Iran żąda natychmiastowego wyrzucenia USA z MŚ 2022

Iran właśnie podgrzał atmosferę przed meczem z USA, który zadecyduje o awansie do 1/8 finału MŚ. Domaga się wykluczenia Amerykanów z mundialu ze skutkiem natychmiastowym. Powód: wpis w mediach społecznościowych, w którym celowo zmieniono flagę Iranu.

Relacje między USA a Iranem od wielu lat są naprawdę napięte. Obie strony traktują siebie jako zagrożenie dla przyszłości świata, a do tego Amerykanie stosują sankcje wobec Iranu. Wtorkowy mecz ma duży podtekst polityczny, a smaczku dodaje stawka spotkania - zwycięzca awansuje do 1/8 finału mistrzostw świata. Iran postanowił podnieść napięcie przed tym starciem, wnioskując do FIFA o wykluczenie Amerykanów z mundialu.

Zobacz wideo Oceniamy Polaków za mecz z Arabią Saudyjską!

Iran chce wykluczenia USA

Iran uważa, że Amerykanie powinni zostać wyrzuceni z mistrzostw świata po tym, jak opublikowali w mediach społecznościowych post z tabelą grupy, na której jest pokazana inna flaga Iranu. Barwy się zgadzają, są zielono-biało-czerwone, ale brakuje godła Iranu na białym pasie - stylizowanego napisu "Allah".

Zachowanie USA w social mediach związane jest z falą protestów antyrządowych w Iranie. Amerykańska kadra chce, by gest traktowano jako sygnał wsparcia dla protestujących. Zaznaczają, że był on jednorazowy. O kontrowersyjnym poście USA pisaliśmy w niedzielę TUTAJ.

Wojciech Szczęsny i Robert LewandowskiSzczęsny show. Powiedział, dlaczego Lewandowski płakał po golu. HIT

Irańczycy powołują się na zapis regulaminu FIFA i następujący zapis: "Każda osoba, która obraża godność lub integralność kraju, osoby lub grupy ludzi, będzie ukarana karą zawieszenia na co najmniej dziesięć meczów, określony okres lub zostanie zastosowany inny środek dyscyplinarny".

"Publikując zniekształcony wizerunek flagi Islamskiej Republiki Iranu na swoim oficjalnym koncie, drużyna piłkarska USA naruszyła statut FIFA" - napisała we wniosku do światowej federacji strona. irańska.

FIFA bez reakcji na podobne wnioski

Trwają antyrządowe protesty w Iranie, a rząd stara się je tłumić siłą przy użyciu odpowiednich służb. W związku z naruszaniem praw człowieka przez tamtejsze władze Anglicy domagali się wykluczenia Iranu z mundialu w Katarze. O to samo wnioskowała Ukraina, która mogła zagrać z Iranem w grupie, ale przegrała decydujący mecz barażowy z Walią. Ukraińcy wskazali, że wojsko irańskie wspomaga inwazję Rosji na Ukrainę poprzez szkolenia i dostarczanie dronów. FIFA nie zareagowała na oba wnioski.

Saudyjczycy kpili z Lewandowskiego i MessiegoSaudyjczycy kpią z Lewandowskiego. Skreślili "Where is Messi?" [WIDEO]

Iran zagra z USA o awans

Iran przegrał wysoko z Anglią, ale odbił to sobie wygraną z Walią, dzięki czemu jest w dobrej pozycji przed decydującym meczem z USA, nawet lepszej od rywala. Amerykanie zremisowali oba starcia z drużynami z Wysp Brytyjskich.

USA muszą wygrać. Z kolei Irańczykom może wystarczyć remis, ale to zależy od wyniku równolegle toczącego się spotkania Walii z Anglią. Przy wygranej Anglii lub remisie, Irańczykom wystarczy 1 punkt z Amerykanami. Oba mecze we wtorek o godzinie 16.

Więcej o: