Urugwaj nad przepaścią. Tak wygląda sytuacja w grupie H MŚ 2022

Grupa H zakończyła zmagania w drugiej kolejce MŚ w Katarze. Wyjście z grupy zapewniła sobie Portugalia, która pokonała 2:0 Urugwaj i dzięki temu prowadzi w tabeli. Bliżej awansu po pokonaniu 3:2 Korei Południowej jest także Ghana.

Pierwsza kolejka grupy H przyniosła remis pomiędzy Urugwajem i Koreą Południową. W spotkaniu trzeszczały słupki, ale piłka ostatecznie nie wpadła do siatki. Zdecydowanie lepiej pod tym względem było w spotkaniu Portugalii z Ghaną, gdzie mistrzowie Europy z 2016 roku wygrali 3:2. Druga kolejka nieco zmieniła obraz grupy. Po świetnym meczu, tym razem zespół z Afryki wygrał 3:2 z Koreą, a Portugalczycy pokonali Urugwaj 2:0. Tak prezentuje się aktualna tabela.

Zobacz wideo Kapitalne wieści dla Polski przed Argentyną! Kto obok Lewandowskiego?

Świetny mecz Ghany z Koreą. Podział punktów Portugalii z Urugwajem

Piłkarze Ghany i Korei Południowej stanęli na wysokości zadania, bo po widowiskowym spotkaniu rywalizacja zakończyła się wynikiem 3:2. Ghanę na tym mundialu naprawdę warto oglądać, gdyż w drugim meczu z rzędu z jej udziałem pada pięć goli. Korea Południowa też pokazała, że potrafi grać efektownie i ładnie dla oka. Ciekawostką jest, że Mohammed Salisu został pierwszym w historii obrońcą Ghany, który strzelił gola dla tej reprezentacji na mistrzostwach świata. Po końcowym gwizdku czerwoną kartkę otrzymał jeszcze Paulo Bento, trener Korei Południowej. To efekt tego, że mocno protestował po decyzji sędziego. Arbiter skończył mecz, mimo że zespół z Azji wywalczyła rzut rożny i nie pozwolił go rozegrać. Dla obu drużyn był to arcyważny mecz w kontekście awansu do drugiej fazy turnieju. Dzięki zwycięstwu Portugalii z Urugwajem obie ekipy nadal mogą marzyć o wyjściu z grupy.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Poprzednim i zaraz jedyny mecz na mundialu pomiędzy tymi zespołami miał miejsca w 2018. Wówczas ze zwycięstwa cieszyli się Urugwajczycy (2:1). Zawodnicy Diego Alonso nie mogli przegrać tego spotkania, jeśli chcieli ze spokojem patrzeć w przyszłość przed starciem z Ghaną. Tak się jednak nie stało. Porażka z Portugalią (2:0 po dwóch trafieniach Bruno Fernandesa), bardzo utrudniła im sytuację w grupie. Jedyną opcją, żeby awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata, jest wygrana z Ghaną i brak zwycięstwa Korei Płd. z Portugalią. 

Jeśli Urugwaj i Korea Płd. wygrają swoje mecze, to wtedy o drugim miejscu zdecyduje bilans bramkowy. Jeśli za to Ghana zremisuje, to awansuje, o ile Korea Płd. nie pokona Portugalii (wtedy o 2. miejscu zdecyduje bilans bramkowy).

Portugalia natomiast już może cieszyć się z awansu, dołączając tym samym do Francji i Brazylii. Ekipa Fernando Santosa zapewni sobie 1. miejsce w przypadku remisu z Koreą Płd. - a jeśli przegra, to straci pozycję lidera tylko w przypadku wysokiej wygrany Ghany. W 1/8 finału Portugalia zagra z drugą drużyną grupy G, czyli Szwajcarią, Kamerunem lub Serbią - niemal na pewno tę grupę wygra Brazylia.

Tabela grupy H:

  1. Portugalia 6 punkty, bramki 5:2
  2. Ghana 3 pkt, 5:5
  3. Korea Południowa 1 pkt, 2:4
  4. Urugwaj 1 pkt, 0:2

w przypadku równej liczby punktów o kolejności w tabeli decydują kolejno: bilans bramek, bramki strzelone, mecze bezpośrednie

Mecze trzeciej kolejki grupy H rozegrane zostaną 2 grudnia o godzinie 16:00. Wówczas o tej samej porze Portugalia zagra z Koreą Południową, a Ghana z Urugwajem.