorek o godzinie 20:00.