Obrzydliwe zachowanie gospodarzy MŚ 2022. Katar płaci kibicom, by drwili z Niemiec

Podczas meczu Hiszpania - Niemcy na trybunach doszło do skandalicznych scen. Grupa katarskich fanów pojawiła się na trybunach z karykaturami Mesuta Oezila i prezentowała je w trakcie meczu. Jak się okazało, Katar zapłacił za tę demonstrację grupie imigrantów.

O skandalicznych scenach na trybunach podczas starcia Hiszpanów z Niemcami informowaliśmy dziś rano. Oburzeni Katarczycy wykorzystali wizerunek Oezila jako symbol hipokryzji Niemców, którzy głośno mówili o łamaniu praw człowieka w Katarze. Jak się okazuje, było to zamierzone działanie Kataru, któremu nie spodobał się protest Niemców podczas pierwszego meczu grupowego z Japonią. Do szczegółów sprawy dotarł niemiecki "Bild".

Zobacz wideo Głos kibiców. O nastrojach przed meczem z Argentyną

Obrzydliwe zachowanie gospodarzy MŚ 2022

Wszystko zaczęło się od nieładnych scen podczas niedzielnego spotkania z udziałem reprezentacji Niemiec. W pewnym momencie na trybunach pojawiła się dość duża grupa fanów z wyciągniętymi w górę zdjęciami i rysunkami z twarzą Mesuta Oezila, a więc byłego gwiazdora niemieckiej kadry. Do tego pokazywali gest zamkniętych ust, identyczny, jaki kilka dni wcześniej zaprezentowali piłkarze z Niemiec. To wzbudziło spore kontrowersje w mediach i w sieci.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl

"Bild" przeprowadził małe dochodzenie w sprawie i dotarł do jednego z kibiców, który zasiadał w niedzielę na trybunach. Jak się okazało, był on...wynajęty przez Katarczyków. Gospodarze postanowili zrewanżować się Niemcom za protesty przed meczem z Japonią. Mohamed, który na co dzień jest imigrantem z Bangladeszu, wyjawił "Bildowi" przebieg wydarzeń. "Kiedy weszliśmy do naszego sektora, plakaty były już na krzesełkach. Potem przyszedł Katarczyk i pokazał nam, co mamy z nimi zrobić: trzymać je w górze i zakrywać usta. Tak właśnie zrobiliśmy. Co oznaczały te plakaty? Nie wiem" - czytamy. Takich jak Mohamed w niedzielę były tysiące.

Dlaczego akurat Mesut Oezil został wykorzystany przez Katarczyków? A no dlatego, że w świecie arabskim szaleje plotka o usunięciu piłkarza z niemieckiej kadry narodowej. Choć piłkarz nie gra w niej od 2014 roku, to plotki wciąż są żywe. Według nich mistrz świata miał zostać zawieszony w kadrze za wystąpienie przeciwko polityce Chin wobec Ujgurów. Z kolei rzeczywistość była taka, że Oezil rozstał się z kadrą po wizycie u prezydenta Turcji i podarowaniu mu koszulki z dedykacją: "Dla mojego prezydenta".

Dziennikarze niemieckiej gazety zwrócili jeszcze uwagę na jeden szczegół. Na mundialu kibice są dokładnie sprawdzani podczas wejścia na stadion i zabiera się im wszystkie elementy o wydźwięku politycznym czy kontrowersyjnym - m.in. tęczowe opaski. Ale ochrona nie zareagowała na wniesienie na obiekt karykatur Oezila, co pokazuje, że działanie było zaplanowane.

Więcej o:
Copyright © Agora SA