Sponsor kadry bojkotuje mundial. "Jesteśmy rozczarowani"

"Jesteśmy rozczarowani, że uniwersalne przesłanie miłości i różnorodności na opasce zostało odrzucone pod groźbą sankcji sportowych" - oświadczyła firma sponsorująca duńską reprezentację. Ostatnie działania FIFA skłoniły do bojkotu MŚ przez sponsora.

Firma Hummel przygotowała koszulki dla kadry Danii na mundial w taki sposób, by jej logo oraz herb związku były jak najmniej widoczne. To oznaka wsparcia dla robotników, którzy pracowali w Katarze w skandalicznych warunkach i tracili życie na placu budowy. To nie jedyny sponsor duńskiej reprezentacji, który zbojkotował mundial. Do producenta odzieży sportowej dołączyła firma udzielająca kredytów hipotecznych Forener Kredit.

Zobacz wideo Ile kosztuje kebab w Katarze i jak smakuje? Recenzja od dziennikarza Sport.pl

Sponsor Danii bojkotuje MŚ

Firma wskazuje kilka powodów swojej decyzji. Początkowo ograniczała swoje reklamy związane z mundialem do minimum ze względu na niedopuszczalne warunki dla migrantów i robotników, korupcję i dyskryminację mniejszości.

Do tego FIFA zakazała Duńczykom noszenia koszulek treningowych hasłem "Human Rights For All" (tłum. prawa człowieka dla wszystkich". Czarę goryczy przelało zamieszanie z opaską z hasłem "One Love".

Milan Borjan"Są prymitywami". Atak Chorwatów na bramkarza Kanady. "Czy FIFA to widzi?"

Kilka reprezentacji planowało założyć opaskę na swoje mecze jako oznaka wsparcia dla dyskryminowanych w Katarze. FIFA jednak zakazała noszenia opaski pod groźbą żółtej kartki. Społeczność LGBT jest szczególnie dyskryminowana w Katarze. Zgodnie z tamtejszym prawem homoseksualizm jest karany. Światowa federacja i organizatorzy MŚ deklarują, że każdy jest mile widziany, ale mniejszości nie czują się bezpiecznie.

Forener Kredit oświadczyło, że wycofuje się ze sponsoringu na czas trwania mundialu w ramach bojkotu.

Canelo Alvarez, Lionel MessiLeo Messi w centrum skandalu. "Niech prosi Boga, by mnie nie spotkał"

- Działania FIFA dotyczące koszulek oraz opasek z hasłem "One Love", potwierdzają, dlaczego zdecydowaliśmy się trzymać z daleka od finałów mistrzostw świata i w żaden sposób nie promować FIFA i nie legitymizować Kataru. Ich standardy nie współgrają z naszymi wartościami. Mocno dystansujemy się od FIFA. Jesteśmy rozczarowani, że uniwersalne przesłanie miłości i różnorodności na opasce zostało odrzucone pod groźbą sankcji sportowych - mówił rzecznik prasowy firmy Jorgen Thomassen Hybler, cytowany przed portal ekstrabladet.dk.

Firma nie odwraca się do reprezentacji. Popiera krytykę drużyny i związku wobec Kataru jako organizatora MŚ.

- Duński związek piłkarski należy do federacji, które w ostatnich latach najgłośniej krytykowały mistrzostwa świata w Katarze. Wspieramy związek w szukaniu możliwości prawnego i politycznego wpływu na FIFA, aby sprawy przybrały pozytywny kierunek zarówno na mistrzostwach świata, jak i po nich - dodał rzecznik.

Forener Kredit jest sponsorem reprezentacji Danii wiosną 2021 r. Nie prowadzi żadnej działalności w Katarze. Firma chce konsekwentnie odcinać się od Kataru.

Kadra Danii nie odniosła jeszcze zwycięstwa na mundialu. Zremisowała bezbramkowo z Tunezja i przegrała 1:2 z Francją. Wciąż ma szanse na awans. W decydującym meczu musi pokonać Australię.

Więcej o: