Dlatego Urugwaj ma cztery gwiazdki na koszulkach. Zagadka rozwiązana

Urugwaj wygrywał mistrzostwa świata dwa razy. Pierwsze we własnym kraju w 1930 roku oraz drugie dwadzieścia lat później. Pomimo tego na mundialu w Katarze na ich koszulkach widniały cztery gwiazdki. Dlaczego?

Reprezentacja Urugwaju zawiodła na mistrzostwach świata w Katarze. Najpierw bezbramkowo zremisowała z Koreą Południową, potem przegrała 0:2 z Portugalią. W trzeciej kolejce Urugwaj wygrał z Ghaną 2:0, ale to nie wystarczyło do awansu do 1/8 finału. Kibiców często interesuje pewien fakt związany z liczbą gwiazdek na koszulkach graczy z Ameryki Południowej. Reprezentacja Urugwaju ma je wyszyte aż cztery, pomimo że nie zdobyła tylu tytułów mistrzostw świata.

Zobacz wideo Katarskie metro - przepych, bogactwo i śpiewający kibice, a motorniczego nie ma!

Skąd się wzięły cztery gwiazdki na koszulkach Urugwaju?

Kraj z Ameryki Południowej posiada dwa symbole oznaczające zwycięstwa na mundialach w 1930 i 1950 roku. Jak się okazuje, pozostałe dwa oznaczają wygrane igrzyska olimpijskie z lat 1924 i 1928, czyli najważniejszą piłkarską imprezę przed wymyśleniem turnieju FIFA. Właśnie stąd na ich koszulkach widzimy aż cztery gwiazdki. Po prostu federacja postanowiła je zostawić, ze względu na fakt, iż wcześniej to na IO wyłaniany był najlepszy zespół świata. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"To koniec marzeń La Celeste i całego kraju. Urugwaj stał się kolejnym rozczarowaniem na mistrzostwach świata" - napisał po odpadnięciu reprezentacji Diego Alonso urugwajski dziennik "El Pais". W podobne tony uderzył portal subrayado.com.uy. "Urugwaj wylądował poza mundialem, bo strzelił bramkę mniej od Korei. To było za mało. Urugwaj zrobił, co musiał, zagrał dobrze w ataku i wygrał" - czytamy w artykule. "Zespół Diego Alonso został wyeliminowany. Urugwaj stracił miejsce na mundialu po osiągnięciu fazy pucharowej w 2010, 2014 i 2018 roku pod kierunkiem maestro Oscara Tabareza" - dodaje m24.com.uy.

Tabela grupy H:

  1. Portugalia 6 punktów, bramki 6:4
  2. Korea Południowa 4 punkty, 4:4
  3. Urugwaj 4 punkty, 2:2
  4. Ghana 3 punkty, 5:7
Więcej o: