Reprezentacja USA zmieniła flagę Iranu przed decydującym o awansie meczem

Symboliczny gest amerykańskiej federacji przed meczem USA - Iran, który zostanie rozegrany 29 listopada. Na opublikowanej przez siebie grafice Amerykanie usunęli z flagi Iranu symbole "Islamskiej Republiki", wymownie wspierając protesty społeczeństwa w tym kraju przeciwko religijnemu rządowi.

29 listopada reprezentacje Stanów Zjednoczonych i Iranu rozegrają bezpośrednie starcie o awans do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Przed tym spotkaniem w lepszej sytuacji znajduje się Iran, który ma 3 punkty po zwycięstwie z Walią 2:0, podczas gdy Amerykanie zaliczyli dotąd dwa remisy, przekładające się na dwupunktową zdobycz.

Zobacz wideo

Podczas gdy reprezentacja Iranu występuje na mistrzostwach świata w Katarze, w ojczyźnie Irańczyków wciąż trwają protesty społeczne przeciwko religijnemu rządowi, które rozpoczęły się po śmierci Mahsy Amini, która na początku września została śmiertelnie pobita przez policję religijną za nieprawidłowy ubiór.

Na znak protestu kobiety w Iranie zaczęły obcinać sobie włosy i palić hidżaby, chciały walczyć o swoje prawa. Z czasem dołączyli do nich mężczyźni, a protesty przybrały charakter antyrządowy. Według danych agencji HRANA w protestach życie straciło już 410 osób, w tym 58 niepełnoletnich, aresztowano ponad 17 tys. osób. Do protestów włączyli się także irańscy piłkarze, którzy przed pierwszym meczem z Anglią przemilczeli hymn Islamskiej Republiki Iranu. 

Symboliczny gest Amerykanów. Wsparli protesty w Iranie

Przed meczem USA - Iran symboliczny gest wykonała także amerykańska federacja, która na opublikowanej przez siebie grafice usunęła z flagi Iranu symbole Islamskiej Republiki, pozostawiając jedynie trzy pasy o kolorach zielonym, białym i czerwonym. 

Usunięte zostały białe wzory na zielonym i czerwonym kolorze, czyli słowa Allahu Akbar (Bóg jest wielki) powtórzone 22 razy (dwa rzędy po 11 wyrażeń), a także godło Iranu w kolorze czerwonym – stylizowany napis Allah.

Sami irańscy kibice, wspierający protesty społeczne, używają nawet flagę, na której znajduje się lew i słońce, które były elementami irańskiej flagi przed islamską rewolucją w 1979 roku.

Starcia USA z Iranem są przesiąknięte polityką. Tak też było na MŚ 1998. 

Losowanie grup MŚ zadecydowało, że to USA będzie drużyną A, a Iran drużyną B. Według regulacji FIFA to zespół B podchodzi do A na podanie rąk tuż przed meczem. Najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei wydał piłkarzom Iranu jasny rozkaz - oni nie mogą podejść do Amerykanów. Masoudiego udało się przekonać USA, aby to ich piłkarze podeszli do swoich rywali. Pierwszy problem został zażegnany. Jeszcze przed meczem obie drużyny pokazały, że nie interesuje ich wrogie nastawienie ich rządów. Obdarowali się nawzajem kwiatami i prezentami, a przedmeczowe zdjęcie zostało zrobione grupowo. Kolejny problem pojawił się dosyć szybko

- pisał na Sport.pl Maciej Kucharski, a tekst można przeczytać tutaj >>

Mecz USA - Iran odbędzie się 29 listopada o godzinie 20:00 czasu polskiego na Al Thumama Stadium w Dosze. Zwycięzca tego spotkania awansuje do 1/8 finału MŚ 2022. W przypadku remisu awansuje Iran (o ile Walia nie pokona Anglii).

Tabela grupy B:

  1. Anglia 4 pkt bilans bramek 6:2
  2. Iran 3 pkt 4:6
  3. USA 2 pkt 1:1
  4. Walia 1 pkt 1:3
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.