Na trybunach, podczas meczu Chorwacji z Kanadą (zakończonym wygraną Chorwatów 4:1), pojawiła się flaga z napisem "Knin 95. Nikt nie ucieka tak, jak Borjan". Uderzała ona bezpośrednio w bramkarza Kanady, Milana Borjana, który urodził się 23 października 1987 roku w chorwackim mieście Knin, ale uciekł z kraju do Serbii w wieku ośmiu lat w trakcie wojny między tymi krajami. Flaga chorwackich kibiców nawiązywała do operacja "Burza", która została przeprowadzona przez siły chorwackie od 4 do 7 sierpnia 1995 roku na polecenie ówczesnego prezydenta Franjo Tudmana. Wtedy wojska chorwackie wypędziły z ojczyzny ponad 250 tys. Serbów, a w wyniku zamieszek zginęło ponad dwa tysiące osób, głównie cywilów. John Deere, najbardziej znana marka traktorów na świecie, jest w tej historii (i jednocześnie na wspomnianej fladze) używana w ramach przypomnienia, że Serbowie musieli opuszczać kraj traktorami. Teraz sprawą zajęła się FIFA.
- Komisja Dyscyplinarna FIFA wszczęła postępowanie przeciwko Chorwackiemu Związkowi Piłki Nożnej w związku z zachowaniem ich kibiców podczas meczu Chorwacja - Kanada, który odbył się 27 listopada - poinformowała FIFA we wtorkowe popołudnie. - Postępowanie zostało wszczęte na podstawie artykułów 13 i 16 Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA.
Oba te artykuły dotyczą możliwych grzywien i sankcji, nie wykluczając gry z zamkniętymi trybunami lub na neutralnym terenie. Taka "przyjemność" spotkała już Chorwatów w październiku 2018 roku, gdy grali w Lidze Narodów bez udziału publiczności. Wtedy spotkała ich kara za nadrukowaną swastykę, która pojawiła się na murawie przed meczem z Włochami.
Jednocześnie federacja nie poinformowała, kiedy można spodziewać się rozstrzygnięcia w tej sprawie.
Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl
Wcześniej FIFA wszczęła postępowanie w sprawie innego kraju z Bałkanów, a mianowicie Serbii. Reprezentacja Serbii, po meczu z Brazylią (0:2), zawiesiła w szatni flagę z mapą, na której ziemie serbskie obejmują również terytorium Kosowa. Do tego na płachcie pojawiło się również godło i wymowny napis: "Nie poddawaj się". - Sprawa została wszczęta na podstawie artykułu 11 regulaminu dyscyplinarnego FIFA oraz artykułu 4 regulaminu MŚ 2022 - napisała FIFA w komunikacie prasowym.