Te dwa kraje czekają najdłużej na powrót na MŚ. Ponad 80 lat

Katar podczas tegorocznych mistrzostw świata debiutuje w najważniejszej piłkarskiej imprezie czterolecia. Na świecie są również reprezentacje, które od wielu lat nie zaznały smaku mistrzostw. Dwa kraje po raz ostatni rywalizowały jeszcze przed wojną - w 1938 roku i był to ich jedyny występ w historii na mundialu.

Mundial w Katarze to ostatni turniej, w którym biorą udział 24 reprezentacje. Za cztery lata, podczas mistrzostw w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, liczba zespołów w fazie grupowej zwiększy się do 32. Zwiększy to też szansę na awans poszczególnych ekip. A na świecie są takie drużyny, które na udział w mundialu czekają bardzo długo. Do takich zaliczają się choćby Kuba i Indonezja, które od 1938 roku nie uczestniczyły w najważniejszej imprezie czterolecia.  

Zobacz wideo Brazylijczycy mają pewną wiadomość dla Messiego i reprezentacji Argentyny

Kuba i Indonezja czekają 84 lata. Doczekają się awansu występu na kolejnym mundialu?

Mistrzostwa świata w 1938 roku były ostatnim piłkarskim turniejem przed wybuchem II wojny światowej. Wówczas rywalizowano na mundialu w zupełnie innej formule niż dziś. Zamiast fazy grupowej, zespoły wkraczały do rywalizacji od 1/8 finału - co nazywano pierwszą rundą. Mistrzostwa odbywały się we Francji i były okazją do debiutu dla kilku zespołów. Swój pierwszy w historii turniej rozgrywały m.in. wspomniane reprezentacje Kuby i Indonezji, ale też Norwegia oraz Polska.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl

Jak zakończył się dla nich debiut na mundialu? Kuba dotarła aż do ćwierćfinału, w którym jednak przegrała aż 0:8 ze Szwecją, która zakończyła zmagania ostatecznie na czwartym miejscu. Z kolei Indonezja odpadła już w pierwszej rundzie, przegrywając 0:6 w 1/8 finału z Węgrami. Reprezentacja Polski podobnie jak Indonezja zakończyła rywalizację na pierwszym meczu, odpadając po porażce 5:6 z Brazylią. 

Lionel Messi, Robert LewandowskiArgentyna pisze o Lewandowskim. "Uśmiech bardziej fałszywy od złota"

Dla Kubańczyków oraz Indonezyjczyków był to jedyny dotychczasowy występ na mistrzostwach świata. Tym samym są dwiema reprezentacjami, które czekają najdłużej na występ w turnieju. Warto dodać, że turniej odbywał się przed odzyskaniem przez Indonezję niepodległości i reprezentacja występowała pod szyldem - Holenderskich Indii Wschodnich.

Kuba przez wiele lat nie potrafiła wywalczyć kwalifikacji ze strefy CONCACAF, a w latach 1954-1962 oraz 1970-1974 i 1986 z różnych powodów nie brała udziału nawet w turnieju kwalifikacyjnym. Ponadto w 1994 roku Kubańczycy wycofali się z eliminacji. Daleko byli także od wyjazdu do Kataru - odpadli już po zmaganiach grupowych w kwalifikacjach. W tabeli zajęli miejsce za reprezentacją Curacao (awans do drugiej rundy) i Gwatemali.

Szymon Żurkowski drapie się po głowie na poniedziałkowej konferencjiArgentyńska dziennikarka zadała polskim piłkarzom pytanie. Nastała niezręczna cisza

Jeśli chodzi o Indonezję, to po debiucie w 1938 roku, reprezentacja tego kraju tylko raz przystąpiła do eliminacji do mundialu - w 2014 roku. Niestety ze względu na interwencję polityków w sprawy federacji piłkarskiej została wykluczona i nie mogła walczyć o awans do finałów mistrzostw świata w Rosji. W eliminacjach do mundialu w Katarze Indonezyjczycy zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie, nie wygrywając ani jednego spotkania.

Kuba i Indonezja czekają najdłużej, Brazylia rekordzistą

Kuba i Indonezja to nie jedyne kraje, które mogą poszczycić się pewnego rodzaju rekordem. W przypadku tych dwóch reprezentacji jest on jednak dość niechlubny – czekają 84 lata na grę na mundialu i najwcześniej przełamią passę za 4 lata.

Jeśli chodzi o zespół, który ma najwięcej występów na mistrzostwach świata, niekwestionowanym liderem jest Brazylia. "Canarinhos" zagrali na mundialu 22 razy – od debiutu w 1930 roku do dziś nie opuścili ani jednego turnieju. Brazylijczycy zdobyli trzy tytuły mistrzowskie. Na podium pod względem największej liczby występów na mundialu znajdują się też Niemcy (20) oraz Argentyna i Włochy (18).

Więcej o: